Vykopávky

• Veľká Británia The Dig

Britská vdova si v předvečer druhé světové války najme amatérského archeologa, aby prozkoumal záhadné útvary na jejím pozemku. A jeho objev vyrazí leckomu dech. (Netflix)

ceduard

Líbilo se mi to. Fiennes je k zulíbání. Bohužel mu sekundují hezouni a modelky, kteří hrají dobře, ale jak v úplně jiném filmu. Povedl se borec z Britského národního muzea: "Tak poslouchejte, vy vykopávkáři, já jsem archeolog!" ()

akiba

V osmdesátých letech propukl v britské archeologii takový nešvar. Archeologové si vyráželi zdřímnout na prehistorické mohyly a o tom, co se jim zdálo, pak psali různé odborné práce. Říkalo se tomu postmoderní dekonstrukce nebo umělecký obrat ve vědě. Simon Stone má očividně pro takovou archeologii pochopení. Vychutnávat estetiku výkopů nebo ztepilých brigádnic, slunce běžící po obloze, bouřky a táboráčky u výzkumnické buňky, bavilo kdysi i mě. Tajemný bordel lezoucí z propálených vrstev minulosti. Meditace nad tím, co z ozvěn minulosti odhalíme v dalších dnech, mě bavily víc než měsíce strávené nad kódovými tabulkami střepů. Tomuhle náhledu na život přes ponory do hrobů rozumí Vykopávky nejvíc. Stejně jako trpělivosti manželek, co svěřily osud do rukou nemajetných vymetačů zabahněných děr. Romantika má mnohé podoby. Přiznám se, staré věci, dědiny a kamera půjčená od Malika mě vždycky dělaly dobře. Ralf má očividně podobný vkus, takže celým příběhem projel tak umně a krásně jak nožka Lily James přes hrudní koš dávného náčelníka. Carey Mulligan... inu vždy byla spíš tichým ztělesněním utrpení, takže z toho moře suché trávy naštěstí příliš nevyčnívala. Dělala co šlo, takže to celé bylo fajn. S ohledem na nevídaný náměť, kde je tisíc šancí, jak to neuhrát, se jedná o moc povedený film. Atmosphere! ()

maxs

Příjemně plynoucí "true story", kde akčních scén je pomálu, ale reálný dopad na vnímání anglické historie je obrovský. Pěkně odvyprávěný dramatický příběh vdovy a amatérského archeologa. ()

Sejkorka

Další z výtečných britských filmů životopisného charakteru. Těžko hodnotit, který z herců je tu nejlepší. Ralph Fiennes (Voldemort), Carey Mulligan (Daleko od hlučícího davu), Lily James (The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society). Všichni tři jsou stěžejními postavami filmu o nalezení vzácného anglosaského pokladu ze 6.století Sutton Hoo v Suffolku, V závěrečných titulcích se píše, že jméno Basila Browna nebylo dlouhá léta Britským muzeem zmíněno, přesto, že si to Edith Pretty přála. Zajímavé je, že Ralf Fiennes se narodil v Ipswichi, čili v kraji, kde byl poklad nalezen. PODRUHÉ Edith May Pretty byla anglická majitelka půdy, na jejímž pozemku byl objeven pohřeb lodi Sutton Hoo poté, co najala Basila Browna, místního bagristu a amatérského archeologa, aby zjistil, zda se pod hromadami na jejím pozemku něco nenachází. Super wiki překlad. Vyplývá z toho (Wiki) však, že v době, kdy probíhaly vykopávky, jí bylo 56 let a Roberta měla ve 47. Carey Mulligan bylo v době natáčení 35. ()

verrien

Nečekala jsem, že to bude tak příjemný film, nehledě na atmosféru předvečeru války. Výborné obsazení, i když hlavní představitelku jinak moc nemusím. Celkovou atmosférou, způsobem režie a Johnny Flynnem mi to připomenulo milované Detektoristy. Trošku škoda je, že samotný poklad víc neukázali, alespoň na konci, protože mimo UK ho moc lidí nezná. Pár detailních záběrů by určitě neuškodilo. ()

F_FF_Brukner

Film, který si po druhé zřejmě nepustím, přesto ve mně zanechal fajn pocit z dobré filmařiny, akurátních hereckých výkonů a zajímavého lyricky a melodramaricky podaného příběhu, který stálo za to filmově převyprávět. Archeologie i historie mi nejsou cizí, ale konkrétně tenhle objev osobně nepovažuju za nějak extra zlomový, i když je mi jasný, že pro Brity má tento nález určitě znatelně větší hodnotu a význam. Carey Mulligan mi tady oproti Nadějné ženě vůbec nevadila, naopak mi její výkon s celým filmem příjemně ladil a castingově do celého ansámblu dobře zapadla. Ralph Fiennes není žádný prvoplánový krasavec, ale charismatu má za 10 Capriů a jeho herectví mě neuvěřitelně baví a oslovuje takřka ve všech filmových počinech, v nichž jsem ho zaregistroval. Neurazí, nenadchne, ale potěší. ()

peproch

Jsou dramata s jedním silným příběhem, třeba o vášni, zradě, pomstě, hrdinství... Pak jsou filmy s mnoha slabými příběhy, přičemž slovem slabý nemyslím ubohý a trapný, ale obyčejný a přitom rozhodující, tichý a přitom sdělný. Basil Brown vede prostý nepompézní život, Edith Pretty vede tichý ale hrdinský život a ostatní kopáči svých příběhů vedou své drobné příběhy, jejichž spletenec a souběh vytváří příběh. Těžko říci, či příběh je hlavní a čí vedlejší. Hlavní je asi staletý příběh Anglie, kdy na germánském počátku nebyli barbaři a ničemové, ale budovatelé civilizace, což odhalí jemňoučkou prací objevená loď ze saské doby. Je snad můj příběh nějak vyšší nebo významnější než tvůj? ()

Nicholas_Age

Druhá půlka maličko zabíjí tu první, objeví se spousta postav, jejichž osudy mě vůbec nezajímají, ale pořád to je více než 70%, čili 4 hvězdy. Film má moc příjemné tempo, strašně mě baví dialogy mimo záběr, díky čemuž to celé působí jako vzpomínky. Celkově dobře odvedená práce a slušné herecké výkony hlavních postav. ()

Marrakech86

Co mě nejvíce zaujalo na tomto filmu, tak je jednoznačně téma - archeologické vykopávky, to se fakt povedlo. Samotný příběh je trochu nudnější od druhé půlky. ()

poppy75

tento film ma hlavne plus atmosferu-taku,ktora tazi pocas celeho filmu aj po nom...nekonecna pominutelnost ci bolest nasich zivotov,ked po nas ako osobach ostanu len veci...a ta krehkost bytia je znasobena zacinajucou vojnou,ked v jeden den objimas frajerku na druhy den musis ist zabijat alebo budes zabity... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD