Jedlo

(festivalový názov)
Animovaný / Krátkometrážny / Komédia
Československo / Veľká Británia, 1992, 16 min

Animovaný film Jana Švankmajera o věčné pažravosti lidstva. V animovaném snímku Jídlo Jan Švankmajer svým typickým fantaskním výtvarným vyjádřením ironicky nahlíží na věčnou pažravost lidstva a pomíjivost života. V tomto snímku z roku 1992 výtvarník a režisér kombinuje, podobně jako dalších svých filmech, animaci s živými herci. Ve filmu si zahrál Jan Kraus, Ludvík Šváb, Pavel Marek, Jaromír Kallista a Karel Hamr. (Česká televize)

orkadimenza

Kapitoly odlišné jako voda a oheň. Snídaně těžká a zároveň lehká, záleží na tom, z jakého pohledu se to vezme. Člověk jako automat? No, nechtěl bych vidět ty vnitřnosti. Při 2. zopakování už vědomost pointy začala nudit, takže jen průměr...3*. Zato oběd byl velmi vydatný, jak porcí, tak zážitkem. Rčení "jste to co jíte" se zde zároveň mění i na "jíte toho kým jste", noblesa v podání Krause s chudobou Pavla Marka byla předvedena ukázkově, ovšem to, co mě rozsekalo, byla závěrečná pointa...5*. Večeře mě nestihla řádně nasytit, byla příliš krátká a řekl bych dodělaná do poloviny. Šulín a kozy stály za to, ale pak rup, a už byl konec...2* Celkem 65%. ()

Anderas

Nejšvankmajerovější švankmajerovina ze všech švankmajerovin, kanibalistická lahůdka pro skutečné gurmány, ohlodáná kost surrealismu, věčně hladová česká držka, tři stupně absurdity, ranní pochoutka z desinfikovaného výtahu, naturální oběd Strausse, Krause a toho třetího, Abendessen nevýdaných dobrot čerstvě připravených. Mňam, mňam, mňam, co jen si dnes dám? ()

JoVanGogh

Zo všetkých Švankmajerových filmov mám k Jedlu špeciálny vzťah. Jednak preto, lebo to bolo to prvé, čo som z jeho dielne videla a tiež preto, lebo ma zaujalo svojím zmyslom pre humor a akým sarkastickým a neuveriteľne vynaliezavým spôsobom tu zobrazuje nenásytný a konzumný spôsob života dnešnej spoločnosti. Pixilácia je samozrejme zvládnutá majstrovsky. ()

LuiCJ

Veľmi zvláštny film. Ide aj o úplne prvé dielo, ktoré som od českého filmára Jana Švankmajera videl. Surrealistický pohľad na tri hlavné chody počas dňa. Animácia a celkovo spracovania je veľmi zaujímavé. Kombinácia živých hereckých výkonov a stop-motion. Tiež sa mi páči ako je to rozdelené na jednotlivé časti dňa. Každá z nich je jedinečná a hlavne neskutočne originálna. Tento snímok má v sebe veľmi čudný humor. Bizarne vyzerajúce scény s perfektne zladenými zvukovými efektami a hudbou. Príbeh, ktorými niekde vo svojej hĺbke ukrýva posolstvo, pochádzajúce zo života samotného režiséra. ()

Hwaelos

Výborná alegorie konzumní společnosti. Na počátku (snídaně) se učíme strojově konzumovat, v pozdějším stádiu (oběd) se necháme vykořisťovat - a ve v posledku "sežrat" - bohatšími, kteří uspokojují svůj apetit na náš úkor, až na konci (večeře) vyčerpáme zdroje natolik, že jako civilizace sežereme sami sebe. ()

• Jako dítě byl Jan Švankmajer poněkud neduživý a dospělí jej do jídla nutili. Tato zkušenost se v něm hluboce usadila a v dospělosti se trasformovala v jakousi zvrácenou obsesi jídlem - projevuje se téměř ve všech jeho filmech a vrcholí právě ve snímku s příznačným názvem Jídlo. (Zuzanyje)
  • Keď si muž počas raňajok utrie tvár servítkou, zmiznú mu okuliare. (Cybershot)
  • Ve filmu je v jednom ze záběrů zachycena dnes již těžko představitelná cena 9 Kčs za párek s hořčicí, půl krajíce chleba a pivo. (ledofredo)