O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

• Československo O princezně Jasněnce a létajícím ševci
všetky plagáty
TV spot

Jedného rána nevyjde slnko, ale kráľovi (Lubor Tokoš) sa nechce vstávať a zaoberať sa problémom odloženého svitania. Vzápätí sa na hrad dostaví Slnečná pani (Venuše Humheyová) so sťažnosťou na čarodejnicu z Čiernych lesov, ktorá zabila a upiekla zlatého kohúta, ktorý ju budieval. Kráľ stále váha, ale po dlhom zvažovaní sa rozhodne v prospech Slnečnej pani. Kohút ožije, slnko vyjde, ale rozhnevaná čarodejnica (Helena Růžičková), ktorá navštívila zámok aj so svojou nepriateľskou dcérou Černavou (Yvetta Blanarovičová), predpovedá kráľovi, že princezná Jasněnka sa vydá za obyčajného šustra. Dievčine to vôbec neprekáža, ale pánovi kráľovi áno. Aby zabránil naplneniu klatby, dá ju zavrieť do vysokej zámockej veže. Čarodejnice v lese stretnú dvoch hádajúcich sa chasníkov. Tí sa nevedia dohodnúť, kto z nich je vo svojom obore lepší. Čarodejnice im ochotne pomôžu vyriešiť spor. Poskytnú im potrebné informácie a lehotu troch dní, v priebehu ktorých má každý z nich vyrobiť to najlepšie, čo dokáže. Zatiaľ čo kováčsky tovariš Ondra (Josef Vaidiš) vyrobí železnú sliepku, ktorá behá ako živá a znáša zlaté vajcia, šuster Jíra (Jan Potměšil) si zhotoví z jemnej kože lietajúce krídla. Keď sa dozvie o princeznej uväznenej vo veži, letí za ňou, aby ju videl na vlastné oči. Obaja sa do seba okamžite zamilujú a keď ich ďalšej noci pristihne kráľ, podarí sa im v poslednej chvíli odletieť na Jírových krídlach. Zúrivá Černava začne Jasněnke závidieť jej šťastie, a tak ju jej matka - čarodejnica unesie a uväzní vo svojom temnom hrade.  Mladého šustra Jíru čaka ešte posledná úloha - vymaniť princeznú z moci zlej čarodejnice a jej dcéry. (TV JOJ)

rublik05

Asi nejlepší pohádka z dílny Zdeňka Trošky a jedna z nejkrásnějších pohádek vůbec. Nádherná atmosféra, krásný příběh a herecké obsazení, které pohádce neskutečně pomohlo. Z herců dominuje především krásná Michaela Kuklová a samozřejmě Paní herečka Helenka Růžičková, která je v roli zlé čarodějnice opravdu bezkonkurenční. Škoda, že pan Troška od té doby nic podobně úspěšného nenatočil. 9/10. ()

Smejki

Námět výrazně silnější režiséra. Všechny neduhy, jimiž je Troška běžně vinen, tu jsou, ale materiálu, s jakým tu pracuje, se to zas a znova daří vracet zpět na koleje. ()

deLaFere

Ucházející předvoj Troškových odporností. Přesto už nalezneme první stopy odpuzujícího pitvoření pro masy, které milují kýč. ()

Dreadlord

Tuto pohadku bych osobne zaradil do naseho zlateho pohadkoveho fondu,klidne muze cestne stat vedle pohadek jako S Certy nejsou zerty nebo Byl jednou jeden kral.. ()

biergof

Toto je mistrovský kousek pana Trošky, psychadelická a temná šou o boji lásky se zlem, ale pohádka to rozodně neni, přidat trošku krve, máme tu největší český horor od spalovače mrtvol. Škobkový bych za její roli dal všechny oskary a glóby a stejně by to bylo málo!!! ()

sWONDER

Jedna s mojich najobľúbenejších rozprávok. Niekoľko krát som si ju v mladosti rád pozrel. Fantastická „pohádka“ so všetkým čo k tomu patrí ()

joelly01

Ja uz tedy pomalu zacinam sjizdet ctvrte pneumatiky a v zivote jsem videla asi bambilion ruznych filmu a pohadek, ale existuje opravdu jen malo filmovych postav, ktere by me desily vice nez upir Rimbuch. Ty blaho ten se fakt povedl, jeste i ted kdyz si na nej vzpomenu tak se mi zjezi chlupy na zadech (i carodejnice jsou neprijemne). Pokazde me dostane... Jestli teda za par mesicu fakt vrhnu to potomstvo tak "Jasnenku" bych asi az tak do puberty zavrhla, neb nechci nikoho traumatizovat. ()

IvonaK

Spíš bych to nazvala jako Drama/Romantický. S pohádkou to nemá téměř nic společného kromě toho že tam hraje hlavní roli princezna. ()

valkil

Nejlepší věc od Trošky. I když je to zase uřvané až hanba. Jasněnka snad bulí 95 % filmu. Přesto je to pohádka, jak má být. Má děj, zápletku a správný (šťastný) konec. ()