Majetný šéf autotováren Mirko Rolín je znuděný rozmařilým životem a rozhodne se strávit dovolenou sám, daleko od společnosti svých pražských přátel. S kamarádem Theodorem dokonce uzavře sázku, že se měsíc obejde bez pohodlí i polibku ženy. Vydá se pěšky do Dubrovníku, kde se seznámí s Vlastou, dcerou pražského majitele vinic, která zde tráví léto. Náhodou totiž požádal v jejich sídle o nocleh a posléze přijal i zaměstnání řidiče a sluhy. Otec chystá pro Vlastu překvapení v podobě ženicha, jímž je Mirkův přítel Theodor. Ten o Vlastu nemá zájem, neboť je zasnouben s herečkou Rosou Valetti... (ČSFD)

Peabody

Na tu dobu a na Jana Svitáka to zase není až tak hrozné, jsou to pro mne tak dvě až týi hvězdy. Wanka je docela dobrý (srovnejte s hrozným V Borským ve Třech mužích na sněhu), vypadá jako chlap a hraje vcelku přirozeně, Nancy Rubensová je místy sice nejistá, její smíchy a pláče jsou hrozné, ale vypadá dobře a má určitou přirozenost, která není od věci,. Pištěk a Nedošínská jsou jako obvykle 'mám vysloveně pocit, že TP hraje to samé o tři roky později v Bílé jachtě ve Splitu, akorát, že tady je to Dubrovník :-)), Franta Paul taky jako obvykle, to jest špatný, jeho popularitu moc nechápu. Scénář Čeňka šlégla je jenom rutina, snaha o některé hlášky selhává, ale exteriéry jsou krásné. Truda Grosslichtová standard, souhlasím, že role správce B Hrstky je hrozná a navíc ve chvíli, kdy jsou plátně s Pištěkem, by to chtělo širokoúhlou projekci. Zápletky s falešnou identitou jsou sice z dnešního pohledu obehrané, ale pořád to jde a tehdy to možná tak nebylo. ()

NinadeL

Divoch je česká verze filmového přepisu oblíbeného románu Miloše Křenovského z Hvězdy, který filmařům později posloužil také jako autor předlohy Vandiných trampot. Pod názvem Rote Rosen - Blaue Adria vznikla souběžně verze rakouská. Obě spojuje především hlavní role hraná Rolfem Wankou, jenž je zde jako Rudolf Vanka v roli Mirko Rollina, šéfa auto-továrny. V této převlekové roli šéfa za sluhu je Rolfi zcela na svém místě, má zde opět mnoho příležitostí k variování všech svých osvědčených hereckých praktik. Ostatně není náhodou, že právě sympatický Wanka byl klíčovou postavou pěti dvojprodukcí z let 1935-1937, kdy jeho sláva kulminovala u nás, i u sousedů. Divoškou je zde Nancy Rubensová, která je více přírodním úkazem, než-li skutečnou herečkou. Její první film Světlo jeho očí měl premiéru pouhých pět měsíců před dubrovnickým dobrodružstvím, při kterém již získala celý film pro sebe. Vlivem jejího spontánního výkonu se celek stal mnohem doslovnějším a komediálnějším, než-li je jeho rakouský bratříček. V této české variantě také více oceňuji delikátní Trudu Grosslichtovou v adekvátním páru s Frantou Paulem. Koho ale nesnesu, je Břetislav Hrstka, který se v páru s Antonií Nedošinskou a v zaměstnání u Theodora Pištěka zasloužil o nevkusné posílení teze o dominantním postavení výlučně tělnatých komiků. Nicméně konec dobrý, všechno dobré. Tedy v české verzi je to Wanka, který svou Divošku doběhne, v rakouské je to naopak. A jako speciální bonus pro znalce obou verzí je tu báječný vtípek, kdy v žárlivé scéně Rolf pojme k tanci představitelku Divošky z rakouské verze Roszi Czikós a Nancy Rubensouvá na něj jen vzpurně kouká, v rakouské se jejich role samozřejmě prohodí. Pikantní. ()

Vesecký

Klasický případ toho, jak se nacházely náměty k provorepublikovým veselohrám. Prostě autor si vypůjčil řadu gagů od svých kolegů, a tak vznikala pomocí slepených klišé jednoduchá komedie, jejíž vtip je dnes již mnohde překonán. V tomto případě ho zachraňuje snad jen Theodor Pištěk a ovšem uhlazený Rolf Wanka. Ani Grosslichtová či Nedošinská nedokázaly hrát alespoň průměr toho, co v jiných komediích. Navíc Divoch patří k několika filmům natáččných v Dalmácii, kam si zřejmě filnmaři s herci odjeli na rekreaci a jen tak mimochodem si natočili veselou taškařici, i když velice hloupoučkou. Vypadá to, jako by v Dubrovníku býval samý Čech, a ještě k tomu se všichni dobře znali. A zPrahy to musel být na jih Jadranu opravdu jen kousek, snadno dosažitelný... ()

FireTight

Příjemný a ničím nenáročný romantický film, který si vás nejvíc získá hlavně krásnými jugoslávskými exteriéry a také nádherným vzevřením Nancy Rubensové. Jak ta byla ve svých jednadvaceti letech nádherná a jak jí to v těch "klučíčích šatech" seklo! No, raději půjdu dál... I přes výše zmíněné vlastnosti má film také něco, co jej v mých očích sráží. Jednak naprosto nesnesitelného Theodora, kterého bych nejraději někam zamkl a zahodil klíč (možná to bude tím, že mi občas připomínal hodně přehnanou verzi mé osoby), a taky docela jednoduchou, až triviální, zápletku. V podstatě se ve filmu stane strašně málo a ani to není obohaceno nějakými nepředvídatelnými a neočekávanými zvraty - sázka, příchod, láska, prohlédnutí, odmítnutí naschvál, neštěstí a zase láska. To buhužel na víc jak tři hvězdičky nestačí. ()

Kri-kri

Po letech objevuji stále dosud nepoznané prvorepublikové komedie. Docela příjemná podívaná, zejména duo Pištěk a Nedošinská zaručují notnou dávku humoru, dobře jim sekunduje i Hrstka v roli Floriána. Z těch mladších je srandovní figurou nesmělý nekňuba Theodor, např. ve scéně, kdy z moře omylem tahal cizí ženskou.:) Sice naivní, trochu přitažené za vlasy, ale nemůžu říct, že jsem se u toho nebavil. Zvlášť Pištěkův popletený proslov při zrušení zásnub mě rozsekal: "Já jsem chtěl, aby ty jsi se zasnoubila s otcem mého nejlepšího syna.":) 65% ()

• Ve scéně, kdy Mirko brání Vlastě odjet v autě, je volant na levé straně auta. Ovšem když kamera auto zabere shora, je najednou vpravo. (FireTight)
  • Román Miloše Křenovského původně vycházel časopisecky na stránkách Hvězdy československých paní a dívek na přelomu let 1932/3. Knižně pak vyšel v roce 1935. (NinadeL)
  • Film byl natočen ve Villa Sheherezade v Dubrovníku. (marhan)