Little Busters je patria piatich kamarátok a kamarátov z detstva, ktorí si sľúbili, že z nich budú hrdinky a hrdinovia a že budú ochraňovať spravodlivosť. Dnes, na strednej škole, sú stále priateľmi a aj keď ich sen skoro vybledol, stále sú ochotní urobiť navzájom čokoľvek. Práve riešia dva problémy: získať dosť členov na založenie baseballového tímu a čudné odkazy nájdené uviazané na chvostoch mačiek, ktoré súvisia s akýmsi "tajným svetom". Riki, hlavný hrdina, sa musí vysporiadať s problémami ostatných, svojou chorobou a citmi k kamarátke Rin. Dokáže sa stať silnejším a lepším človekom, a tak zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre všetkých? (Lettanea)

Honza135

„DOTEĎ JSME BYLI JEDNA PARTA, ALE PŘÍŠTÍ ROK SE BUDEME MUSET ROZDĚLIT.“ „CO KDYBYCHOM SE DO NĚČEHO SPOLEČNĚ PUSTILI, TAK JAKO KDYSI...?“ „POJĎME TEDY PODNIKNOUT NĚCO, CO MŮŽEME ZKUSIT JEN TEĎ. ZAHRAJME SI BASEBALL...“ Tahle adaptace vizuální novely nám vypráví Rikiho příběh. Když přišel jako malý o rodiče, partička kluků a jednoho děvčete pod vedením Kyouskeho ho přijala mezi sebe. Nazývají se jako Little Busters. Nyní přichází rozhodující období, kdy jsou jako jedna velká parta na stejné střední škole a čeká je brzké rozloučení. Jsou rozhodnuti pro poslední klukovinu a tou je zápas v baseballu… » Co se mi líbilo: 1) Kresba. Sice to není práce studia Kyoto Animation jako v předchozích adaptacích, nicméně právě kresba a animace se studiu J.C.Staff povedla bravurně. Holčiny jsou tu vyobrazeny v plné kráse s jemnou špetkou lechtivého obsahu, která není vůbec na škodu. Ve skutečnosti vizuální novely od Key drobnou sexuální provokaci obsahují, tak proč to kritizovat. A když srovnám kresbu původního média se seriálovou adaptací, na plné čáře vyhrává druhý jmenovaný. 2) Hudba. Hudební skladatelé původní novely opět nezklamali. Otvírák se zavírákem se mi sice za těch 26 kapitol oposlouchal, nicméně budu na něj v dobrém vzpomínat. Melodie na pozadí tu vykreslují hloubku, jak se patří. Přímo mě zasáhly melodie Lamplight a Let's Return, u kterých jsem i slzu uronil. 3) Hrdinky. Sakra, bez ženských by to přeci nešlo! Jinými slovy; favoritek jsem tu měl povícero. Hned na počátku mě zaujala hloupoučká Komari, jejíž route tu byla dlouho jediná zajímavá; avšak po nějaké době mi její způsob vyjadřování pouze skrze komplet vysmátou tvář dával pocit, že snad něco bere. Na pozici druhé se drží děvčátko, která by si jinak u odpůrce lolitek, jako jsem já, ani neškrtnuto. Ano, mluvím tu o Kudryavce. Líbila se mi na její extravagance; kabátek, čepička, její krkolomná angličtina, vášnivý zájem o astronomii… Jo, proč ne. Její oblíbenou frázi „Wafú“ z hlavy ještě dlouho nedostanu, silně mi připomínala předchozí anime adaptace. A její route mě jednu chvíli dojímala k slzám. Není náhodou, že právě její obrázek mám ve svém popisu profilu. Yuiko, také velmi nadějná adeptka na oblíbenou postavu tu bohužel nedostala žádný prostor, takže tu budu opomíjet (a doufat, že se aspoň ukáže naplno v druhé sérii) a místo ní tu dosadím na první místo… hned dvě postavy. Haruku a Kanatu a jejich route považuji za vrcholnou část příběhu. 4) Masato. No to vám byl kus vola. Díky němu jsem se dobře bavil ve světlejších momentech seriálu. Ať už šlo o bitvy s pevně stanovenými pravidly, počty či jeho hrubiánský hlas. Avšak v jednu chvíli jsem měl pocit, že jsem ho přechválil, když Kengovi způsobil nepříjemnost. » Co jsem nemusel: 1) Nestálé drama. Sice tu na eskalaci problémů narazíte, o tom žádná, ale jejich podání je velmi necitlivé. Drama tu chvíli co chvíli střídají nemístné pozitivní motivační kecy, které se posléze opět přemění na nepříjemné drama. A to mám jako vnímat jak? Tak buď jedno, nebo druhé, ale určitě ne obojí dohromady a ve stejný čas. Pak mám akorát ve vnímání příběhu bordel a nedokážu si titul emočně užít. 2) Nedostatečně propracovaný děj. Začátek anime seriálu si počíná nadějně, avšak po pár dílech se to zvrhne k epizodnímu dobrodružství, kdy se v ději prakticky nic nemění. A pak najednou bum a prásk, něco se děje. To však trvá maximálně tři epizody a zase stojíme s příběhem na místě. Seriál postrádá onu gradaci, kterou měli všechny předcházející adaptace. Dostává se mi pocitu, že tu byl příběh vyprávěn do prázdna a téměř nic jsem si z něj neodnesl. 3) Nevhodný závěr. Je krásnou ukázkou kritiky v druhém bodě. Seriál je sice zakončen otevřeně, ale jak jinak než už za tu dobu vyčpěle positivně. Všechno je skvělé, jsme šťastní, nic nás netrápí, se vším si víme rady… To už jsem za tu dobu viděl tolikrát, že to se mnou nehnulo ani o mikrometr. Snaha o originální zakončení je tu naprosto nulová. » Shrnutí: Když jsem šel do této adaptace, byl jsem varován jak kamarádem, tak i průměrem zde na databázi, že to nebude žádná hitparáda. Ale i tak jsem neočekával, že se to vyvine až tak špatně. Příběh je zcela neprocítěný, v dramatu schází plynulá eskalace. Celkově titulu schází ona pověstná jiskra. To ale neznamená, že nezkusím druhou sérii. Některé holčiny jsem si oblíbil a zajímají mě jejich další příběhy. Taktéž je jisté, že dříve či později sáhnu po původní vizuální novele. Nicméně, přes všechna ta negativa jsem rád, že jsem nad seriálem strávil čas, který za skouknutí přeci jenom stál. Shlédnuto v japonském znění se slovenskými titulky v TV verzi () (menej) (viac)

Lettanea

K anime som sa dostal až po prejdení novely ktorá je VÁŽNE výborná. Po Clannade najlepší príbeh od Key-u. Problém anime je že aj keď má 26 častí, sústredí sa na všetky dievčatá rovnako čo znamená že všetko sa nechá otvorené a je z toho len hlúpa háremovka. Každá z ciest v novele má zaujímavý koniec a je treba prejsť všetky aby sa odomkla finálna cesta, ktorá má... veľmi smutný koniec. Na to však zase nadväzuje Refrain, ktorý skĺbi hrdinove snaženie, podobne ako v Clannade a zapojí Key-ovskú nadprirodzenosť aby sa dosiahlo to čo je potreba. Snáď porozumiteľné vysvetlenie príbehu, anime však nemá šancu (a ani sa nepokúša) tento 50+ hodinový príbeh pokryť. Je tu však aj anime Little Busters : Refrain, ktorý odvádza vcelku dobrú prácu. Neodporúčam pozerať, Refrain sám o sebe stačí. Rovnako ako pri Clannade: After story sa všetko dôležité udeje až v druhej sérii. (V prípade záujmu skôr siahnuť po novele) ()

Flatron

Páčil sa mi Clannad a páčil sa mi aj Kanon aj keď o niečo menej. S nádejou som očakával vzhľadom aj na celkom pozitvíne ohlasy na anime stránkach, že by ma to mohlo milo prekvapiť. Bohužiaľ nestalo sa, dramatické chvíle so mnou nepohli a tých humorných bolo žalostne málo. Takže na Kanon a predovšetkým na Clannad sa to ani zdaleka u mňa nechytalo a bol som z toho podobne sklamaný ako z ďalšieho podobného kúsku Air. --- Vraj je druhá séria dramatickejšia a o čosi vyspelejšia, tak sa nechám prekvapiť. 2*. ()

Subjektiv

Všechen ten trénink ve vzpírání různých Kanonů, Airů a Clannadů se opravdu "vyplatil". Teď již člověk záhy prohlédne, že vedlejší postavy nejsou bytostmi, které žijí své životy a řeší své problémy, ale představují questy, jež musí rozlousknout hlavní hrdina. Dojetí se snaží násobit se roztomilostí, neb známá poučka pláče tvůrců praví: "Trpící štěňátko má vyšší slzný výkon než trpící pes." Pročež dovádění, které onu štěnecí roztomilost musí nejdříve vytvořit, vždy předchází více či méně bolestiplným scénám. Questovitost by si zasloužila zahalit, ale zdá se, že o to nikdo neusiluje. Obzvláště zřetelně jsem ji vnímal v osmém díle při shánění spolubydlícího pro holčičičku nejňuňánkovatější: "Ahoj, nebudeš její bydla. Nene, sorry, mám důvod A. Fňuk. Ahoj, nebudeš ty její bydla. Nene, pardon, mám důvod B. Fňuky fňuk. A co ty, bydla? Och, já mám důvod C. Fňukity fňuky fňuk..." Takový krok sun krok vyprávěcí taneček na místě unaví divákovy nožičky. Končím po osmém fíle. ()

Koonix

[] Opening-Ending [] Nech si hovorí kto chce čo chce, podľa môjho názoru príjemné anime, ktoré sa síce nemôže rovnať s tými najlepšími v žánri ktorými sú Kanon a Clannad, ale aj tak je to podívaná ktorá ani chvíľku nenudila, a pekne odsýpala. Jediné závažnejšie problémy vidím v hlavnom hrdinovi, ktorý je vcelku detský a nevýrazný, a hudbe, ktorá je na samotný posluch celkom dobrá, bohužiaľ do seriálu je napasovaná veľmi nasilu, takže v konečnom dôsledku je skôr rušivým elementom. Ako poznamenal Subjektiv, áno, questovitosť príbehu je zreteľná, čo je však pochopiteľné, vzhľadom na to že ide opäť o adaptáciu vizuálnej novely, a každý kto ide do podobného seriálu, by si toho mal byť vedomý. Aby som to zhrnul, dopozeral som to bez ujmy na zdraví, na héliovité hlasy nektorých postáv som si po pár dieloch zvykol, a teším sa na pokračovanie s názvom Little Busters: Refrain :) 7/10. ()