Princ Velen je v jeden deň najšťastnejším človekom. Starý kráľ mu zverí do rúk kráľovstvo, jeho sestrám pre zmenu osud dožičí ženíchov a sám Velen nevie spustiť oči z krásnej Večernice. Kráľ však nemá pochopenie pre posledné udalosti. Veľa odvahy a úsilia bude potrebovať nebojácny princ Velen na to, aby dal všetko do poriadku. Zvlášť ak mu je súperom a sokom krutý vládca nečasu Mrakomor... (STV)

Jirkacek

Na filmu Princ a večernice jsem byl jako dítě v kině a dodnes si dobře pamatuji si, že se mi hodně moc líbila a že jsem ze sálu odcházel s nadšením. Dětské oči vystřídal poněkud kritičtější pohled dospělého člověka, ale obliba této rozkošné pohádky se ani s přibývajícím věkem nezměnila. A tak když je příležitost si ji doma pustíme a vždy rád sleduji, jak princ Velen doma na zámku zůstane sám a do pokoje mu postupně vstoupí králové Větrník (Oldřich Táborský), Měsíčník (Alexej Okuněv) a Slunečník (Petr Svoboda). Tito vládci počasí si odvedou jeho tři sestry Helenku (Julie Juristová), Elenku (Zlata Adamovská) a Lenku (Ivana Andrlová) do svých království a tam si je pojmou za manželky. Být já králem, bych byl s takovými nápadníky spokojen, leč starý vládce země v podání Vladimíra Menšíka žádné nadšení neprojevil a tak se mladý princ urazil a vydal se nové švagry hledat do světa. Tím se začala poučná část pohádky, neboť princ Velen musel podstoupit řadu nebezpečných situací a dostal se do pastí, které mu jeho švagrové připravili. Velen, jehož slušně zahrál slovenský herec, pěvec a podnikatel Juraj Ďurdiak, o tom ale nevěděl a do dobrodružství se vždy vrhal po hlavě. Během putování jej o majetek obral vypečený hostinský (Čestmír Řanda) a poté ještě vypečenější žebrák (Václav Lohniský), jenže největší problémy mu dělal Mrakomor (Radoslav Brzobohatý), od něhož Velenovi hrozilo největší nebezpečí. Jenže vidina krásné Večernice alias Libuše Šafránkové, kterou ve světě hledal, ho hnala dál až do závěrečného souboje s Mrakomorem. A že vše dobře dopadlo je jasné, to by nemohla být ani krásná pohádka, ale horor. Do nedávna jsem ovšem netušil, že byla natočena podle knihy Boženy Němcové, a možná to je důvod, proč se mi tak líbí. Dalším pozivitem pro mne byl královský šašek jménem Kacafírek, kterého si střihl další legendární český herec František Filipovský. A ještě jedna zajímavost - exteriéry se natáčely na zámku Ploskovice, na zámku Hrádek u Nechanic, na hradě Krakovec a v adršpašských skalách, což je jistě zajímavé, protože málokterá pohádka nabídne pohled hned na tři šlechtická sídla. Každopádně se zase někdy doma na ni podíváme, protože i po letech má svou kvalitu a skvělý příběh. Suma sumárum, krásná pohádka Princ a večernice ode mne dostala čtyři večerní hvězdy ****. ()

blanige

Jedna z mých nejneoblíbenějších pohádek mého dětství... Je to film o tom, že nic extra nemusíte umět, stačí mít vlivné a mocné příbuzné a to ostatní už půjde samo. Navíc se mi ten princ vůbec nelíbí. ()

Rustik

Nádherná pohádka, mnoho nádherných hereckých výkonů, mnoho pěkných scén a dialogů..a úvodní melodie zpěvná, jako jo! ()

martin2702

Také moc pěkná pohádka a jedna z mých oblíbeních Václav Vorlíček to dost dobře natočil.Vladímír Menšík v roli krále super princ takový neknuba ale šo to plejáda moc dobrých herců.A v čele z Radkem Brzobohatým v roli mrakomora nepřekonatelný dávám plný počet i když sem to snad 100 krát viděl ale dá se na to koukat pořád. ()

P3rcy

Tato pohádka vážně není můj šálek kávy. Neexistuje jediná pasáž, jediná věta, jediná scéna, která by se mi ve filmu líbila. To jediné pozitivní na tomhle filmu je Menšík a okouzlující Šafránková - nikoliv ale postava Večernice, která je naprosto iritující. A co že je to naprosto nejhorší na téhle pohádce? Inu je to Juraj Ďurdiak, který ani sám o sobě není nějaký velký sympaťák a obsadit ho do role arogantního, nedůtklivého, nafoukaného a nadrženého post-puberťáka byl opravdu velice špatný nápad. ()

milos.bradik

Vynikající Radoslav Brzobohatý jako Mrakomor a krásná Libuška Šafránková jako Večernice. To jsou dva hlavní klady tohoto filmu. Princ Velen mi byl celou dobu nesympatický a byl příšerně nadabovaný. Celkově se dá říci, že v pohádce byly sice některé scény vynikající, ale bylo jich jen pár a jako celek to bylo slabých 50 %. ()

GrooteLulu

..je to už normalizovaná pohádka, ale mám ji rád.. Velen je skvělá postava a všude otravná "trojka" švagrů včele s Lohninským a jeho almužničkama a Brzobohatý jako Mrakomor se závěrečným bojem.. krom toho Menšík jako ustaraný král a Filipovský jako vedlejšák.. nezapomeňme i na Šafránkovou furt v nejlepších letech, s odtupem od Popelky, jako primcezna, takže plejáda tehdejší doby a celkově hudebně uspokojivá, ale na "zpěvné" pohádky to nemá, ani obrazově.. ()

Matteo_

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek v dětství. Ani nevím, proč mě jako dítě tenkrát ta pohádka tak utkvěla v paměti a musel jsem jí vidět x krát za rok. Dnes, s odstupem času, tomu ale částečně rozumím. Pohádka jako taková má výbornou atmosféru, chytlavou úvodní píseň a hlavně hvězdné obsazení! Tvrdohlavý král v podání Vladimír Menšíka, unavený a potměšilý šašek František Filipovský, charismatický čaroděj Mrakomor v podání pana Brzobohatého, jako vždy nádherná a kouzelná Libuše Šafránková, ale i mladičká Zlata Adamovská či dokonce Václav Lohniský nebo Čestmír Řanda: Herecké legendy se tu střídají jako na běžícím páse a celkový dojem mezi hvězdami kazí snad jen poněkud herecky zaostávající Juraj Ďurdiak, který je snad nejvíc nesympatický princ všech dob.  Průměrnější příběh celkem obstojně vyvažuje několik ponaučení plynoucích ze strastiplné cesty namyšleného a egoistického prince, který na cestě za záchranou princezny, potřebuje možná daleko více zachránit a objevit sám sebe...Podaří se mu to?  Pohádka nepatří mezi širokou veřejností mezi to nejlepší, nicméně já se pokaždé moc rád podívám a funguje na mě stejnými kouzly jako před lety. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

13.09.2012

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel ve středu 12. 9. jeden z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Byl představitelem hlavně mužných rolí, drsnějších i těch, díky kterým byl… (viac)