Pocta režiséra Francoisa Truffauta filmárskemu remeslu sleduje režiséra, hercov a štáb, ktorí pracujú na nakrúcaní melodramatického filmu a pri tom zažívajú svoje vlastné, osobné drámy, radosti i starosti. Zamilujú sa a rozchádzajú, jedna z herečiek otehotnie a nakrúcanie preruší automobilová nehoda... (STV)

Rokle

Nemá cenu líčit o čem to je. Film pro milovníky filmů. Proto nakoukáváme jeden snímek za druhým. Bylo to jako kdyby mi někdo podával ten nejdelikatesnější pohár plný nejkvalitnějšího ovoce. Ohromné vyznání lásky k natáčení. ()

mi-ib

Takový Trhák po francouzsku, nebo Trhák je Americká noc po česku? Každopádně je to unikátní pohled do kuchyně filmařů. Až si člověk diví, kolik toho stojí za snímkem, který se tu mnohdy může objevit mezi odpadem. To co natočili by asi nebylo nic světobornýho, ale myslím, že by bylo zajímavý zhlédnout co z toho nakonec vzniklo. ()

pouler

Od dob co nemám televizi... musím obtěžovat lidi v mé blízkosti takovými filmy, kterým sice nechtějí rozumět ale já u nich prožívám vrchol svého života... takže; přesné vykreslení charakterů, z toho filmu je cítit napětí, uvolnění i úzkost... co více si přát... 9/10... chci ho vidět znovu ()

Blacker94

Je neuvěřitelné, jak na mě z každého filmového políčka působí téměř hmatatelná láska k filmu a Truffautovo uznání lidí podílejících se na jeho vzniku s ohledem a citem na všechna úskalí i radosti samotné výroby. Kromě režie se mi velice líbila i kamera s citem pro detail a příjemnou kompozici. ()

Dimo

Velice příjemný film, dobře plyne, bez zadrhnutí, je to vážně jako zcela reálně a uvěřitelně sledovat vznik filmu. Nic takového jsem ještě neviděl. Mnoho komických prvků i ve scénách, které jsou napínavé, takže taková lehká tragikomedie. Jednoznačně dobrá přehlídka hereckých charakterů a toho, jak vrtkavé natáčení může být. Bavilo mě to. ()

Kubeska

François Truffaut nechal diváky nahlédnout do kuchyně filmařů. Na tom nahlédnutí je vidět, že ho dělal člověk s vášní k vlastnímu řemeslu. Jedná se o silný snímek, který svou hravostí a gradací některých scén, díky vynikajícímu střihu a eufonické hudbě, zanechá v divákovi pozitivní zažitek. ()

Fido

Co dodat k předchozímu? Snad jen důvody hodnocení: chyběl mi přece jenom ještě trochu širší a více propracovnější záběr do celého zákulisí filmu (ale chápu, že pro "normálního diváka" by se tím film mohl stát více "nudným") a pak trochu více hudby G.Deleruea :-) ()

bakeero

Tento film je filmem o filmu. Poklonou všem, kteří se podílejí na přenesení našich snů na filmový materiál. Celému štábu. Vypráví nám složitý proces natáčení a ukazuje tvorbu dokonalých iluzí určených chtivému oku diváka. Je to vlastně dokument. Dokument bez komentáře. Každého, kdo miluje film a chce se o procesu filmování dozvědět víc z pohledu samotných tvůrců, tento snímek pohltí svou jedinečnou atmosférou a kouzlem. Sledovat Truffauta, který si osobně zahrál postavu režiséra, při práci a řešení nejrůznějších prekérních situací i mezilidských vztahů nelze půvabnější cestou. Odkazy k dílům ze zlatého fondu kinematografie jsou pouze tou nejokatější poklonou klasickým mistrům. Tohle je zkrátka oslava filmu se vším všudy. Za poslední dobu jsem neviděl poetičtejší snímek, který by tak zahřál mou duši filmového fanouška. ()

Arequipa

Dokument o tom, jak zábavná i nudná, těžká i lehká je práce u filmu. Při první scéně působí vše tak přirozeně a přitom náhodně a jak se hned ukáže, je to vše, jen ne náhoda. Jako vždy půvabná Bissetová a dětinský Harold jsou mí nejoblíbenější. ()

vincchuppo

Just filmin'. Ani bych snad tento film nenazval filmem o filmu, byť jím je. Je to ale především film o filmotvůrcích. Film o filmařích. O režisérovi, skriptce, klapce, o hercích a herečkách, o kameramanech, kostimérkách, zvukařích, produkčních, rekvizitářích, making off fototýpcích, atd. Je o starostech a radostech na place i všude okolo toho. Je to krásný klenot o filmařích nejen pro diváky, ale i pro filmaře. ()

Colour

Film, ktorý bude milovať iba milovník filmov. Pre nezainteresovaného diváka to bude iba sled na seba prepojených záberov bez hutného deja s perfektnou kamerou, milou hudbou, zaujímavými nápadmi a geniálnym trefným zobrazením zákulisia natáčania s komentárom režiséra, ktorý svoje remeslo očividne miluje. Milovník filmu si pokrochtá blahom, pretože toľko originality s akousi zvláštne krásnou poetikou záberov sa často nevidí. Veľkým problémom však zostáva fakt, že snímok s prchavým dejom viackrát pozerať netreba. Jedine ak pre tie vtipné vzťahy, ktoré medzi postavami fungujú. S privretím oboch očí 5* ()

Tanner

Taková připomínka nám kibicům, s čím vším se tvůrci při natáčení filmu mohou a musejí potýkat, že ne vždy jde vše podle představ a že se z nich často musí také slevovat. Výborný film, ze kterého skutečně čiší autorova upřímná láska k tomuto řemeslu, přestože je často tvrdé. ()

nicneznam

Americká noc je jednoduše skvělý film, který budu s klidným srdcem hodnotit vysoko. Od francouzsko-italského filmu jsem takový zážitek nečekal. Možná jsem ale moc ovlivněn těmi ztřeštěnými komediemi a pak na filmy dané produkce koukám s předsudky. Ještě k tomu, když je ten film tak starý. Byl jsem rád, že jsem se v tomto případě žádných špatností nedočkal. Ani nevím, co přesně psát, tak to vezmu sofort. Film je na úrovni a zaujme už od začátku. Množství vtipných okamžiků jako je nahánění neposlušné kočky k misce s mlékem, neshody ve štábu, problémy s komunikací, časová omezení, herecká neposlušnost, filmové triky, novináři, životní tragédie. To vše jde proti štábu a režisér nám to tady představuje v uvolněné rodinné atmosféře. Navíc všemu, co se během natáčení dělo, jsem neměl menší problém uvěřit. Režisér Truffaut asi bohatě využil svých zkušeností. Jako další klad beru to, že se nebojí zauvažovat o neřestech, které se během natáčení odehrávají a zapojí diváka do svých úvah o filmovém a skutečném světě. To, jak se všichni postavili k tomuto filmu si podle mě zaslouží pochvalu. Je to originální, vtipné, chytré, zábavné, poutavé. Práce filmařů mě navíc vždy fascinovala, takže jsem byl skutečně touto kvalitní sondou do filmařského řemesla potěšen. Není to žádná laciná fraška, ale film, který musí fanouška kvalitního filmu potěšit. ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (viac)

Maestro di violino

Maestro di violino

10.10.2006

Joseph Fiennes, mladší bratr slavnějšího Ralpha Fiennesa a hvězda oscarového trháku Americká noc), Lena Headey (300) a šušká se i o účasti velkého Gérarda Depardieu, kterému by bílá paruka a volánky… (viac)