Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiálny text distribútora)

vesper001

Nevěřila jsem, že tak geniální knihu, jakou Saturnin bezpochyby je, lze převést na filmové plátno, aniž by výsledkem byla trapnost, rozčarování a zvýšení povrchu skládky filmového odpadu. Inu, žádný učený z nebe nespadl. Saturnin je důkazem dávné pravdy, že bez práce nejsou koláče, jeho pán, ňouma Jiří, pak toho, že pečení holuby nelétají do huby. Teta Kateřina, coby ranní ptáče (konkrétně husa) ze všech doskáče nejdál, a na cápka Milouše bych s chutí poslala všechny psy, co neštěkají, ale koušou. Když už mluvíme o psech, tak dědeček vyvrací všeobecný názor, že starého novým kouskům nenaučíš, a doktor Vlach je prostě doktor Vlach. Bavilo mě to. ()

Mylouch

Troufám si říct, že slečna Barbora je nejkrásnější českou ženskou literární postavou a ani seriálově-filmové zpracování jí půvabu neubralo. Pokud všemu sekunduje stejně archetypální teta Kateřina a Milouš nebo pánové Lipský s Lasicou, když Vízner odehraje svůj vysoký standard, jak ho známe z Městských divadel pražských, a vše korunuje staromilsky postmoderní Saturnin v Havelkově podání, je o zdařilou adaptaci Jirotkova románku ve spolehlivě chápající Věrčákově režii postaráno. ()

Decker

Nadmiru povedena adaptace knizni predlohy pojednava o vsednich i nevsednich dnech jednoho sluhy, ktereho skvele zahral Oldrich Vizner. Musim vsak uznat, ze spousta scenek pusobi dosti umele a nepresvedcive. ()

Idego

Zbožňuji Jirotkův román a tato adaptace je velice zdařilá. Sice nedokáže vystihnout vše tak vtipně, jako kniha, ale s tím se u filmu musí počítat. Bohužel došlo i k vypuštění určitých pasáží... Ale to skvěle vynahrazují Synková, Vízner a Lasica. A můj obdiv si zaslouží i nezapomenutelná Molavcová, která je pro mě největší hvězdou filmu, i když se v něm neukázala ani 90 sekund :) ()

filmmovier

„Stožár se jmenuje předmět, na který při slavnostních příležitostech stoupá vlajka. To, na co stoupá plachta, se jmenuje stěžeň. Na této lodi nemá plachta na co stoupat. Tato loď nemá stěžeň.“ - „Jsem ve fázi vyjednávání. Kdyby jste slyšel křik, dělejte, že jste hluchý.“ Úžasná adaptace asi nejlepší české knížky, a nutno podotknout, že je to adpatace věrná a téměř stejně kouzelná jako předloha. Všemu šéfuje naprosto excelentní Oldřich Vízner, ale celé obsazení je naprosto úžasné. Teta Kateřina a vlastně ani Milouš v podání Petra Vacka mi sice místy úplně neseděli, ale ostatní neměli chybu. Lubomír Lipský, Milan Lasica, Havelka... na všechny je radost pohledět. Převedení knihy na plátno je v tomhle případě více než úspěšné, dokonce si myslím, že díky tomu, jaká se tady sešla herecká parta, je to dokonce převedení naprosto dokonalé. Úžasný film, u kterého jsem se celou dobu báječně bavil. Naprosto bez chybičky. Doufám, že nikdo nedolí, nedoloví, vymýšlet novou verzi. To by pak úplný sobý hnusec! 100%. Dialogy mezi tetou Kateřinou a Saturninem (a dědy) jsou tady ještě mnohem jiskřivější, než v knize. ()

farmnf

Ten film vlastně ani není humorný, je takový laskavý a prostě hezký. Netušil jsem, že Vízner je tak obrovský herec a do této doby jsem nevěděl, kdo je Věrčák. No tentokrát mě tedy chlapci potěšili! ()

A.L.E.S.

Lituju toho, že jsem si Saturnina neužil dřív. Vízner je prostě úchvatný! Ale nejvíc mě asi položila Jana Synková s Petrem Vackem, kteří milému Havelkovi krátili nudné chvíle. Není to takový druh humoru, kde budete padat na kolena, ale rozhodně vám některé situace přijdou dost směšné, s trochou inteligentního humoru a bez nadávek, sprostých slov a trapných momentů. I když to vypadá jako televizní zpracování, rozhodně to nic nemění na dojmu, který jsem si z filmu odnesl. ()

lennyd

Když si mladý pán Jiří Oulický (Ondřej Havelka) najme sluhu, netuší, že se jeho život navždy změní. Saturnin (Oldřich Vízner) je totiž velmi excentrický, a svoji službu u svého pána zahájí jeho přestěhováním z bytu na hausbót. Postupně se ale Jiří se Saturninem sblíží, zvlášť když Saturnin pana Jiřího zachrání před šílenou tetou Kateřinou (Jana Synková) a bratrancem Miloušem (Petr Vacek). Vše ale vyvrcholí společnou dovolenou u dědečka (Lubomír Lipský) ... Kniha Zdeňka Jirotky patří k mým nejoblíbenějším, takže jsem byl samozřejmě na filmového Saturnina hodně zvědavý. Je mi jasné, že je velmi těžké převést knihu na filmové plátno, ale Saturnin se podle mne docela povedl. Bez znalosti knihy by sice pár věcí bylo nejasných, ale ty největší špeky se na obrazovku převést povedly perfektně. I herecké obsazení bylo vybráno velmi citlivě, a tak nějak bych si v obsazení nedovedl představit nikoho jiného - i když exceluje samozřejmě Jana Synková v roli tety Kateřiny... ()

anli

Skvely prepis skvele knihy-je to vtipne zabavne a vsichni herci hraji jak o zivot.Nadherny humor,jedna vtipna scena za druhou a smejeme se od zacatku do konce.Jasnych 90%. ()

tomxxx

Miluji knížku a neméně film. Vízner hrál božsky, přesně tak jak si Saturnina představuji. Z osobních důvodů nemohu dát méně než 5. „Pes, který štěká, nekouše….kousali všichni.“ ()

Monoxid

Výjimečně věrná adaptace knihy (což mi připomíná, že se chci kouknout na plnou verzi = seriál), podle mého názoru příběh neztrácí nic ze svého kouzla. ()

honz

Saturnin je nesmrtelné literární dílo, které Zdeněk Jirotka napsal v těžké době druhé světové války. Rozhodně nechci srovnávat knižní předlohu s filmem. Osobně si myslím, že zfilmovat toto dílo ani není možné. Takže tuto podobu Saturnina z devadesátých let beru jako variaci na motivy Jirotkovy knihy. Myslím, že v rámci možností jde o celkem zdařilý film se slušným hereckým obsazení, a že skutečně diváka pobaví. ()

Pavlínka9

Nejsem fanouškem stylu, kterým je film natočen. Tudíž jsem se skoro nebavila, zasmála asi jednou a jen doufala, že to brzy skončí :) Ve filmu si mě ale aspoň získaly ženské postavy - hlavně neustálé výkřiky "Milouši!" od Jany Synkové a její bravurní herecký výkon :) A taky mě pobavil výkon, i když malý ale vynikající, Jitky Molavcové. Jinak co se týče příběhu - jak říkám - není to zrovna můj šálek kávy :) ()

Compadre

Poetické dílko, které miluji a které nebude nikdy zapomenuto. Nejen díky ohromujícímu herecému výkonu Oldřicha Víznera. Pohodová exdtrovní práce. ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)