Búrlivé víno

Kamera:

Josef Illík

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek (viac)

Píše sa rok 1968. Predseda istého moravského vinárskeho družstva, Michal Janák, je kritizovaný pre zastaralý spôsob hospodárenia. Odmetne sa podieľať na pláne niekoľkých podnikavcov, ktorí chcú založiť nové vinárske družstvo a obchodovať s vínom na vlastnú päsť. Spor o podnik, ktorého jediným cieľom je zisk na úkor štátu, rozdelí dedinu na dva tábory. Novodobí podnikatelia však vo svojej túžbe po peniazoch naletia hneď prvému podvodníkovi. Emigrant Hrdlička si za posledné peniaze nechá zhotoviť vizitky neexistujúcej firmy a s požičaným mercedesom vyrazí do Pálavíc, kde mu dôverčiví podnikavci vnútia nielen svoje peniaze, ale aj dcéry... (oficiálny text distribútora)

Arccos

Rozhodl jsem se nehodnotit, protože v tomto případě prostě nedokáži oddělit film a jeho politické vyznění. Z toho druhého hlediska jde o otřesný humus. Kam se na to hrabe všech Třicet případů majora Zemana. Neuvěřitelně nechutné překroucení událostí konce 60. let, zaobalené do komedie, aby to prostý lid sežral. ()

spiritus

Kdyby film nebyl prosáklý skrz na skrz propagandistikými a ideologickými nesmysly, mohlo se jednat o celkem podařenou venkovskou veselohru s kvalitním hereckým obsazením. Bohužel je v celém filmu patrnbá linka "hodní komunisté" a "zákeřní kapitalisté - vykořisťovatelé". Film se snažil mlžit jak jen to jde. Strana to jsou ti dobráci v pozadí, na které dnes už každý kašle, strana do ničeho nekecá, uděláme si to jak chceme :-)). Dnes úsměvné, ale tehdy bohužel myšleno zcela vážně. ()

P. J. D.

Socialistickou ideologií až neúměrně přehlcený film. Tak by se dal jednou větou popsat tenhle snímek. Herecké obsazení i výkony jsou sice solidní. Ovšem příběh trpí tím, jak se pod šablonou ideologie každou chvíli klišoidně vykreslují dílčí postavy. Ty se dají rozdělit do dvou táborů, které film divákovi předkládá: na skupinu "poctivých" svazáků a "kapitalismem načichlých" lumpů (toužících jen po svém prospěchu). Podle toho se dá taky předem odhadnout, jak se kdo bude v příběhu chovat. Není proto ani těžké si domyslet, jak vše nakonec dopadne. Tím spíš mě mrzí, že je pod něčím takovým podepsaný Vorlíček (režisér, jaký přispěl dnes již legenedárními snímky). Kdyby propaganda byla o něco tvrdší (jako ve filmu Zítra se bude tančit všude), dal bych odpad. Takhle jsem přeci jen mírnější (i vzhledem k tomu, že se jedná o Vorlíčka a herecké výkony tu jsou docela dobré), ale nadšený rozhodně nejsem (vzhledem k výše řečenému). 2/5. ()

Zevon

Burčák mám, na rozdíl od tohoto filmu, rád. Ne že bych schvaloval podnikání po česku (i zde je útrpně i sebekritikcy podvodník stejně čech), tahle zemička je celá nakřivo a jediný rozdíl mezi námi a afrikou je v tom, že se tu nestřílí, ale okrádá a podplácí s úsměvem..Ten montérkovsko strukturovaný společenský systém zalezl i do filmového projevu, všude je to jen o kolektivním myšlení, kolektivním přístupu, kolektivní sebekritice, kurva to byla doba...i ty hajzly stavěli jako boxy bez dveří, abychom srali kolektivně. Takže dobří herci, zbytek ideologická příručka KSČ, lezlo mi to na nervy tehdy, teď se na to dívám s úsměvem a divím se, co jsem tu vlastně v té době pohledával. ()

pytlik... odpad!

Odporně prolhané. Se divím, že se všichni zúčastnění nepropadli hanbou pěkně hluboko. Je to jako kdyby Němci natočili film, kde by tvrdili, že koncentrační tábory byly báječnými místy k rekreaci. Burian, když už musel hrát ve Hvězdách nad Baltimore, tak to flákal, ale Menšík si div neroztrhne hubu, aby tu roli vystihl co nejlíp... ()

• Když si Kozákovou knihu přečetl scenárista Miloš Macourek, volal režisérovi Václavu Vorlíčkovi s tím, že se budou muset zastřelit, protože s tím se nic nedá dělat. Jan Kozák byl považován za jednoho z nejhorších dobových spisovatelů. (sator)
  • Celá trilógia bola nakrútená na príkaz vtedajšieho riaditeľa Barrandova doktora Fáberyho. (Raccoon.city)
  • Film Búrlivé víno bol natáčaný vo Viedni, Telči, Velkej Bílovici a na Břeclavsku. (dyfur)