Malý pitaval z velkého města

• angličtina Minor Tales of Crime from a Major City
všetky plagáty
TV spot 12
Československo, (1982–1986), 14 h 8 min (Minutáž: 49–63 min)

Réžia:

Jaroslav Dudek

Scenár:

Jaroslav Dietl

Jiří Krampol, Ladislav Frej st., Michal Pešek, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Jan Faltýnek, Vlastimil Hašek, Vlastimil Zavřel (viac)

Kolektív kriminalistov rieši (vždy s úspechom) menej závažné prípady, drobné krádeže či rozkrádanie majetku v socialistickom vlastníctve. V každom dieli vždy vynikne jeden z príslušníkov Verejnej bezpečnosti. Keď sa mu nedarí, ostatní kolegovia mu pomôžu, ba dokonca aj chápajúci, ale prísny a zásadový náčelník (Ladislav Frej). Seriál Malý pitaval z velkého města je jeden z posledných, ktoré vyšli z autorskej dielne najúspešnejšieho českého seriálového scenáristu – Jaroslava Dietla. Pôvodne vzniklo deväť epizód, v roku 1986 k nim pribudlo ďalších šesť. (TV JOJ)

Recenzie používateľa Kelinej k tomuto seriálu (8)

Malý pitaval z velkého města (1982)

Čím častěji se televize k tomuto seriálu vracejí, tím ho mám radši. A to hlavně kvůli civilnímu pojetí práce kriminalistů v obyčejném městském obvodě. Myslím, že ani po čtyřiceti letech se toho tolik nezměnilo a policisté víc než spiknutí, únosy, terorismus a masové vraždy, tedy obvyklou náplň detektivek a thrillerů, řeší vykradené byty, ukradená auta a přepadené benzinky... (A ještě drobnost. Po více než třiceti letech působí dost divně, když ve všech restauracích, barech a diskotékách hrají - vesměs vlezlé - instrumentální melodie Ladislava Štaidla. Tak to ale chodilo. Aby se ušetřilo na tantiémách pro jiné, nebejbože zahraniční umělce, tak i tato hudební vata se poskládala z dosavadní tvorby autora hudby k seriálu.) ()

Muž s punčochou (1982) (E08)

Zásluhou Zedníčka, Pavelky a některých nezapomenutelných detailů (lupič vs. pumpař, náčelník vs. Hamřík...) jeden z nejpovedenějších dílů. ()

Kuchařinka (1982) (E09)

Tak dlouho se příslušníci honí za cestujícími v autobusu, až se ukáže, že vraždil někdo úplně jiný. To si za rámeček nedají. Díl sice výrazný, s výbornými hostujícími herci, ale příběh slabý jak čajíček. ()

Majitel autoservisu (1986) (E10)

Roztomilý díl s dokonalými hereckými výkony... ()

Autorka detektivních povídek (1986) (E11)

Tento díl by v žánru konverzační detektivky uspěl i v mezinárodním srovnání. Slovní výměny dvojice Hašek-Rázlová byly dokonalé. ()

Exoti (1986) (E12)

U tohoto dílu jsem se dost nudil, hlavně kvůli Krampolovu topornému herectví, a nezachránily to ani jeho hlášky. Na druhou stranu jsme aspoň viděli reálnou a nejčastější náplň práce obvodních kriminalistů, tedy nikoli vraždy, loupeže a znásilnění, nýbrž krádeže, podvody apod. ()

Kasař (1986) (E13)

Výborný díl. Vtipný i smutný, hlavně ale svižně plynoucí od začátku do konce. Jiří Krampol pokorně přijal roli statisty po boku Rudolfa Hrušínského, a to se vyplatilo. Palec nahoru i za Věru Galatíkovou (škoda, že zde neměla žádnou společnou scénu se svým manželem Ladislavem Frejem). ()

Narkomani (1986) (E14)

Preiss, Čepek, Hašek na jedničku. Jenže mi to stylizací až moc připomínalo majora Zemana, díl Mimikry. Z pohledu komunistického režimu všechno jedna pakáž: feťáci, nezávislí vzdělanci, příživníci, disidenti, teroristi... ()