Reklama

Reklama

Úžasný Maurice

  • Česko Úžasný Mauric (viac)
Trailer 2
Animovaný / Dobrodružný / Komédia / Rodinný
Veľká Británia / Nemecko, 2022, 94 min (Alternatívna 90 min)

Obsahy(1)

Mauric je kocúr ulice. Je všetkými masťami mazaný a ako každá správna mačka myslí iba sám na seba. Jedného dňa však zrazu zistí, že začína mať ľudské myšlienky a dokonca dokáže rozprávať. A nie je v tom sám! Potkany z miestneho klanu sú na tom rovnako – začali rozprávať, inteligentne uvažovať a zaujímať sa o vzdelanie. Vraj zjedli niečo zo skládky pri čarovnej univerzite. Kocúr a potkany vytvoria zvláštne priateľstvo a do partie k nim pribudne aj mladý chlapec, ktorý je síce len priemerne inteligentný, dokáže však hrať na píšťalke. Svojrázna skupinka putuje z mesta do mesta, potkany všade vytvoria „potkaniu pohromu“ a keď už je najhoršie, chlapec sa nechá najať ako potkaniar, potkany z mesta s pomocou píšťalky odvedie a nechá si za to od miestnych obyvateľov kráľovsky zaplatiť. O odmenu sa potom všetci podelia. Teraz však dorazili do mesta, v ktorom niečo nehrá. Zaváňa to tu sprisahaním nielen na zemi, ale aj pod ňou. V podzemí sa totiž ukrýva naozaj desivé, zlovestné tajomstvo. Osvedčený trik sa náhle zvrtne a namiesto množstva zlata čaká na úžasnú partičku veľké, zábavné a poriadne nebezpečné dobrodružstvo. (Bontonfilm SK)

(viac)

Videá (4)

Trailer 2

Recenzie (31)

Elerrina 

všetky recenzie používateľa

Storka o inteligentních krysách, které se pod vedením mazané kočky spolčily s amatérským krysařem, aby si vydělaly peníze na cestu do neexistujícího ráje, je akorát další ukázkou toho, jak těžké je adaptovat Terryho Prachetta. Především proto, že je to vlastně jen doširoka rozvinutá absurdní anekdota (s náznakem pokusu o filosofický přesah). Snaha udělat z ní animovanou pohádku pro děti pak selhává už v tom základním - v pochopitelnosti příběhu. A když se připočte ještě nablblé rozhodnutí tvůrců každou chvíli prolamovat čtvrtou stěnu a vysvětlovat literární haluze, a hodně, ale fakt hodně divný záporák, je výsledkem dílko, u kterého většinu času dumáte, komu je vlastně určené. Asi jen literárně orientovaným teenagerům a fanatickým milovníkům prachettovského humoru. ()

molcan2 

všetky recenzie používateľa

Predloha tejto animovanej komédie sa mi celkom páčila. Titulný oranžový kocúr cestuje od mesta k mestu a sľubuje, že pomôže obyvateľom odstrániť ich večné problémy s potkanmi. Zhromaždia všetky peniaze, ktoré môžu, zaplatia mu a z ničoho nič sa objaví mladý chlapec, ktorý v štýle Hamelina vyženie všetky hlodavce z mesta. Krátko nato však zistíme, že ide o podvod. "Maurice" sa spolčil so svojím tímom potkanov a s dudákom a peniaze majú slúžiť na to, aby všetci mohli cestovať do magickej krajiny, ktorá sa spomína v ich posvätnom texte (komiks!). Keď dorazia do mesta, kde im hrozí oveľa väčšie nebezpečenstvo, "Maurice" musí zvýšiť svoju hru a nájsť skutočného "krysařa" a jeho píšťalu, ak chce zachrániť všetkých svojich bratov pred záhubou! Je to jednoduchý príbeh s niekoľkými zábavnými postavami - páčili sa mi "Nebezpečné fazule" a "Sardinky" a dej príjemne plynie len deväťdesiat minút. Iste, je to odvodený hybrid príbehov a rozprávanie mi po chvíli prišlo naozaj dosť otravné, ale ako pôvabný rodinný dobrodružný film, ktorý ilustruje hodnoty tímovej práce, lojality a zároveň je prešpikovaný zábavnými dialógmi a scenármi, sa mi celkom páčil. ()

Reklama

filmmovier 

všetky recenzie používateľa

Skvělá adaptace Zeměplochy, povětšinou věrná, tak to má být. Mauric na první pohled vypadá z hlediska animace poměrně lacině, ale výsledek je velmi, velmi pěkný a vizuálně zajímavý a úplně klidně bych si dokázal takhle představit i další zeměplošské adaptace. To kouzlo předlohy se tvůrcům podařilo poměrně dobře zachovat, potěší pár odkazů pro znalejší a pozornější fanoušky a film bez problémů zaujme jak děti (nové fanoušstvo?), tak i dospělé (staré fanoušstvo). Zábavné, odpočinkové, s úctou k předloze, Pratchett by byl velmi pravděpodobně s výsledkem opravdu spokojený. Náramně sympatická záležitost s ještě sympatičtějším originálním hlasovým obsazením. 75 %. ()

Malarkey 

všetky recenzie používateľa

No, kdybych byl film neviděl, tak bych si byl býval pomyslel, že tohle bude animovaná pěti hvězda jak vyšitá. Kocour Mauric v hlavní roli, Terry Pratchett v rámci předlohy a německé středověké maloměstské prostředí jako bonus. Všechno super. Pak si to ale pustíte a tak nějak si hovíte, odpočíváte a ne a ne se do příběhu zažrat. Je to fajn odpočinková záležitost, která by mohla těšit i děcka. Ale zároveň na ní není nic vysloveně zvláštního. ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Dobrý príbeh, postavy i animácia, zabaví deti aj sprevádzajúcich dospelých. Viem, že zem nie je plochá a možno tá Zeměplocha nebola dokonalá vo fantázii niektorých fanúšikov Pratchetta, ale divák-dieťa sa určite zabaví. Možno však nie úplne nejmenší, lebo sa tu často tvorí aj atmosféra strachu. Takže od sedem rokov s výhradami. ()

Galéria (83)

Zaujímavosti (4)

  • Film vytvorili počas pandémie animačné štúdiá v Sheffielde a Hamburgu, pričom všetci animátori pracovali na diaľku. (Arsenal83)
  • Zatímco ve filmu probíhá potyčka mezi Mauricem, hlodavci a Krysím králem, je možné v pozadí scény vidět podstavec s bustou Terryho Pratchetta, autora knižní předlohy. (tlesk)
  • Ve filmu je celá řada eastereggů na jiná Pratchettova díla ze světa Zeměplochy. Mimo jiné se zde mihne kupříkladu první zeměplošský turista Dvoukvítek nebo mág nápadně podobný neschopnému Mrakoplašovi. (tlesk)

Reklama

Reklama