J.S. Bach - Fantasia G-moll

• Veľká Británia J S Bach - Fantasy in G Minor
všetky plagáty
Animovaný / Krátkometrážny / Hudobný
Československo, 1965, 9 min

Animovaný film výtvarníka a režiséra Jana Švankmajera, v němž i klasická hudba může mít surrealistickou podobu.
V animovaném film režiséra a výtvarníka Jan Švankmajera účinkuje Jiří Ropek (1922–2005), který byl varhaníkem u sv. Jakuba v Praze. (Česká televize)

miklaras

Sugestivní černobílá a mollová animace s ponurými skvrnami podobnými lebkám a mnoha ohmatanými klikami. Ani nedýchám a to už jsem viděla Fantasii snad stokrát. ()

B4TM4N

Chlap přijde domů (kde na něho vzdor slovům Tomáše Hanáka nečeká stará-tlustá), zasedne za varhany a nechá se doslova zajmout hudbou, která se mu postupně zavrtává pod kůži a zároveň ho osvobozuje. Je až k nevíře, kolik síly dodá Bachově hubě pár oprýskaných zdí a rezavých mříží. ()

Anderas

Je to právě ta jedna věc, která dnešním filmařům chybí ze všeho nejvíc. Fantasie! Kdo však mocný sugestivní účinek obrazu využít dovede, vytvoří i jakousi novou realitu se svou vlastní osobitou logikou, změť všeříkajících obrazů působících milionkrát intensivněji než prázdná slova a fráze. Takovýchto skvostů by mohlo vznikat daleko víc, nedostatek fantasie žel postihuje i diváky samotné a tak se to nakonec nikomu nevyplácí. Občas prostě ale film není ani tak o příběhu jako o pocitech. Je velká škoda, že potřebujeme všechno neustále podřizovat své úzkoprsé formální logice a tím se okrádáme o podstatu mystiky a emocí samotných. Vždyť o co lepší je taková surrealistická a nikdy neuchopitelná vize zarivši se hluboko do podvědomí divákova, než vysoce srozumitelný, leč prachobyčejný film, na který si po týdnu nevzpomeneme? V mých představách tento film dokonale naplnil úlohu filmu jakožto uměleckého média pro nové tisíciletí, zde kupříkladu vysoce působivé propojení geniální Bachovy hudby a její možné obrazové interpretace. Opravdový skvost ()

lukasd

Zajímavé. Hudba je vskutku geniální a výborně navozuje atmosféru, kterou obcas podtrhuje i vizualni stranka. Ta me vsak prisla oproti hudbe trochu slabsi, nehlede na to, ze mi vc nekterych mistech nesouznela s hudebni slozkou. ()

KM Phoenix

Začátek jak ze Záhady hlavolamu a druhá polovina jak krátké filmy Petera Greenawaye, nicméně oboje Jan Švankmajer předstihl. Poměrně působivé krátké dílko s neméně působivou hudbou. ()

Belsazar

Ta pasáž s otvírajícími se dveřmi, dvířkami a jinými otvíratelnými věcmi je úchvatná. Nikdy jsem snad neviděl tak dokonalé propojení kamery s hudbou jako v těchto asi dvou minutách. ()