Česká televize a Národní divadlo připravily premiéru záznamu divácky velmi úspěšné inscenace hry P. Morgana Audience u královny. Hlavní roli královny Alžběty II. hraje samozřejmě Iva Janžurová. Jejími partnery v rolích britských premiérů a premiérky, které královna každý týden přijímá k politickým konzultacím, jsou Taťjana Medvecká, František Němec, Igor Bareš, Igor Orozovič, Vladislav Beneš, Martin Pechlát či David Matásek. Královského komorníka hraje Jan Hartl. Režisérkou divadelní inscenace i televizního záznamu je Alice Nellis. (Česká televize)

Padme_Anakin

Paní Iva Janžurová je v roli královny Alžběty II. úžasná a má můj neskonalý obdiv za to, jakým způsobem se popasovala s tak těžkou úlohou.. Herecký ansámbl do jednoho výborný, nejvíce mne však zaujala Taťjana Medvecká jako Margaret Thatcherová a Igor Bareš (Harold Wilson).. Tuším, že vidět to naživo v divadle, byla by to plná palba, v tomto provedení mi malý kousek chybí a zřejmě na mne zapůsobila i délka záznamu.. Každopádně u mě spokojenost, stojí za to vidět.. ()

freddy

Měl jsem to štěstí vidět Audienci u královny dvakrát přímo ve Stavovském divadle, a to v září 2017 a v září 2019, vždy z bezprostřední blízkosti v přízemí, a byl to zážitek. Proto jsem se s velkým nadšením podíval i na záznam, který neztratil vůbec nic ze své divadelní kvality. Možná za to může fakt, že Alice Nellis se v tomto případě kromě divadelní režie ujala i samotné režie divadelního záznamu, takže nejlépe věděla, jak inscenaci zaznamenat tak, aby se na diváka u obrazovky přenesla její původně zamýšlená atmosféra. Inscenace sama o sobě oplývá kvalitou ve všech směrech. Předně jsou to vynikající kulisy, které absolutně dokonale zapadají do honosného prostředí Stavovského divadla a divák má pocit, že se skutečně ocitl v reálném prostředí sídla britské panovnice. Stejně tak je zde i kvalita co se týče kostýmů. A to nejdůležitější, kvalitní jsou i herecké výkony. A byť je Iva Janžurová skvostná v roli Alžběty II., snad mi tato velká dáma českého herectví promine, ale o něco více zde vynikají někteří její kolegové, především Taťjana Medvecká, Igor Bareš a Jan Hartl. Všichni jmenovaní své roli ztvárňují s obdivuhodným zaujetím a s přesně cílenými výrazy a dikcí. Iva Janžurová pak své roli dodává důvěryhodnost a pozoruhodnou schopnost měnit se v závislosti na tom, jaké období vlády Alžběty II. ztvárňuje. A s úlevou konstatuji, že paní Janžurová svou roli stále obdivuhodně zvládá. Když jsem viděl Audienci v září 2019, bylo v předních řadách v přízemí slyšet hlas nápovědy a paní Janžurová chvílemi zapomínala text. To se v tomto záznamu naštěstí neprojevuje a přesvědčila mě, že svou roli stále zvládá. Co mě mrzí je fakt, že se bohužel zaznamenání inscenace na kameru nedožil Václav Postránecký, kterého jsem v roli Churchilla viděl v roce 2017, a jenž v této roli absolutně vynikl. Co se týče děje samotného, byť nejsem nějak více znalý anglických politických poměrů, inscenace mě ani na okamžik nenudila, a to ani naživo, ani ze záznamu. Jsou zde samozřejmě zajímavější i méně zajímavé scény, ale ve výsledku to funguje prostě skvěle. Audience u královny je bohužel poslední inscenací na repertoáru činohry Národního divadla, jež vznikla ještě za předchozího vedení, než to převzal Daniel Špinar, který tento typ inscenací založený na hereckých výkonech nepreferuje a spíše sází na výrazné režijní prostředky než na upovídané inscenace. Toto je tak dle mého názoru jediná možnost vidět poctivé herecké divadlo na prknech Národního divadla.  A díky ČT za to, že inscenaci zaznamenala, byť bohužel bez diváků. Ale i to se počítá! ()

Johnny.ARN

Akože fajn, len mne nejak ušla pointa toho všetkého. Chceli ukázať ako časom senilnie? Chceli ukázať, že aj premier je len človek? Či to len mala byť javisková rozlúčka Janžurovej? Tak či onak, realne v divadle by som to asi nedal. Dve a pol hodiny drístov bez potrebných reálií je útrapná cesta, po ktorej by som sa nechcel vydať. Herectvo však na vysokej úrovni. 3 z 5 ()

Arsenal83

Znalosť britských reálií a daných osobností je povinnosťou. Inak sa človek stratí, nepochopí a nezasmeje. Ale inak je to výborný prierez vládou „nesmrteľnej“ Alžbety a z tých rozhovorov sa človek mnoho naučí o britskej politike, ako svet videli premiéri jej veličenstva a čím si ona sama musela pri tom prechádzať. Hoc aj ako reprezentatívna figúrka. Janžurovej výkon je absolútnou ozdobou. ()

filmmovier

Další představení, u kterého mě mimořádně mrzí, že jsem ho neviděl přímo ve Stavovském divadle. Úchvatné. Totálně strhující a naprosto pohlcující. Skvostné dialogy, fantastičtí herci a naprosto famózní, ba přímo geniální Iva Janžurová, která se do role královny Alžběty hodí naprosto neuvěřitelným způsobem. Hra má navíc přidanou hodnotu i pro fanoušky seriálu Koruna, protože ho nejen doplňuje, ale zároveň je i jejím prequelem a sequelem... Mimořádná záležitost, která toho na dvou a půl hodinách nabízí strašně moc, ovšem zároveň neskutečně málo. Na Audienci u královny bych se vydržel dívat déle a bylo by mi jedno, kolik času by to zabralo, protože o jeho ztrátu by se rozhodně nejenalo. Famózní záležitost. 100%. ()