V obchodním domě pracuje mnoho mladých žen, jejichž osudy a sny jsou rozdílné. Lehkomyslná Helena doufá, že si ji vezme Viktor, který ji tajně vydržuje. Ten se však ožení s jinou. Rozvážná Anna, poznamenaná tragédií prvního manželství, najde smysl života ve sňatku s ovdovělým Klementem. Milena obtížně šetří se snoubencem, aby se mohli vzít. Martin je sveden vidinou rychlého zisku a obviněn z defraudace. Milena ho však neopustí a dodá mu odvahu začít znovu. Ztřeštěná Fanynka touží po filmové slávě, ale smíří se i místem švadleny ve filmových ateliérech. Učednice Božena má zatím vše před sebou - budoucí zklamání i radosti. Dívky se loučí a na jejich místa přicházejí nové prodavačky... (oficiálny text distribútora)

lucascus

Úžasný film...do protektorátních filmů jaksi nezapadá....on přímo vyniká....myslím si, že adina mandlová zvládla tuto roli bravurně...řekl bych, že v žádném jiném filmu tak neexcelovala. Ale i ostatní herci byli skvělí...Toto by se mělo řadit mezi skvosty českého filmy a častěji vysílat v televizi... ()

Autogram

Partia mladých žien so svojimi pracovnými starosťami v obchoďáku a radosťami s láskou. Exkurzia, ako sa žilo vtedy, a ako sa dalo podľahnúť hazardu a nevere. Všetky herečky odviedli štandardný výkon primeraný dobe, príbeh ma neoslnil. –––– No jó, když ty jseš tak úžasně zkažená! –––– Usmívat se, otvíráme! ()

PollyJean

určitě jeden z nejlepších filmů dobou vzniku protektorátní, ale spadající ještě do prvorepublikové éry kinematografie. Gollová tu má snad nejztřeštěnější postavu své kariéry, která se místy až moc vymyká spíše melo-dramatickému ladění filmu. Překvapila Štěpničková, která ač v práci jednoznačně klaďaska, doma v ušlechtilém ústraní hulí jednu cigaretu za druhou. Zajímalo by mne, nakolik věrohodné byly ty reálie - opravdu byl v obchoďácích takový nátřesk a lidi v davech vtrhávali dovnitř a byli "vyhazováni" se zavíračkou? Opravdu se v přestávkách takhle hromadně slunilo a odpočívalo na střeše? Obsah je jeden velký spoiler. ()

vitekpe

Adina jak ji nezname. Hanka a Natasa jak je zname. Vsem kraluje krasna a skromna Jirina. Drzel jsem Korbelarovi celou dobu palce jak blazen, a strasne jsem si pral aby mu to s ni dopadlo. :-) Zajimavej zazitek, doporucuju. ()

klúčik

V prvom rade ma zaujalo fantastické obsadenie herečiek v tomto filme. Jednoducho elita.. V druhom rade výborný výkon Adiny Mandlovej, najmä záverečná scéna s Eduardom Kohoutom. A do tretice, výborný scenár filmu. Film hodnotím 80%. ()

wosho

Ve své době průlomové dílo našeho filmu,jenž sice nese v sobě ještě nějaké praktiky tehdy používané(vyumělkovaná postava Otomara Korbeláře),na druhé straně ukazuje nevšedním způsobem tehdejší dobu a používá u toho nové způsoby filmové řeči.Stačí se podívat na tehdejší dramata a to ať samnotného Vávry,či Friče a jiných.Zkrátka náš film se dělí na před a po Nové vlně,měl by se i dělit na před a po Šťastné cestě. ()

Roman Albach

Šťastnou cestu Otakara Vávry považuji za jeden z nejlepších protektorátních filmů, který se zcela vymyká tehdejší filmové produkci. Drama čtyř mladých žen je rozehráno s naprostou lehkostí a přirozeností. Sny a touhy jsou konfrontovány s nepříjemnými skutečnostmi, každá z děvčat se s nimi vyrovnává jinak. A stále doufá. Jedinečná sonda do života obyčejných lidí natočená bez patosu. Hana Vítová, Nataša Gollová nebo Jiřina Štěpničková podávají výborné výkony. A Adina Mandlová předvádí svůj životní. Její Helena, do které dává tolik ze sebe, je úchvatná. Poslední scény jsou dechberoucí. Sama herečka později ve svých vzpomínkách označuje tuto roli za tu nejlepší, kterou na stříbrném plátně odehrála. ()

Disease

Tak trochu moralitka o snech mladých pipinek. Herecké obsazení hvězdné, jen mi vadily trochu výkony (např u Gollové se to moc nelišilo od hloupnoucí Evy). ()

Mikino00

Ve filmu je snad celá hvězdná obloha, tedy ta ženská část té doby. Příběh o tom, že cesta do vyšší společnosti není spravedlivá ani jednoduchá a rozhodně ne taková jak ji vykreslují filmy. Je to opravdu velká změna oproti ostatním filmů té doby, kde jsou všichni spokojení a daří se jim. Doslova herecký koncert předvádí Mandlová a Gollová. Překvapivě odvážná scéna Adiny musela způsobit v kinech rozruch. ()

Brejlil

Nejlepší film protektorátu, který nemůže sloužit ani jako únikový, ani jako propaganda. Životní osudy prodavaček v jednom obchodním domě jsou sice situovány do 30. let, ale v podstatě jsou "věčné". Jedna se snaží dobře vdát, jiná hledá štěstí u filmu, další stačí bohatý starší milenec. Téma, které se v českém filmu objevovalo jen výjimečně. Film je odvyprávěn velice civilními prostředky. ()

Greg25

Zajímavý film, který přesně odpovídá duchu doby ve které vznikl, jak tady zmínil Tosim, je pravda, že kdyby tento film byl natočen v 50. letech, byl by vnímán pravděpodobně trochu jinak. FIlm je to lehce nadprůměrný, ale s množstvím hereckého ansáblu na tak vysoké úrovni, že nelze dát míň než 80%. ()

Vesecký

Lepší tři hvězdičky, zajímavý děj a výborné herecké obsazení by si zasloužilo o hvězdičku víc, ale když to tak uvážím, přece jen to byla červená knihovna. Příběhy pěti prodavaček z Bílé labutě (ve filmu ovšem přejmenované) daly šanci postavit Vávrovi vedle sebe čtyři hvězdy předválečného filmu a jednu hvězdičku, která zazáří o dva roky později v Prstýnku. Mandlová takřka na konci své české herecké kariéry zde vytvořila jednu ze svých nejlepších rolí; Hana Vítová ve standardní roli zaláskované dívenky, tentokrát však netradičně v roli optimistky vůči svému milému (V. Vejražka), který skočil na špek svému bývalému kolegovi (F. Kreuzmann), který jej připravil o peníze a nakonec i o zaměstnání; Jiřina Štěpničková v roli záhadné ženy, jejíž minulost rozpozná další lotr z filmu (a skutečně černá skvrna naší kinematofrafie Karel Hradilák), ale zachrání jí vždy šlechetný gentleman Otomar Korbelář. Nataša Gollová ve stále stejné roli upovídané a uspěchané dívenky, která se nakonec šťastně dostala k filmu; nu a mladá naivka Jana Dítětová k tomu... Ve čtyřicátých letech dvě odvážné chvilky erotiky - odkrytá ňadra Adiny Mandlové a tanečnice v baru. ()

jane1106

Film, který mě zaujal plejádou zajímavých (a dobře zahraných) postav a kvalitním vícevrstevnatým scénářem, kde by se nad každým motivem dalo uvažovat zvlášť. Úplně mě pak odzbrojila Adina Mandlová podávající strhující výkon v roli Heleny, snad nejkomplexnějšího charakteru snímku. Veliká škoda, jak to s její kariérou (a životem vůbec) dopadlo po válce. ()

MovieFive

Šťastnou cestu je kromě silného příběhu plejádou našich nejlepších českých hereček té doby. Je radost vidět Mandlovou, Vítovou, Gollovou či Štěpničkovou vedle sebe. Myslím, že všechny odvedly vynikající herecký výkon. Osobně bych vyzdvihla Adinu Mandlovou. Děj dokázal zaujmout a konec vyzněl spíše depresivně. Drama je to velice povedené. ()

Bozvav

Film, který zpracovává v podstatě nadčasové téma. Sny a vize budoucnosti mladých dam jsou pořád stejné. Úspěch, postavení, rodina, děti. Jen prostředky k jejich dosažení se s dobou v některých případech lehce mění. Něco zůstává stejné, rychlá cesta k úspěchu je většinou korunována tvrdým dopadem mnohdy až na dno. Adina Mandlová v atypické roli září jako kometa. Za mne 85%. ()

pipapa

Film začíná jako zábavná komedie, ale postupem času se rychle mění v ponuré, tragédií končící drama. Zde mi tento záměrný dějový twist příliš nesedl. Nahá Mandlová a nahá tanečnice - odvážné, schvaluji. Gollová je samozřejmě v roli bláznivé naivky jako ryba ve vodě - perfektní... Návrat k tomuto dílku ale zatím neplánuji! ()

FOCKE_WULF

Obchodní domy, to byl v té době poměrně nový fenomén - eskalátory, výprodejní akce, tlačenice u pultů, koutky na odkládání dětí, flirtování zákazníků s prodavačkami atd. Základní osou filmu Šťastnou cestu je nákupní centrum „Zlatý roh“ a dění okolo mladých prodavaček. Adinu Mandlovou si vydržuje podvodnický developer Eduard Kohout, ztřeštěná Nasťa Gollová by ráda k filmu, snoubenec Hany Vítové chce rychle zbohatnout a dostává se do problémů, z Jiřiny Štěpničkové vyzařuje přirozená autorita a je s ní počítáno na místo vedoucí, leč v její minulosti je něco, o čem se nemluví. Nejsilněji na mě zapůsobila scéna s Adinou Mandlovou, upravující se v zrcadle vedle stařeny. Vůbec je to místy dost temné, tak si říkám, není tohle film-noir? ()