Hamlet

(divadelný záznam)
  • Veľká Británia National Theatre Live: Hamlet

RajAthen

Zatím jsem nezaznamenal jediné slabé představení z dílny Národního divadla Jeho veličenstva. Produkce i nápady se scénou, stejně jako výkony účinkujících lze nejvýstižněji opravdu popsat jako strhující. Pro některé však může být odstrašující délka hry. ()

255085349

"The rest is silence." Nemohu si pomoci - já jsem této inscenaci zcela propadla a není to jenom Benedictem Cumberbatchem. Několik Hamletů už jsem na divadle zažila a byť tomu i britský Guardian dal jen dvě hvězdičky z pěti, tento je bezkonkurenčně nejlepší. Úroveň českého a britského divadla je naprosto nesrovnatelná. Je to jako kdybyste sledovali Ordinaci a pak si pustili Hořící keř. Cumberbatchův Hamlet je zralý na Olivier Awards. Nikdy jsem neviděla natolik racionálního, intelektuálního Hamleta. Cumberbatch tvoří na jevišti vycizelovanou studii permanentně pochybujícího hrdiny. Jeho "What a piece of work is a man" nahání husí kůži. Vynikající je pro mě neznámá Sian Brooke v přetěžké roli křehké, city svírané Ofelie, ačkoliv jí je dán v druhé polovině mnohem menší prostor. Mezi nejlepší okamžiky patří jistojistě konec první části s bouří vpadnoucí do síní Elsinoru a Ofelie vydávající se vstříc smrti. Thank you, London! ()

nenet

Hamlet Benedicta Cumberbatche je výrazný, energický, jemný, přitažlivý, rozpolcený, zkrátka takový, jak má být. Toto moderní uchopení se mi moc líbilo, působí odlehčeně, jednoznačně, nic se neztrácí v příliš květnatých promluvách. Oceňuju celkem velký počet komických okamžiků, dodávají dílu svěžest. Výprava nápaditá, výborné zapojení herců do proměn scény. Byl to skvělý zážitek, mírná škoda jen, že ne naživo. ()

sunfreedom

Myslím, že je jasným znamením naší doby, že téměř polovina diskuse se alespoň dotkne závěrečného proslovu hlavního protagonisty. Napsat, že politika do divadla nepatří po shlédnutí politické tragedie s dvojnásobnou královraždou je celkem úsměvné. Nechodím do divadla co týden nebo měsíc. Jednou ročně je téměř můj limit. Ale tohle bylo rozhodně něco, na co budu vzpomínat. Scénografie by zasloužila snad šest hvězd, hlavně za závěr prvního aktu. ()

Johannka

Jakkoli se mi jinak Cumberbatch jakožto do hlavní role zasazený a celý snímek, film, seriál, hru táhnoucí herec začíná trochu přejídat, nedá se upřít, že do hry vkládá všechno a i přes to, že Frankenstein byl imo lepší, stálo to za to. A naživo to muselo být teprve skvělé. ()

Fuksinka

Hamlet patří k mým nejoblíbenějším literárním postavám. I přes to, jak trpí, je totiž hrozně cool. Vždycky jsem si užívala jeho proslovy. "Kde je Polonius?" "Na večeři...". --- Toto zmodernizované zpracování mě opravdu sedlo. Chytře vymyšlená scéna, jednoduché kostýmy a výborná hudba. Třeba Horatio s kérkama a batohem byla trefa do černého. Tady, na rozdíl od filmových zpracování Hollow Crown BBC, vůbec nevadí multikulti obsazení, protože se to těchto kulis hodí. Co ale nesedlo je černý Laertes, bratr bílé Ofelie a syn bílého Polonia. Nehledě na to, že ze všech hlavních herců byl jednoznačně nejslabší. Celou dobu si vystačil s dvěma výrazy v obličeji. Ostatní herci byli úžasní. Zejména Démonický král i křehká Ofelie. Ovšem Hamlet v podání Cumberbatche je něco fenomenálního. --- Z proslovu na konci jsem na rozpacích. Jsou to sice věci, za které se dostává řád od královny, já jsem ale byla docela otrávená. Tohle do divadla na děkovačku nepatří. ()

Eweak

Viděno naživo i v rámci přenosů NT Live. Hamlet v Barbicanu byl pro mě jeden z nejsilnějších divadelních zážitků. Bohužel na kinoplátno se přeci jen všechny emoce přenést nepodařilo, ale i tak hodnotím pěti hvězdami. Benedict Cumberbatch v hlavní roli obstál a ukázal, že se na herecké výsluní dostal zaslouženě. Při "To be or not to be..." jsem skoro i zapomněla dýchat. Ani komické vsuvky nepůsobily v jeho podání křečovitě. Z ostatních herců musím vyzdvihnout především Ciarána Hindse (Claudius) a Sian Brooke (Ofélie). Bavil mě i "nerd" Horatio v podání Leo Billa a vynikající hrobník (Karl Johnson). Moc se mi líbila scénografie a hudba (při odchodu Ofélie jsem měla husí kůži). Velmi nápadité choreografie (zpomalené pohyby ostatních postav během monologů Hamleta) bohužel kamery zachytily jen občas. Jediné, co bych vytknula, je délka první "poloviny". Přeci jen je divák ke konci už trochu unavený a schopnost soustředit se upadá, čímž trochu trpí zejména monolog Claudia. ()

LucillaP

Viděno naživo v Barbicanu i v rámci NT Live. Ačkoli díky většinou velmi dobrému nasnímání člověk nepřišel o některé momenty, které v sále neměl šanci zahlédnout (scéna s prohledáváním Oféliina pokoje - tu minimálně polovina sálu prostě vidět nemohla), některé jiné kamera bohužel upozadila (hlavně ty zpomalovačky, které mi přišly celkem nápadité). Ale prosím ... Co se herců týče, Benedict Cumberbatch prokázal, že prostě umí a při některých jeho scénách mi jel mráz po zádech. Ciarána Hindse a Sian Brooke můžu jen chválit. A nesmím zapomenout na skvělého hrobníka. Pochvalu též zaslouží scéna, těžko zařaditelná, tím více univerzální a působivá. Pokud jde o hudbu, asi nejlepším kouskem je podkres scény Oféliina odchodu, jinak bohužel snadno zapomenutelná. Co mi ale vadilo, byl značný nepoměr v rozdělení představení. První polovina (samozřejně ta delší) má pár hluchých míst, kdy hrozí, že divák vypne. Je to velká škoda, protože jinak tohle převedení klasiky na prkna, co znamenají svět, bylo lahůdkovou záležitostí. ()

LadyDoriana

nesouhlasím s M.Macho, podle mě jedno z nejlepších zpracování Hamleta. Celá hra byla strhující a nenechala mě chvíli vydechnout, byla jsem napjatá jak kšandy. Scénické zpracování naprosto dokonalé, Hamlet zasazený do počátku 2.světové války nerušil, vše bylo vyvážené a kostýmy přiměřené dobovému zpracování. Benedict byl neskutečně vtipný (zdálo se mi, jakoby si některé repliky přidal), hrál s velkým nasazením - bylo vidět jak strašně se potí ale v textu nikdy nezaváhal. Dále musím vynést do oblak představitelku Ofélie, mně neznámou herečku, která byla sice nervózní, ale naprosto neskutečně zahrála bláznovství Ofélie, bylo to velmi uvěřitelné. Do divadla chodím pravidelně, ale toto zpracování se mi vrylo do paměti jako to nejlepší, co jsem kdy z divadelních her viděla! ()