Noční planeta v živých barvách

• USA Earth at Night in Color
USA, (2020–2021), 5 h 36 min (Minutáž: 27–29 min)

Kamera:

Rolf Steinmann

Tom Hiddleston (rozprávač)

Tato dokumentární série, kterou namluvil Tom Hiddleston, byla natočena na šesti kontinentech za pomoci nejpokročilejší technologie filmových kamer, díky které bylo možné zachytit noční život zvířat a jejich dosud neznámé chování, a navíc vůbec poprvé v živých barvách. (Apple TV+)

imaginer21

Mimořádná událost. Pro mě o to víc, že jsem na mnoha těch místech byl fotografovat noční oblohu a ta zvěř mě často někde míjela (v případech slonů i lvů jsem o nich věděl). Mrazivě krásné jsou epizody z arktických oblastí (medvědí příběhy pod polárními zářemi jsou u mě top). A potěší především závěr každého dílu, který je věnovánu štábu a technice natáčení. Mnohdy jsem se totiž přistihl, že si pokládám otázku "Jak zrovn tohle natočili?". A odpověď vždycky dostanu. Pátou hvězdu přidávám především za to, že konečně i v mainstreamu ptobíhá kontinuální upozorňování na palčivý a z nepochopitelných důvodů pořád ignorovaný problém škodlivého světelného znečištění, které mnohé natáčené druhy negativně ovlivňuje. Svět v noci je paradoxně plný života, měli bychom si to uvědomit a přestat s tím nesmyslným přesvětlováním všeho, co navštívíme. Jak vidno, tma je důležitá pro zdraví, ekonomiku, ale hlavně pro udržení diverzity i správného chodu života zvěře aktivní hlavně v noci. Klobou dolů před celým štábem! ()

DonBraso

Netflix to neměl v barvě,zde to máte.Celou dobu si stejně člověk říká,že je barva udělená dodatečně,což Vás seriál neustále dokazuje,že nikoliv.Pořád slyšíte,že je to poprvé co to vidíte takhle v noci.Tahle chlouba smrdí a dělat z toho něco co zabere i pět minut se začátkem nic moc.Ono celkově díly jsou rychlovkou a né všechny jsou vůbec extra zajímavý.Nejlepší byly Nártouni a jeden Jaguár.Ostatní je vcelku klasika a medvědí lesy jsou absolutně zbytečný,že vidíte polární záři.Takových videí je na Youtube kvanta.Určitě si nějaký zajímavosti vezmete,ale nějaký dechberoucí záběry úplně nečekejte.Pořád to má být,že tohle bylo to poprvé ve tmě.Berte to,že to máte v barvě a jestli jste někdo neviděl koupat se medvědi v bazénu v LA,nechť se podívá. 75% ()

Bogrant

Stabilita kvalitnosti, tentokrát vyťahujúca svoj tromf a inovatívnosť v podobe technologicky najmodernejších kamier zachytávajúcich nočné dianie tak, ako za úsvitu. Je to opäť rovnako fascinujúce predstavenie, ktorému je možné vytknúť len pomerne krátku stopáž a živočíšny záber či neustále pripomínanie toho, že "takto to vidíme po prvýkrát", keďže Netflix už pred rokom vytiahol čosi obdobné, kde to bolo tiež možné, i keď v mierne inej forme, zhliadnuť. Inak ale nádhera. ()