Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

Bednaa

Hranice mezi televizní a filmovou produkcí už neexistuje. Dámskému gambitu by velké plátno neuvěřitelně slušelo. V šáchách umím táhnout leda pěšcem, ale i tak mě těch 6 a půl hodiny materiálu vtáhlo maximálně. Ukázka precizní filmařiny, nádherné kamery, hudby, výpravy a hlavně dokonalé Anyi Taylor-Joy. Já věděl, že ta holka má talent, ale tady mi totálně vytřela zrak. O té uslyšíme ještě hodně dlouho. ()

kodwin

Zajímavé téma, hlavní hrdinka a dobovka. To jsou hlavní plusy jinak celkem banálního příběhu, který uchvátil svět. Pro mě je hodně zajímavé, že se tak stalo. Podle mě na tom má podíl hlavně covid doba, jinak by se The Queens Gambit ztratil v záplavě kvalitních Netflix seriálů. ()

Bogrant

Sofistikovaná, jemná a nečakane svižne rozohraná šachová partička, bez väčších odchýliek, ktorá nie je určená iba pre pravých znalcov tohto športového odvetvia, nakoľko by možno aj im samotným v niektorých pasážiach pekne zavarila mozgové závity. Nie, toto uchváti aj obyčajného laika, a to najmä prepracovaným námetom, dobre rozobranými postavami a skvelými výkonmi všetkých hercov (Taylor-Joy výtečná, no nielen ona). K tomu rýdzo-čistá filmárčina s dobovou atmosférou a malinkou dávkou fantázie a výsledkom je jedna z najlepších a najoriginálnejších minisérií, minimálne tohto roka. Až by nejeden neuveril, že to je založené len na fiktívnosti. ()

RadaRAW

Anya Taylor-Joy bravurně zahrála zatím největší roli ve své né moc dlouhé kariéře. Myslím si že se z ní časem stane jedna z hlavních hereček této doby. Režisérská část a kamera byla také vynikající. Osloví každého i když třeba nenávidí šachy. ()

Medwjed

Dámský gambit na mě působí podobně jako Čistá duše, jen s tím rozdílem, že tady je mnohem větší stopáž a tím pádem dost prostoru pro rozvinutí problémů hlavní hrdinky, která roli zahrála znamenitě a je určitě hlavním důvodem proč má Dámský gambit tak vysoké hodnocení. ()

tulen

Chtěl jsem dát 5. Obsazení je výborné, Taylor-Joy je skvělá (i když ke konci už ta její postava na mně působila trochu sterotypně), hudba je fajn, lokace a interriéry, atmosféra 60-tých let (i když spíš působí jako pozdní padesátá). Ale při posledním dílu jsem si uvědomil, že jak moc to je pohádka o Popelce. Konflikty a problémy jakoby vlastně ani ničím nebyly. A ten poslední díl byl prostě příliš vykalkulovaný (sověti se radí - divák se naštve, takže pak je už v pořádku, že kamarádi zatelefonují a pomohou), útěk a procházka se setkáním s prostými moskevskými šachisty, do toho trochu patetické hudby, všichni ji maji rádi - prátelé šachisté, kamarádka z děcáku (samozřejmě černoška, aby tam nějaká byla - teda pardon, afroameričanka), její láska za ní přiletí ... Američané jsou prostě odborníci na to, jak koncem zabít jinak slibné filmy. ()

dauby

90%? Jako je to hezky natočené, sympatická a charismatická herečka v hlavní roli, ale scénář je docela prostinký. Z pohledu šachisty pak hodně naivní. 60% max. ()

Zoubek123

Jelikož jsem šachový fanoušek byl pro mě seriál Queens Gambit srdcovou záležitostí už od samého začátku. Sedmidílný seriál ukazuje fiktivní příběh mladé dívky, která v sobě nosí obrovský šachový potenciál. Herečka Taylor- Joy, kterou jsem viděl na stříbrném plátně poprvé, mě velmi zaujala svým výkonem. Zatímco hudba je zlatý průměr, tak scénář mapující jak osobní život a osudy šachistů, tak hru šachy je velmi reálný a zajímavý. Velmi kladně hodnotím velké finále v Rusku, kde hlavní postava hraje šachy na předměstí s normálními lidmi. ()

Jiriiik04

Nejsem osobně zrovna seriálovej typ, ale ještě před tím, než začali prázdniny, jsem musel odjet z internátu kvůli tomu, že mi nebylo vůbec dobře. A vzhledem k tomu, že jsem smrkal jako blázen, což by mohlo nejednoho člověka v týhle korona době vyděsit, zůstal jsem doma. Chvíli jsem nevěděl, co budu celé dny dělat, ale do cesty mi ihned přimotal seriál Queen‘s Gambit, který mi moje marodění zpříjemnil, a to o dost. Parádní seriál, ve kterém klape úplně všechno – naprosto parádní a atmosférická práce s dobovou atmosférou, která je okořeněná výbornou hudební složkou, která seriálu dodává grády. Dále si pochvalu zaslouží práce s kamerou, která je jedním slovem fantastická. Největší pochvalu si ovšem zaslouží Anya Taylor-Joy, která je ve své roli opravdu neuvěřitelná, a s její postavou jsem prožíval jak ty pozitivní chvilky (výhry), tak ty negativní (její breakdown v posledním díl). Nezbývá mi nic jiného, než hlasitě zatleskat Netflixu, protože takhle dlouho mě žádná věc už nedostala. Jednoznačně nejlepší minisérie, se kterou jsem se zatím setkal. 100% ()

nevergiveup

Ačkoliv šachy nejsou sport, který by mě bavil nebo zajímal, tohle je takové mistrovské dílo, že to nehraje roli. Výtečněobsazení herci, skvělý soundtrack, dokonalé vizuální drobnosti. Mohl bych pokračovat dál, ale byl by to jen výčet superlativ. Jednoduše řečeno - jedna z nejlepších series/mini series za poslední dekádu. Masterpiece. 90% ()

Feacher

Tak i já jsem se už konečně vydal na osmidílnou cestu tohoto seriálu, což jsem jako šachista měl udělat už dávno. Zpočátku mně to zas tak nevzalo. První a třetí díl nebyly úplně dokonalé (moje jediné 4*), ale zbytek už byl určitě skvělý. Nezkoumal jsem všechny faktické šachové věci úplně dopodrobna, protože mně o to zas tak nešlo, ale občas mně přišlo že se objevují a mizí figurky, hraje se na úrovni, která neodpovídá příběhu nebo to braní mimochodem mi přišlo taky krajně podezřelé. Podávání rukou nebo zapisování tahů v prvních dílech taky chvílemi skřípalo, natož že se hrálo na 90 minut, tak to byl fičák, ale i kdyby to tak bylo, je to podle mě nepodstatné. V ostatních faktických aspektech šachu a organizace okolo se myslím realizace seriálu trefila. V Beth jsem se dost často našel a co se týče Bennyho nebo Harryho, to jsou typičtí představitelé šachistů, skutečně oceňuji tuto trefu. Co se týče příběhu, tak oceňuji rozmanitost motivů, které dělají příběh příjemně pestrým a všechny ty malé cesty se střetnou v posledních dvou dílech. A ten závěr! Ten byl dle mého dokonalý. Přečetl jsem si pár negativních názorů na poslední díl a moc nechápu, co ty lidé ještě chtějí. To by měl příběh skončit jinak než s nejvyšší mírou slávy v ponuré kamenné ruské budově čistým vítězství geniality hlavní hrdinky? Závěrečný díl měl všechno - dojetí, kdy jsem uronil slzičku při fotce pana Scheibela, přátelství všech bývalých USporažených, které musí prostě zahřát u srdce, vyřešení všech psychologických zápletek a hlavně vysněné vítězství. Myslím, že to byl jeden z nejlepších závěrů, ať už u filmu nebo seriálu, které jsem kdy zhlédl. Tento seriál dle mého velmi pozitivně propaguje naší hru a dělá tomuto sportu čest! Já děkuji! ()

Hixx

Seriál o šachu, dospievaní čudného dievčatka, ktoré žerie lieky ako lentilky a amerických detských šachových šampiónoch, ktorý sa chystajú na rusov. Nič pre mňa, to už môžu točiť seriály o všetkom, o varení alebo šoférovaní alebo ako vyvenčiť psov. Najlepšie bolo obsadenie chlapíka z Game of Thrones, prilepiť mu riedky fúzik, dať Indyho klobúk, no ani to mu nepomohlo, vyzeral ako zasran. Musím sa priznať, že "nepredvídateľný koniec" som "predvídal" áno máte pravdu : spoiler : Vyhraje šach... ()

Spike86

Mám rád šachy. Naučil jsem se je hrát od babičky už v dětství. Nikdy by mě ale nenapadlo, že se na takovéhle téma dá udělat seriál nebo série. Dámský gambit ale šachovou tematiku, a v reálu nudné dlouhé partie, podává nesmírně dynamicky, poutavě a napínavě. A není to zdaleka jen  o šachách jako takových. Oceňuju i trikovou stránku, dobře zvolený hudební podkres a dobovou výpravu různých světových prostředí. Mohlo to snad být o jeden díl kratší, protože jeden díl (nevím jestli to byl patý díl možná) byl slabší, ale jinak tomu snad nejde nic moc vytknout. 90% ()

BIG.NINE.CF

Napínavé od začátku až do konce. Ani jedna epizoda nebyla nudná, či nějak nepoutavá. Takhle natočit seriál o hře, která je vlastně divácky "nudná" je vrchol umění. Za tohle ti Nko díky. 👌 ()

Rudolf.Benes

Anička má ty oči tak daleko od sebe že, ještě kousek a byl by zní Karel Gott ...ale těma kukadlama, který jsou (já nevím) škaredý, hezký.. ?!? utáhne sama cejel sedmi hodinovej seriál...!! Je mě úplně jedno jestli je to o kurzech pletení pro pokročilé, pečení sušenek nebo o dalších strašně zábavných tématech jako například hra v šachy.Mě to pletení neskutečně bavilo, vizuálně proháčkovaný, sexappealem stříkající a do prdelky sem vůbec netušil jestli to tedy nakonec upeče s karamelem,medem a čokoládou, nebo jen posypané sezamovýma semínkama. S ingrediencemi které chuderka měla k dispozici to upekla famózně..!!! Mana nebeská 80*/100 ()

quokam

Jako jo, jde to a ne ze ne. Na serial by se meli povinne podivat tvurci filmu Tah pescem a pak ho pretocit, i kdyz uznavam, ze serial o mlade okate fiktivni sachistce bude vzdy zajimavejsi nez film o realnem Bobby Fischerovi. Jiste, nepresnosti byli i zde, hlavne kecy nad partii, co skoncila vidlickou, ale nebyly to zasadni preslapy, vice  jich bylo v ceskem prekladu. A i mimosachovy dej byl velice zajimavy a poutavy, melo to atmosferu, drive, vypravu, kameru, herecke vykony. Za mne jdouci 100 pro. Bude dvojka? ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby