Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiálny text distribútora)

Mukl007

Skvělá kniha, skvělý film. Saturnina řadím k vrcholu tvorby jak knižní, tak filmové. I když se do filmu prostě nedá nacpat vše, tak to podstatné tam je a role Jiřího Oulického je Havelkovi snad šitá na míru. Jediné mínus vidím ve slečně Barboře, Lucie Zedníčková mi na ni prostě nesedí. I tak je to jeden z filmů, co stojí za shlédnutí a knížka stojí ještě více za přečtení. ()

Zirael

Jirotkova předloha je parádní. Doba 20. a 30. let dvacátého století patří k mým oblíbeným, což mi sledování tohoto filmu ještě víc zpříjemňuje. Saturnin je Víznerem zahraný skvěle a výborná je i role tety Kateřiny. Filmu odpouštím tu televiznost a omezený rozpočet. Dobře obsazení herci a hlavně obsah to táhnou nahoru. ()

Aidina

Velmi zdařilá adaptace knížka Zdenka Jirotky. Saturnin mne vždycky bezpečně "odbourá" a pořád mě bude královsky bavit. A je docela jedno, zda jde o film, seriál, divadelní zpracování a nebo knížku. Všechno beru! Ty nádherné hlášky: ...."Tvoje loď nemá plachtu, synovče?! Hned zítra je třeba spravit stožárovou plachtu! Saturnin: Stožár se nazývá předmět, na který při slavnostních přížitostech stoupá vlajka. To, na co stoupá plachta, se jmenuje stěžeň. Na této lodi nemá plachta na co stoupat. Tato loď nemá stěžeň..." Geniální Jana Synková v roli tety Kateřiny. A nebo Milouš v podání Petra Vacka. To prostě nemá chybu. ()

Pavlosos

Před přečtením knihy jsem shlédl tuto adaptaci, a rozhodně nelituji. Oldřich Vízner jako by se pro Saturnina narodil, jeho výkon je tady víc než přesvědčivý; Jana Synková jako teta Kateřina správně slizká a Milouš v podání Petra Vacka správně hloupý. Prostě, nádhera a vzorný otisk knižní předlohy, protože jsem se nenudil ani na vteřinu. ()

Tercikkk

Tam, kde kniha ztrácela na dechu, tam film neměl chybu. Sama nevím, jestli Zdeněk Jirotka tu knihu psal podle těchto herců nebo z vlastní představivosti :). Nedokážu říct, kdo lépe vystihl charakter své role, přijde mi, že všichni byli prostě dokonalí! Možná bych vypíchla roli Jitky Molavcové, která v seriálové verzi ještě lépe vynikla :). Jelikož na tento film doma koukáme skoro častěji než na večerní zprávy, nemohu hodnotit jinak než plným počtem hvězd, protože si to tento film právem zaslouží :) ()

Merenre

Takový inscenací zavánějící a poněkud toporný film, který mě nikterak zvlášť neoslovil, ba na druhou stranu ani neurazil. ()

pold

Pěkný filmový přepis dokonalé knihy, perfektní výběr herců na jednotlivé role a především životní role pro Víznera. ()

GzL

Humor, který mi nepřijde k popukání. Celé to je zahrané tak nějak divně a když k tomu ještě připočtu krasavici Zedníčkovou, vychází mi to, na maximálně dvě hvězdy. ()

LencaN

Ze začátku na mé straně rozpaky, ale po lehkém pochopení o jaký svérázný styl humoru půjde to byla jízda. Jedna hláška za druhou, všechno inteligentní, břitké a správně rýpavé. Ale hlavně je ten film laskavý a velice příjemný. Úplně z něj dýchají staré časy. Obsazení je geniální. Pan Vízner jako Saturnin s jeho špičatým nosem a bradou vždy nahoru působil velmi důstojně, že jako komorník ví, co jeho pán potřebuje a co svědčí jeho zdraví fyzickému, psychickému i jeho pověsti. Tetička s Miloušem byla dvojka, kterou by člověk nejraději zavřel do toho hausbotu, zamkl je a nechal je plavit se bezmocné po Vltavě, jaká protivná stvoření to byla. Zedníčková a Havelka tvořili roztomilý páreček. Sice výprava mohla být možná trošku lepší, ale v tomhle případě na tom skoro nezáleželo, protože diváka nadchne příběh a dialogy. ()

PTuranyi

Príjemné spracovanie vtipných historiek pána Jirího Oulického spojených s jeho sluhou Saturninom, ktorý svojim lakonickým prístupom a trefnými poznámkami vyvoláva dobrú náladu. V tom mu sekunduje aj doktor Vlach stelesnený Milanom Lasicom. Žiaľ produkcia pôsobí skoro až televízne a herecké výkony sú ľahko nahodené, takže nejaké veľké nasadenie nevidieť. 70% ()

Jardys88

Příběh protkán tím nejintelignetnějším a nejpříjemnějším humorem, který se mi opravdu velmi zalíbil.....Oldřích Vízner je hvězdou toho filmu a nezapomenutelně se mi vryl do paměti ()

Wulfhere

Saturnina mam rad a to jak knihu, tak cetba a i filmem jsem byl nadsen. Suchy anglicky humor, nezapomenutelna teta Katerina a elegantni postava Saturnina, tvori vynikajici atmosferu, u ktere si clovek odpocine. S chuti se kouknu na film, ktery je postaveny na dialogu a ne na efektech. ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)