Samuraj Jack

• Poľsko Samuraj Jack (viac)
USA, (2001–2017), 23 h 28 min (Minutáž: 21–24 min)

Tvorcovia:

Genndy Tartakovsky

Kedysi dávno v dnes už nejestvujúcej krajine ubližoval ľuďom vládca temnôt Aku. Jedného dňa sa mu však postavil na odpor samuraj menom Jack, ktorý mal magický meč. Kým ho však Jack dokázal nadobro zničiť, Aku otvoril časový portál a poslal ho do ďalekej budúcnosti plnej robotov a rôznych mimozemských príšer. Jack sa teraz snaží dostať naspäť domov, popritom však pomáha tým, ktorí ho potrebujú a neustále sa dostáva do životunebezpečných situácií. Zároveň sa snaží nájsť Akua a konečne ho navždy zničiť. (pivo)

MK_ultra

Samurai Jack je skvělý oddechový seriál s nápaditou animací, výborným hlavním hrdinou a snad ještě lepším záporákem. Všechno je tu jak má být, zápletka ,humor i napětí....škoda, jen že je relativně málo dílů a konec je zatím otevřený.....Al ejednou se určitě dočkáme dne kdy Samurai Jack nakope Akuovi zadek.....a nebo Aku Jackovi.....to je docela jedno, protože stejně to bude skvělá řežba! ()

Nemesis

Rovných 5 hviezd. Videl som zatiaľ len pár častí a musím povedať, že som sa náramne bavil. Keby som bol dieťa, tak by som to miloval. Teraz je to "len" geniálny animák ktorý si dospelý pustí len keď má veeľa volného času. A ja sa stavím, že si ho nájdem. ()

Bluerider

Viděl jsem už jako dospělý před lety na Cartoon Network a okamžitě jsem propadl kouzlu tohoto animáku, který byl tak odlišný od všech ostatních. Uchvátil me nádherný výtvarný styl a nápaditá animace minimalisticky odkazující jednou ke comicsu, jindy k postupům hraných filmů, a především příběh, který na půdorysu jednoduché zápletky samurajova putování a hledání cesty zpět časem využívá v jednotlivých epizodách množství odkazů k historii (Jack and the Spartans), západní i východní mytologii (Jack and the Lava Monster), literatuře (psí archeologové v epizodě First Fight upomínají na klasický vedeckofantastický román C. Simaka "Když ještě žili lidé"), kinematografii (skvělý noir Tale of X49) a moderní popkultuře vůbec (např. Jack and the Raver nebo Jack and the Zombies). Seriál proto funguje i při opakovaném shlédnutí a je vhodný pro děti i dospělé. ()

8SCARFace8

Pravdepodobne to najlepšie čo išlo na CN v tej dobe, ale aj ako samostatný seriál, výborné po všetkých stránkach. Minimálne epizódu ktorá odkazuje na Spartanov odporúčam vidieť, proste perfektné. Plus veľa ďalších super častí ... ()

Sashmen13

Dnes. když se blíží doba kdy snad konečně uzavřeme tento mistrně započatý příběh, jsem se rozhodl sjet to vše znovu. Vzpomínám si jak jsem jako malý koukal na anglickou verzi a rozuměl prdlajs. Díky bohu, Tartakovsky a spol. jsou mistři ve vizuálním vyprávění, kde slova jsou spíše přítěž. Už jen první díl, je něco úžasného.Nikdy jsem vpravdě nedoufal, že po utnutí se dočkáme konce ale vypadá to že jo. A to je dobře, protože nedokončené příběhy jsou prokletím lidstva EDIT: po zhládnutí konečného konce, nu šlo by to lépe, co na to říct. bittersweet ending for sure... ()

CheeseFigure

Prvé, čo zaujme je vizuálny štýl, ktorý je nádherný. To prostredie, tie dizajny potvor, je to proste nádhera. K tomu i animácia a hranie sa so scénami (príkladom je súboj Jacka s nindžom v čierno-bielom prostredí v epizóde Samurai Versus Ninja). Po vizuálnej stránke je to skvelé. A čo príbeh? Ten ide podľa schémy ,,Jack niekam príde, pomôže niekomu, prípadne porazí Akuovho lovca odmien a pokračuje vo svojom cieli". Ale i tu sa nájde pár zaujímavých epizód, ktoré zabehnutú schému obmieňajú (príkladom je epizóda Tale of X9). Na svojej výprave stretáva Jack rôzne sympatické a zaujímavé postavy, z ktorých najvýraznejšou je Scotsman, ktorému hlas prepožičal už legendárny DiMaggio. Jedná sa o veľmi zábavnú postavu. A čo samotný hlavný hrdina? Jack je príkladom, ako západ vníma samuraja - tichý, kľudný, úctivý, neprejavujúci emócie. To ale neznamená, že by sa jednalo o nudného protagonistu. Autorom sa darí priniesť scény, ktoré Jacka humanizujú a robia z neho viac, ako len neporaziteľného bojovníka. Rovnako fajn postavou je antagonista Aku, ktorý mení polohy medzi neškodným záporákom z animáku a hrôzostrašným tyranom vyžívajúcim sa v utrpení obetí. Niektoré momenty s ním sú hrôzostrašné, iné zas komické. Posledná séria potom mení celkovo tón a stáva sa viac dospelou. Neznamená to len pridanie krvi, ale i Jack sa stáva viac zdeptanou postavou, ktorá nemá ďaleko od spáchania sepuky. Pridáva sa nová postava Ashi, ktorá je sympatická. Záver je potom správne akčný, prídu skoro všetky vedľajšie postavy z predchádzajúcich sérií. Síce v závere zafunguje deux ex-machina a celkové finále pôsobí uponáhľane, tak posledná scéna chytí za srdce. Samurai Jack je skvelý seriál. Nerobí z diváka idiota, vie, kedy majú postavy rozprávať a kedy scény hovoria sami za seba. Postavy sú sympatické, úvodná zvučka chytľavá, vizuál nádherný. Trvalo mi dlho, kým som sa k tomuto dostal, ale som rád, že sa to konečne podarilo. ()

Krkavec

Od dětství jsem tento pořad miloval a miluji ho dodnes. Tartakovsky stvořil velice nadčasový kultovní seriál, který nepřináší jen zábavu, krásnou animaci a skvělou atmosféru, ale zároveň i poučení. Každý díl je skvěle propracovaný, má svůj smysl, super atmosféru a staví před Samuraje Jacka nové překážky, které musí překonat. V porovnání s ostatními seriály tehdejší doby, co běžely na Cartoon Network, toto byl opravdu naprostý klenot. Poslední 5. série je pojata spíše pro dospělejšího diváka. Už jen fakt, že začíná 50 let po posledním dílu 4. série, je jasné, že je míněna právě pro nás, tedy pro ty, kteří se na seriál dívali v dětství a kteří již od posledního dílu také značně zestárli. Díky tomu je oproti prvním čtyřem sériím o hodně dospělejší a má i temnější atmosféru. Při dnešním pohledu na Samuraj Jacka, vidíme jasný důkaz toho jak seriály pro děti šli kvalitou dolů. Pochybuji, že dnes by někdo dokázal něco takového zopakovat. Za mě je toto prostě umělecké dílo, které vždycky bude mít místo v našich srdcích. ()

JancakV

Naprosto dokonalý animák, u kterého hltám každý díl. Skvělý styl kresby a animace, originální nápady, pestrost, hudba. Prostě za 5*. ()