Posel špatných zpráv

• Nórsko Middleman (viac)

Dlouho nezaměstnaný Frank se dočká velkého úspěchu. Je přijat jako posel v americkém městečku Karmack, což je prestižní, ale obtížná práce. Jeho úkolem je informovat příbuzné o úmrtí jejich blízkých v místě, které je nevysvětlitelně sužováno nehodami a přírodními katastrofami. Málokdo ve městě chce vědět, proč dochází k tolika tragédiím, a ještě méně lidí se ptá, z jakého důvodu tu někdo setrvává. Frank si téměř okamžitě si porozumí s recepční na radnici Brendou, ale čeká ho spousta nástrah. Jednou z nich je Brendin věčně naštvaný bývalý přítel Bob, který je Frankovým starým rivalem a zároveň neúspěšným kandidátem na jeho nové místo. Bob se nedokáže vyrovnat s odmítnutím a jeho rostoucí hněv má katastrofální následky. Zároveň však vynese na světlo dlouho skrývanou pravdu... (Cinemax)

Martrix

Tady se někdo s tím žánrovým zasazením zbláznil, nebo Posla prostě neviděl. Stačilo jen malinko...připsat v závěru větu do scénáře, a bylo z toho hodně drsný drama. Naštěstí se tvůrci rozhodli pro jinou cestu, takže je to jen divný drama s úsměvným úvodem a několika cynickými momenty na hraně "humoru pro pokročilé". Nápad s poslem špatných zpráv je skvělý, herci super, prostředí paráda, vizuál i zvuk ...všechno funguje jak má. Ale nebyl jsem schopen rozkódovat, co se divákovi snaží tvůrci sdělit, nebo zprostředkovat za emoci. Proč nechali Franka projít tím vším...resp. proč ho nakonec ukázali v takovém světle. Možná jsem zrovna nebyl ve formě a problém je v příjimači, ale zpravidla jsem schopen najít si ve filmech i to, co tam leckdy tvůrci ani nevložili. Nicméně hůl nad sebou, ani nad Poslem nelámu. Bude potřeba podívat se znova. Běžně to nedělám, ale tento film má tolik skvělých momentů, že mu chci porozumět a najít chybějící dílky, které mi teď nedovolí dát víc než 3*. Tohle totiž ani náhodou není průměrný, nebo nedomrlý film. Navíc Tuva Novotny...takový typ ženy, jakou tady hrála, celý život hledám. PS: Až později jsem si zjistil o filmu víc (vloženo do zajímavostí-spoilery) a potíž je v něčem jiném. Oproti knize je tady výrazně upravený závěr. Hamer holt vidí svět jinak, než Christensen. Chápu ho a jsem rád, že diváky šetřil, ale bez zrevidování prvních dvou třetin, ten nový konec nefunguje, jak by měl. Přesto stojí za to, na tento film mrknout. ()

Marigold

Nekompromisní mistr norského deadpanu v maloměstském americkém výprodeji. Film, který je zároveň tuhý svou stylizací i rozměklý svým skrytým sentimentem... nešťastný případ, kdy režisér uvízne mezi realistickou stylizací a snahou o tvrdou černou ironii. Z některých kompozic a svícení sice člověk stále poznává režiséra Povídek z kuchyně a Vajec, ale je to jako vzdálený křik. Tenhle mátožný příběh zdánlivého prosťáčka, který je nucený hledět do propasti, až propast nakonec začne hledět na něj, patří bohužel spíš k horším věcem Hamerovy kariéry. ()

M.i.k.e

Middleman tak důsledně našlapuje na čáře mezi hodně černou komedií a syrovým dramatem, že pořádně nefunguje ani tak ani tak. První polovina je ještě celkem v pořádku, ale s přibývajícím časem jako by se tvůrci chtěli přiklonit k té dramatické poloze, jenže nakonec to zase vypadá jako kdyby se jí lekli a tak přijde spíše neutrální závěr. Přitom tu byl dost velký potenciál (knížku neznám) udělat s tématu posla špatných zpráv a zapadákova kde se děje podezřele mnoho "nehod" opravdu dobrý film. Ať už v poťouchle coeonvském stylu, nebo naopak hodně drsně.  Takhle je to někde mezi, vyloženě špatné to není, ovšem klasika se z téhle Norsko-kanaddsko-americké míchanice nebude...60% ()

sochoking

The Middle Man je film s pomerne drsným až brutálnym humorom, ktorý hocikto nepoberie, alebo si ani nestihne všimnúť. Dej sa odohráva v totálnej riti sveta menom Karmac, niekde v Amerike. Hlavný hrdina je chlapík v stredných rokoch, ktorý ešte stále žije s matkou a po dlhšom období povaľačstva sa mu konečne naskytne príležitosť k zamestnaniu ako sprostredkúvateľ nepríjemných a smutných správ príbuzným či pozostalým. Síce sa to odohráva v Amerike a všetci škandinávski herci spíkujú vo filme, atmosféra a kamera je typicky norsky ponurá. Film je navyše trochu nariedený takou neobvyklou romantickou substanciou, ktorá sa mi bohovsky páčila, a v ktorom Tuva Novotny hrá ženskú s neuveriteľnou charizmou. Z nej totiž vyžaroval taký zvláštny kľud, pokoj a mier po celý film. Ja jednoducho milujem tieto filmy o podivných outsajderoch odniekaľ z prdelákova, kde sa muchy otáčajú a lýšky dávajú dobrú noc. 80% ()

Necrotongue

No, tohle asi nebyl film úplně pro každého, ale já mám podobné podivnosti docela rád, takže jsem se bavil i přesto, že šlo o velmi pomalou záležitost. Já si ale fakt nedokážu představit, jak by mohli tvůrci dosáhnout vyššího tempa vyprávění, aniž by zničili velmi vydařenou chmurně- depresivní atmosféru. Každé pozvolna umírající město by muselo být vděčné za tak dokonalou a kompetentní městskou radu, v níž byl šerif jasně zářící hvězdou první velikosti. Jak už jsem napsal výše, vcelku dobře jsem se bavil, ale ten nijaký závěr srazil z mého hodnocení už připravenou čtvrtou pěticípou, protože si myslím, že jsme si já i příběh zasloužili finále, které by nevyšumělo jen tak do ztracena. / Poučení: Chceš-li spočinout ve správném hrobě, nic nevyměňuj. ()

• Film měl premiéru 12. září 2021 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a 17. září 2021 měl komerční premiéru v Norsku. (Johnny.ARN)
  • Přestože se děj seriálu odehrává v Karmacku, malém městečku na americkém středozápadě, natáčelo se v kanadském městečku Sault Ste Marie v Ontariu a v Německu (Kolín nad Rýnem a okolí, Solingen a Duisburg). (Martrix)