Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

ticklepickle

Nasledujúca recenzia môže obsahovať spoilery. V prvom rade vás seriál určite nudiť nebude, zapnete si ho a dopozeráte pokojne do konca ak budete mať čas. Obsadenie super, netradičný koncept. Ale za mňa sa obávam že to je asi tak všetko. Miestne hodnotenie nechápem, ako je to prepracovaný seriál ale 90 percent je veľa. Okrem toho že sa jedná o šachy tam veľmi nevidím nič prelomové, netradičné čo by ma privádzalo do úžasu. Klasický zero - to - hero koncept, klasický boj s vnútornými démonmi, klasická prehra, a nasleduje odveta a klasická výhra. Koniec. ()

jezekk

Seriál si po celou dobu zachovával odstup od scenáristických klišé, aby se v posledním díle proměnil v ukázku připitomělého kýče. ()

simpanz

V mnohých filmech jsem už viděl spoustu šachových nesmyslů, a tím víc si cením odborné spolupráce na tomto seriálu, partie i šachové reálie jsou zcela uvěřitelné. Dějově už je to kapku horší, bohužel celý děj je snadno předvídatelný, vystřídala se tam snad všechna klišé, a když od prvního dílu vesměs odhadnu konec, tak je něco špatně. Na kameru a střih se v takovém případě nenachytám... ()

stuj

Dobré. Jen škoda toho konce. Najednou se tam objevilo moc klišé scének (dojemně se ozvou kamarádi z ameriky, všichni táhnou za jeden provaz, postupné získání si náklonosti místních atd). Celkově to měl být spíš dvouhodinový film, příběh by se tam v klidu vešel. Do půli seroše to byly jasné 4 hvězdy, ale pak se to začalo drolit a poslední díl to zazdil. Takže jen tři. Ale koukat se dalo. ()

monika.lavri

Neměla jsem chuť se na seriál podívat a z nudy jsem tak učinila. Od té chvíle mě pohltil a užívala jsem si několik hodin skvělého děje a hereckého výkonu hlavní protagonistky. Tento seriál mě pohladil po duši a zanechal hřejivý pocit. ()

honza.g

Vynikající režie! Rozhodně se nebojte nudných pasáží z klání tohoto sedavého sportu. Příběh je živý a scénář optimálně využívá možnostií zvolené formy. Počet dílů série je tak akorát, aby se děj dal dostatečně vyklenout, ale zároveň aby neunavoval rozvleklostí. Herecké výkony přiměřené, hudba nevyčnívá, ale pomáhá atmosféře. ()

MatoPalkes

Tak dobre natočené, tak perfektne zahrané, že mám svoju novú naj minisériu na Netflixe, celkovo druhú naj (o kúsok lepší Chernobyl). Skvelá práca. ()

Yak

Nemám co vytknout, je to umně rozvržená minisérie, nic nepůsobí přehnaně dlouhé ani odfláknuté, jednotlivé díly lze opravdu brát jako kapitoly. Oceňuji, jak si tvůrci vyhráli se záběry her nebo scénami, kdy si hrdinka přehrávala partie na stropě. Divák nemůže sledovat úplně každý tah, na druhou stranu ani šachový laik tak neztratí pozornost a pozná, když jde do tuhého. Nečekala bych, že se jim povede vyobrazit šachové turnaje napínavě i pro nás amatéry. ()

diamond

Někoho by mohlo odradit, že hlavní postavou seriálu je šachistka a těto hře skoro nic nevědí. Nenechte se touto emocí přemoci a dejte seriálu šanci. Budete odměněni krásným příběhem s výbornou herečkou v hlavní roli. Anya Taylor-Joy rozhodně není prvoplánově krásnou herečkou, ale díl od dílu jsem se do ní více platonicky zamilovával a po závěrečných titulkách zůstává navždy mojí velkou filmovou láskou. Už dlouho mne nic tak nepohladilo po duši. Nemalým bonusem je v poslední době asi nejlepší soundtrack plný božích písní přesně zapadajících do konkrétních situací. ()

MichalZL

(šach hrám len občas, s teóriou nie som oboznámený vôbec) Nemám rád rozťahaný spôsob, akým seriály rozprávajú príbehy a pri tomto som sa miestami nudil. Anna Taylor-Joy hrať vie ale mal som pocit, že veľmi nemá čo: Elizabeth bola zaujímavá ale neskutočne chladná, veľa emócií som teda neprecítil. Ale zápletkou to bolo pre mňa predsa len osviežujúce, vďaka dĺžke som ani veľmi netrpel a výborná posledná epizóda to na tie štyri hviezdičky u mňa vytiahla. PS Je až šokujúce ako veľmi si ľudia užívajú sledovanie hry, z ktorej drvivá väčšina rozumie maximálne základom a tým pádom absolútne netuší, čo sa pred nimi deje. ()

OsahuKimina

8.5/10 Kdyby mi někdo řekl, že jeden z největších seriálových zážitků v posledních měsících zažiji u seriálu o holce co hraje šachy, tak bych si asi ťukal na čelo. No teď už vím, že je tomu skutečně tak a vůbec by mi nelhal. Samozřejmě pouze o šachy tu jen nejde a divák se tu vlastně o šachu moc nenaučí. Přesto celé to vyobrazení okolo této mistrovské hry je dynamická, emocemi nabitá projížďka, která diváka udrží v sedadle až do konce v precizně natočeném a úchvatném dobovém prostředí a atmosféře. Co se týče, ale samotného příběhu tam jde o poměrně už zavedenou šablonu scénářů ze sportovních, životopisných filmů, kde příběh okolo hlavní postavy je o výjimečném talentu, cestou za vítězstvím a jeho následném boji s těžkostmi života a boji s jeho vnitřními démony, který se nám představil v různých formách už tolikrát. Nicméně díky neskutečnému audiovizuálnímu zpracování se jedná o neobvykle dobrou impresi, která stojí za to vidět! A to v čele v tu dobu s neokoukanou Anya Taylor-Joy, které se touto rolí podařilo etablovat k největším hvězdám mezi mladými herečkami. Nemůžu se zbavit pocitu, kdyby její roli v seriálu hrál někdo jiný, tak takhle velké hodnocení mít Queen's Gambit nebude, protože Anya a její vyobrazení Beth je alfou a omegou celé show. ()

Belphegor

Moc povedený seriál, ale mám několik výtek. Hned prvni je celý první díl, který sice funguje jako expozice a je jistou nutností, ovšem pojetím a nesympatičností mě skoro odradil. Od druhého dílu to ovšem šlape velmi dobře, zvažoval jsem pět hvězdiček, herecky a scenáristicky vyspělé, ovšem závěr posledního dílu to zase celé hodil do jakéhosi ničeho, protože takhle to na mě působí spíš sterilně, jakože tvůrci nevěděli, jak originálně zakončit cestu naší hrdinky. Vlastně ani její boj se závislostmi není nijak extra vystavený. Podle mě to mohlo být o kapku lepší a zapamatovatelnější. ()

DeTomasoT

s manželkou jsme si u posledního dílu říkali, zda-li ten vývoj hrála podle sebe nebo kopírovala tu skutečnou šachistku... prostě jsme tomu chtěli uvěřit. Nečekal jsem něco takového od netflixu, skvěle zahraná a napsaná hlavní role, každým dílem je cítit její větší seběvědomí, úžasná hudba i výprava a také krásný konec, asi za to může hlavně knižní předloha, ale upřímně doporučuju, velká zábava ()

thedasenka16

V životě bych neřekla, že mě bude bavit seriál o šachách. Tohle se ale vyjevilo jako neskutečně poutavá záležitost. Bavila mě ta stylizace doby, bavila mě Anya a vlastně mě bavilo i to téma! ()

RedNotice

Jelikož jsem nedávno začala hrát šachy tak jsem se o dané téma silně zajímala a také se chystala přečíst předlohu byl pro mě dámský gambit jako stvořený tak jsem si udělala volno zalezla jsem pod deku a nechala se na 6 hodin vcucnout příběhem a bylo to d o k o n a l é. Musím vychválit jednotlivé přechody a střihy. Za mě jeden z nejlepších seriálů na Netflixu ()

Lunado

Nikdy sa mi nestalo, aby som jeden serial, aj ked ide o miniseriu, pozrel 2x v jednom roku(2021). Som fanusik sachu a nieco o nom viem, ale nikdy som si nemyslel, ze sa da natocit nieco tak dokonalo putaveho o, pre vacsinu ludi, tejto nudnej hre. Klobuk dole pred tvorcami a netflixom. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby