Úžasný Maurice

• Česko Úžasný Mauric (viac)

Mauric je kocúr ulice. Je všetkými masťami mazaný a ako každá správna mačka myslí iba sám na seba. Jedného dňa však zrazu zistí, že začína mať ľudské myšlienky a dokonca dokáže rozprávať. A nie je v tom sám! Potkany z miestneho klanu sú na tom rovnako – začali rozprávať, inteligentne uvažovať a zaujímať sa o vzdelanie. Vraj zjedli niečo zo skládky pri čarovnej univerzite. Kocúr a potkany vytvoria zvláštne priateľstvo a do partie k nim pribudne aj mladý chlapec, ktorý je síce len priemerne inteligentný, dokáže však hrať na píšťalke. Svojrázna skupinka putuje z mesta do mesta, potkany všade vytvoria „potkaniu pohromu“ a keď už je najhoršie, chlapec sa nechá najať ako potkaniar, potkany z mesta s pomocou píšťalky odvedie a nechá si za to od miestnych obyvateľov kráľovsky zaplatiť. O odmenu sa potom všetci podelia. Teraz však dorazili do mesta, v ktorom niečo nehrá. Zaváňa to tu sprisahaním nielen na zemi, ale aj pod ňou. V podzemí sa totiž ukrýva naozaj desivé, zlovestné tajomstvo. Osvedčený trik sa náhle zvrtne a namiesto množstva zlata čaká na úžasnú partičku veľké, zábavné a poriadne nebezpečné dobrodružstvo. (Bontonfilm SK)

tlesk

Po několika povedených televizních filmech a nedávném naprostém seriálovém odpadu v podobě Hlídky (The Watch) od BBC tu máme zase jednou adaptaci Pratchetta, za kterou mohou být jak fanoušci, tak tvůrci rádi. Vůbec bych se nebránil, kdyby podobným (třeba odvážněji stylizovaným a dospělejším) stylem byla adaptována další díla ze Zeměplochy. Z celého Úžasného Maurice přímo čiší úcta k předloze a snímek přitom dost dobře obstojí i sám o sobě jako hezká pohádka pro děti s cekem zajímavou strukturou vyprávění - hlavní hrdinové místy boří čtvrtou stěnu a součástí snímku je i jakýsi "příběh v příběhu," reflektující probíhající naraci. Fanoušky knih potěší řada eastereggů na známější autorovy knihy i na něj samého (nebudu je pochopitelně jmenovat) a častá pomrkávání, podtrhující že celý snímek je zasazen do širšího fikčního světa. Přesto se rozhodně nedá říci že by šlo o podívanou pro užší publikum. Naopak jde o vtipný a zábavný snímek, který má mimochodem výborné hlasové obsazení jak v originálním, tak českém znění v čele s Martinem Stránským (v angličtině Hugh Laurie). Překladu potom nezbývá než smeknout za to že se držel Kantůrkova výborného knižního překladu. Celkově se jedná o lehce nadprůměrný animák a více než důstojnou adaptaci, která si určitě zaslouží diváckou pozornost. ()

dkas

Tak tohle ne. Něco tak nudného, splácaného dohromady, jsem už dlouho neviděl. Animace ničím nevybočující, dnes standard, příběh naprosto tupý. Vypravěčské vsuvky naprosto trapné. Opravdu velmi nezáživné. ()

Stejšn

Nějak úplně nevím, komu je film určený. Knížka nebyla úplně pro děti a má celkem temný příběh. Filmová verze je ale vuzuálem přizpůsobená pro dětské publikum, jenomže ji chybí jakýkoliv vtip, takže děti se nesmějí = děti se nudí. Byl jsem v sále plném malých dětí a pro ně je děj složitý. Od půlky se už moc nedrží knížky, ale to by tolik nevadilo, kdyby to ději něco přidávalo. Jenže to zůstalo tak nějak na půl cesty. Jako fanoušek Terryho knížek jsem ocenil množství narážek na Zeměplochu a její postavy i autora a když jsem tam viděl Mrakoplaše s Dvoukvítkem, rozhodně by se mi líbilo, kdyby TAKHLE byl zpracovaný nějaký opravdový zeměplošský příběh, protože vizuálně je film bez chybičky. ()

Mykhaluu

Děti to kupodivu bavilo celé, byť na dětský film mi způsob vyprávění přišel příliš náročný. Lehce šílené, místy ošklivé. Docela vtipné a chytré. ()

koza3

Moc pěkné kulisy středověkého města. Vím, že díla Zeměplochy se na filmové plátno těžko přenáší (ale třeba divadlo funguje skvěle) a po několika nezdařených pokusech se snažili zabrousit do trošku jiných vod a asi se to celkem povedlo. Příjemný animák, který však se Zeměplochou moc nesouvisí, resp. srdcařům tady toho moc nenabídne. Osobně jsem předlohu nečetl, ale čekal bych, že se nám tady nějaký ten cross-over do čarodějek, mágů nebo nějaké další série trošku promítne. Kromě dvou vteřin Dvoukvítka a jednoho záběru na Neviditelnou univerzitu však nic. Ke konci jsem měl pocit, že koukám na cenzurovanou verzi Plague Tale: Innocence, protože tam byl záporák dost podobný, akorát to bylo pochmurnější :-) ()

blondboss

V rámci žánru je toto len priemerná rozprávka s kvalitnými animáciami, ktoré môžu kľudne konkurovať tým najlepším animovaným štúdiám. Nie som veľmi fanúšikom tejto Pratchettovej predlohy, takže ma to dejovo ani nemohlo veľmi zaujať. Miestami je to až príliš temné pre detské publikum, ale miestami zároveň hravé, farebné a humorné. Suma sumárom, priemerný animák, ktorý funguje pre deti, ale u dospeláka vyšumí prakticky hneď po zhliadnutí. 55 % ()

Salvache

Nedokázala jsem se vžít do děje, nějak jsem se v něm ztrácela, způsobeno hlavně vsuvkama z knihy. Navíc by mě upřímně zajímalo, kolik dětí mělo po téhle "pohádce" noční můry, přišla mi dosti temná a negativní, záporné postavy hnus, hlavního "bosse" jsem se bala i já.' ()

intheend

Předlohu neznám, takže to vůbec neřešim. Technicky zpracovaný je to velmi pěkně, má to skvělej originální dabing. Hugh Laurie jako Maurice exceluje. Příběh jako celek mě taky bavil. Pro mě největší problém filmu je takový nějaký kostrbatý vyprávění kde jedna z hlavních postav je zároveň vypravečka a nějak se to mezi sebou mlátí. Vůbec sem nepochopil proč tam tahaj nějakýho králíka. Váhal jsem mezi 3 a 4*. Nakonec dávám tři. Kdyby to celý trošku zjednodušili, vymazali nesmyslnýho králíka, vymazali nebo přepracovali debilní vypravěčku a vrhli všechnu pozornost na ten hlavní příběh, mohlo by to být i k 5*. Ale určitě stojí za zhlednutí. Nevim jak s českym dabingem, ale v originále je to zábava. ()

Ms.Iris

Príliš veľa rečí, kecov ... až to budilo dojem zdĺhavej a nudnej rozprávky. Áno, boli tam aj svetlé momenty, aj pekné scénky, ktoré deti pobavili, no ale druhýkrát by som si to už nepozrela. Rozprávka je pekná, kocúr má šmrnc, no to nekonečné rozprávanie.......... ()

mia.com

Ja jsem milovnice Pratchetta, takze film jsem si nemohla nechat ujit. Vzhledem ke knize, ktera je psana spise pro mladsi ctenare, je fajn, ze vytvorili animak. Jinak by se i kniha tezko filmovala a bylo by to dost nechutne. Toto pojeti me nadchlo, animace skvela, hodne jsem se nasmala a cesky dabing, hlavne Stransky, je proste skvely. Pointa byla zachovana a pritom to udelali i pro mladsi publikum tak, aby to nebylo vylozene hnusne. Takze za me parada. ()

sandrakr

Pribeh mluviciho kocoura a skupiny krys zabavny. Dobrodruzstvi ma spad a detem se libi. Skoda, ze je tam vypravecka, ktera sice v pribehu vystupuje, ale pak cte pribeh o kralikovi. To mi tam moc nezapadalo a ani deti to nepochopily. ()

Eridan_

Příjemné dílko. Na Pratchettovi mě baví mnohovrstevnatost příběhu, různé odkazy a inspirace a celkový mix v satirickém duchu. Docela se to povedlo přenést. Občas mě rušila až příliš ukecaná vypravěčka a zhruba v polovině to trochu ztrácí dech, než se na scénu dostane hlavní záporná postava. Ale celkově spokojenost. ()