Neznámy príbeh Vatikánu

(TV film)
  • Česko Vatikán - nadčasové město papežů (viac)
Francúzsko, 2020, 91 min (Alternatívna 52 min)

To, čo sa začalo obyčajnou hrobkou, sa v priebehu dvetisíc rokov stalo univerzálnym sídlom kresťanstva a je dnes jedným z najnavštevovanejším múzeom na svete. So svojimi nedoceniteľnými zbierkami umenia, manuskriptov a máp je dnes Vatikán jedným z najunikátnejších miest na svete. Aj s pomocou 3D technológií vám tvorcovia tohto filmu priblížia architektonické pamiatky i históriu Vatikánu v doteraz nevidených obrazoch. Priblížime vám neznáme tajomstvá i najnovšie objavy. Je to príbeh, v ktorom sa stretávajú náboženstvo, politika, umenie i veda, aby slúžili ako duševné kritérium. (RTVS)

Arsenal83

Od fresiek od Giotta, Fra Angelica a Michelangela až po stĺpy od Berniniho alebo projekty geniálneho architekta Bramanteho pre baziliku. Je tu čo skúmať umelecky aj vedecky. Hoci najradšej by som do tých tajných archívov. Mnoho z krás Vatikánu je iniciatívou pápeža Júliusa II., ktorý sa tak do histórie zapísal zlatými písmenami. Málokto však vie, že tento "svätý" otec neváhal používať najtvrdšie politické praktiky, zúčastňoval sa vojen a aj preto má prídomkom, že „bojovný“. Avšak tá výstavba veľkých pamiatok skrýva v pozadí ešte niečo oveľa pikantnejšie. Július II. podnikal vo sfére bordelov. Sám zriaďoval nevestince a mal tak bohaté príjmy, že práve za ne zveľadili Vatikán, napríklad výstavba baziliky sv. Petra bola financovaná presne z týchto zdrojov. Takže bordel vo Vatikáne bol furt a to doslova. No a od svätosti mala väčšina pápežov od 4. až po cca 18. storočie veľmi ´daleko. Boli to len mocnári. ()