Nick Fury sa dozvie, že Skrullovia chystajú na Zemi tajnú inváziu. (Disney+)

panvasik

Věřil jsem, že to dopadne dobře... Jasně pár nejasností se samozřejmě najde, ale není to nic strašného a přestřeleného. Samuel jako bezdomovec, který se vrací na Zemi a jde vidět, že viditelně zestárl (problémy s kolenem, má problémy s viděním a už to není ten starý známy Fury) je fantastický a z jeho strany, jsem vlastně ani v nic jiného nečekal a věděl, že tady mít obavy nemusím. Emilia Clarke potěšila coby dcera Talose. Nikomu nemůžete věřit, protože se jenom v této epizodě stalo pár překvapení, které jsem nečekal. Jako další co mi udělalo radost je to, že to nese atmosféru Winter Soldiera. Nebáli se i udělat pár větších kroků, třeba zabitím jedné z důležitých postav MCU. Menší role Martina Freemana taky potěšila :) Těším se na další epizody, které doufám, že nespadnou kvalitou níže, třeba nedej bože do podprůměru. 7,5/10 ()

filmfanouch

Nick Fury v podání Samuela L. Jacksona je součástí Marvel Cinematic Universe již od po-titulkové scény prvního Iron Mana a tedy již od samého počátku. Již na počátku druhého desetiletí aktuálního století se mluvilo o jeho vlastním filmu, z Furyho se ovšem i po letech stala spíše důležitá vedlejší figurka nejrůznějších projektů. Nick Fury se ovšem nakonec svého sólového projektu dočkává - Tak trochu. Adaptace komiksové události Tajná válka totiž v hlavní roli sází právě na Jacksonova Furyho a delší dobu lákala na to, že se atmosférou přiblíží k druhému Captainu Americovi a bude pojatá skutečně jako paranoidní thriller, kde bude díky mimozemské rase Skrullům a jejich měnícím se schopnostem těžké komukoliv věřit. Ambice tvůrcům rozhodně nechybí, je ovšem pochopitelně těžké říci, zda se šestidílnému seriálu podaří ambice naplnit. První díl je každopádně fajn příslibem. Start seriálové Tajné invaze v režii Aliho Selima (který se chopí režie všech epizod) se od počátku snaží vyvolávat paranoidní dojem, v úvodní honičce například potěší poměrně šikovná kooperace tempa a kamery. První epizoda s podtitulem Zmrtvýchvstání tak na samotném startu zvládne vyvolat naděje, kterou nezkazí ani umělou inteligencí vytvořené úvodní titulky, které i přes zajímavý design nezapřou fakt drobné umělosti a více snadno popostrčí obavy z budoucnosti A. I. a její úlohy v Hollywoodu. Samuel L. Jackson dopředu sliboval, že Tajná invaze Nicka Furyho představí v krapet jiném světle a rozhodně se ukazuje, že nešlo o plané řeči. Fury se náhle jeví jako citlivější i humornější charakter, kterému je navíc pořád servírováno na talíř, že není ve své formě a není tou nejostřejší tužkou, která by možná v boji proti Skrullům byla aktuálně nejostřejší. Na jednu stranu může toto pojetí možná na Furyho vrhat až nemilý stín, na tu druhou je ovšem vidět, že se s Furym skutečně hraje krapet jinak a že někdo, kdo zvládal být vždy o krok napřed, začíná být pomalu rád, že jakž takž stíhá nebezpečnou hru. Už první epizoda zvládá naznačit, že se tu s Furym rozhodně bude pracovat krapet jinak a bude zajímavé sledovat, jak moc bude vývoj Furyho fungovat. Skrullové jsou zde představeni ve zcela nové formě, která rozhodně není černobílá, i přes sci-fi prvky se tu nějak těží z thrillerové atmosféry, která navíc dokazuje, že i samotné společenství Skrullů není tak jednoduché a spory jsou i uvnitř členů rasy zelených měňavců. Talos v podání Bena Mendelsohna tak na samém seriálu startu naznačí potencionálně zajímavý vývoj svého charakterního archu, který bude pochopitelně těžit především ze vztahu s dcerou G'iah v podání Emilie Clarke. V rámci nějakého počátečního představení je opět těžké soudit, jak silná práce s tímto společenstvím bude, i díky počáteční nečernobílosti konfliktu je tu ovšem rozhodně zavařeno na něco potencionálně zajímavého. V režii Selima má při samém startu Tajná invaze rozhodně řemeslné kvality, i přes menší růžky humoru se tu ve finále jede spíše na vážnější notu a závěr epizody dokonce zvládá vyvolat dojem, že je něco skutečně v sázce. CGI možná chvílemi nepůsobí nejpřesvědčivěji, vše ovšem zachraňuje pořád dostatečně z počátku vykreslená zápletka, která ukazuje, že sázka na scenáristu Kyle Brandstreeta (seriál Mr. Robot) možná přinesla to správné ovoce. I když je pochopitelně na samotném startu a při čekání na zbylých 5 epizod ještě pořád příliš brzo soudit. Tajná invaze přesto odstartovala v solidní formě a láká na zajímavý koncept, nečernobílý konflikt i slušně nastíněnou paranoidní atmosférou, která by mohla parádně fungovat i nadále. Ideálnější start si nešlo přát.... () (menej) (viac)

HellFire

Chudák Fury. Proč se do něj všichni musí trefovat a utvrzovat ho v tom, že stojí za starou belu? Tenhle tón mi vůbec nesedí. Každopádně rozjezd je to zatím velmi pomalý a i když je hodně brzy na to, abych cokoliv předpovídal, působí to hodně natahovaně. Skrullové chtějí ovládnout Zemi, aby si z ní mohli učinit svůj domov, a toho chtějí docílit tím, že vyhodí do vzduchu civilní cíle? What's the point? Krom toho samotný nápad se Skrully, kteří se dokáží proměnit na jakéhokoliv člověka je dost přitažený za vlasy, protože působí až příliš owerpowered. Kdyby tvůrci stanovili aspoň nějaké hranice, že mimo svou podobu můžou Skrullové zůstat třeba max. hodinu, tak bych ani necekl. Takhle se můžou proměnit na kohokoliv po libovolnou dobu? Co jim brání v tom rozvracet stát pěkně odshora? ()

NiaWolf

První díl je velká nuda a chce to dost přemáhání pustit si další díl. Nechci do toho Marvelu moc kecat, ale Nick Fury by byl ve větším centru zájmu kolem roku 2012, teď je to jen nezajímavá postava, co nemá moc co nabídnout. A teda scéna v Rusku byla vážně k popukání. Výbuch jak kráva a ve výsledku se všude povaluje pár kelímků a lidé utíkají jak, kdyby šlo o požární cvičení na ZŠ. Takže si děti pamatujte, vybuchne-li na náměstí velká bomba, odnese to jen ten stánek z popcornem! ()

kubas369

7/10. Pro mě zatím asi rozhodně nejočekávanějši seriál od MCU. Jako Loki byl v pohodě ale zbytek spíše ztrátu času. A teď tu máme doopravdy velký event, který je v komiksech, prý velkou událostí. První díl naznačuje, že by tomu tak mohlo skutečně být. Ale jsem dost v šoku, jak se Fury hýbe nevím jestli je to přihrane a nebo jestli Jacksona dohnal čas, tak jako tak to nevypadá vůbec dobře. Oceňuji zabití mé oblíbené vedlejší role. Jasně přežila toho hodně a mohla by být zabita grandiózněji ale to je prostě život. Karty jsou rozdány, tak uvidíme. ()

• Sonya (Olivia Colman) v epizodě zmiňuje zpěváka Paula Robesona, jenž byl známý svým levicovým smýšlením, sympatiemi ke komunismu, a který často navštěvoval Moskvu během 2. světové války a Studené války. (NiWi)
  • Úvodní sekvence byla vytvořena pomocí umělé inteligence. Aplikovala ji společnost Method Studios, která se postarala u seriálu o vizuální efekty. (jirikzaboj)