Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiálny text distribútora)

Chip89

Suchý humor bez jakékoliv mimiky - nádherný herecký výkon pana Víznera. Neuvěřitelné. Film, který se dá sledovat pořád a stále se tam bude mít čemu smát. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. ()

Jolee

Dokonalá česká komedie podle díla českého autora plná suchého britského humoru. Přijde mi jako kdyby byla každá z postav psána hercům přímo na tělo. Ondřej Havelka je úžasným elegantním moulou, Barbora v podání Lucie Zedníčkové je tou nejrozkošnější mladou dámou. Přísloví tety Kateřiny, její afektovaný zmalovaný obličej a pištivě-medový hlásek vás budou iritovat od prvního "Jiřříííí", co vypustí z pusy. Lehce cynického doktora Vlacha nemohl hrát nikdo jiný než Milan Lasica. Ovšem naprostým vrcholem je pro mně za všech okolností ledově klidný Oldřich Vízner alias Saturnin. Jedinou škodou je, že ve filmu chybí některé scény, které byly navíc v televizním seriálu... ()

Forty-

Saturnin je nonšalantný sluha pôsobiaci v Pražskej domácnosti doktora v 30. rokoch minulého storočia. Humorový žáner mi trošku pripomína Cimrmana, humor je inteligentný, konzervatícny a ozdobený starou poetickou češtinou. I keď miestami bol práve humor na môj vkuse trošku prisuchý, vážim si existenciu tohto počinu, pretože v dnešnej dobe vzniká takýchto vecí už pramálo. Len pre info: knižnú predlohu som nečítal ()

Nocturno culto

Velmi vtipná podívaná, je velmi zábavné sledovat Saturnina při svérázném plnění rozkazů, které mu ukládá jeho velmi umírněný pán ..perfektní výkon Ondřeje Havelky a Oldřicha Víznera, neméně působivé jsou i vedlejší role, zejména Jana Synková, Lubomír Lipský, Lucie Zedníčková a Milan Lasica, v neposlední řadě pobaví i kratičké výstupy Oty Jiráka, Ladislava Gerendáše či Jitky Molavcové .. ()

Dexx

Vzhledem k tomu, že kniha a film je vždycky něco trochu jiného, je lepší nesrovnávat. Tohle je nicméně víc než důstojná filmová verze, s kouzelnou atmosférou a především úžasnými představiteli všech rolí, kteří do nich padnou jako ulití. V čele, samozřejmě, s Oldřichem Víznerem - jeho Saturnin je prostě a jednoduše dokonalý. ()

xylofonka

"Vždycky jsem toužil dostávat úkoly poněkud neobvyklého rázu..." Pořád nevím, jestli je Saturnin dokonalý sluha, nebo znuděný milionář. ()

Celebrian

Pro mě téměř nemastné, neslané...film se sice o vtip snaží, ale jakoby od něj hned zase utíkal. U knihy jsem se rozhodně smála, zde však nikoli. Na druhou stranu oceňuji, jak moc se film dějově drží knižní předlohy. ()

Tiiso

V mezích možností skvěle přepsáná knižní předloha. Seriál tomuto příběhu sluší více jelikož mám pocit, že je věčná škoda něco z knihy nezfilmovat. Havelkovi i Víznerovi role sedli jako ulité a pro mě je to vždy příjemný zážitek tento film sledovat. ()

Rodin

Literární předloha pláče společně se mnou. Jedinou příjemnou figurou je doktor Vlach. Jinak film hustě sklouzává do průměru (zřejmě následuje seriál, který už pod průměrem je). Z kouzla originálu není zachováno prakticky nic. ()

kihsleek

Samozřejmě, že je kniha lepší. Ale film se taky hodně povedl a tak nějak si myslím, že na poměry českého filmu je tohle opravdový klenot. Mnoho psů, zajícova smrt. ()

montenegro

Oldřich Vízner (kterého jinak moc nemusím) ve své životní roli. Třešničkou na dortu je teta Kateřina s Miloušem- ta její přísloví a scéna s lehátkem nemají chybu:-) ()

ClapTrap

K tomuto filmu, bych se nejspíš nikdy nedostal, ale byl mě (a celé mé třídě) doporučen od profesorky na češtinu, kvůli povinné četbě, že to je velmi povedené. Když jsem si z knihovny vypůjčil Saturnina od pana Z. Jirotky, z chutí jsem si to přečetl a kniha byla velmi pěkná, tak jsem usoudil, že se podívám i na film. Přestože bylo hodně scén z knihy vypuštěno (což bývá u knih > filmů, normální), jsem si film velmi užil a pobavil jsem se. Musim ovšem vyzdvihnout herecké výkony, které byly opravdu bravurní. Takže musím paní profesorce na češtinu poděkovat, protože to byl moc pěkný film. :) {viděno na PC > televizi pouze rip z čt1} ()

Bounded

Tento film nemůžu hodnotit jako celek. Musel bych jít s hodnocením automatický níže. Práce se světlem je občas tristní, ale chápu české televizní poměry. Řada charakterů přehrává a občas ku vlastní škodě. Rád jim to ale odpustím, protože trpím na nostalgii z dětství a Vízner je Saturnin s velkým S. Humorných scének je navíc dostatek a ty jsou ve výsledku to hlavní. "Tato loď nemá stěžeň!" ()

Margerie

Knížka úžasná, film hodně dobrý. Jo, i v Čechách se kdysi točily kvalitní filmy. Jen škoda, že si tvůrci nedali více práce se zpracováním kompletní Jirotkovy knihy, tady by to myslím vůbec nebylo na škodu. Ale jinak se člověk opravdu celou dobu neskutečně baví. A humor je to nádherně čistý, nenásilný, nefekální, zkrátka inteligentní, a to abychom dnes hledali jako jehlu v kupce sena. ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)