Fantom ze Spandau

• Belgicko Le Fantôme de Spandau (viac)
Belgicko, 2020, 73 min (Alternatívna 53 min)

Rudolf Hess (a.z.)

Charles Gabel mnoho let působil jako vězeňský kaplan. Právě tak se seznámil s Rudolfem Hessem, kterého po válce odsoudili na doživotí, a stal se jeho zpovědníkem... Dědečkovi autorky dokumentu z období, kdy byl důvěrníkem nacisty Rudolfa Hesse, zbyly hluboké šrámy na duši, ale také dopisy, fotografie a dokumenty. Ty uchovával na půdě svého domu a nikdy je nikomu neukázal. V době vzniku filmu bylo Charlesovi 88 let a z jeho vnuků se stali dospělí lidé, pochybující a kladoucí si otázky. Proč se jejich dědeček tak angažoval ve věci nacistického zločince? Nakonec souhlasil s tím, že se po mnoha a mnoha letech do věznice Spandau ve vzpomínkách vrátí, a detailně popsal podmínky, které tam panovaly a svůj vztah k tajemnému muži, který trávil ve vězení desítky let. (Česká televize)

Marze

V závěru se rozebírá téma odpuštění. Muž, který se nikdy nezřekl kamaráda Hitlera způsobil tolik neštěstí, že by ho nenapravil ani za milion svatých životů. Na druhou stranu tolik let na izolaci je hrozné a muselo mu to zdeformovat osobnost. Již po sedmi letech dochází k tzv. prizonizaci. ()

ostravak30

Nakonec jsme se toho zrovna moc nedozvěděli, Charles Gabel toho příliš nechtěl (nemohl) prozradit. Já si každopádně neumím představit, že by jeden z nejhorších nacistů běhal po svobodě. Taky nevidím důvod. Kdyby nebyl konec války, i kdyby jen Německo zůstalo nacistické, dál by páchali zločiny třeba jen na vlastním národě. Sám svých zločinů nelitoval. Osobně si myslím, že měl dostat trest smrti. Jaká by to ale byla zpráva pro pozůstalé, pro následné generace, když by věděli, že za své zločiny bude zločinec stejně nakonec propuštěn. Když někdo ukrade housku nebo někoho zabije, byť z nedbalosti či neúmyslně je to strašné, ale dá se to odpustit. Promyšlený čin, plán zabíjení a nejen obyčejného, ale krutého, bolestivého a trýznivého a ne jediného člověka, ale miliónů odpouštět nelze. ()

sportovec

Pokud někdo zvládne zločinů na větší počet hrdelních trestů, jak je tomu v anglosaském právu, je těžké říct, jaký trest je nejspravedlivější. Rudolf Hess beze vší pochybnosti patřil mezi nejstrašnější nacistické válečné zločince. A doživotí bylo pro něj horší než tresty smrti pro jeho spolugangstry. K jeho smůle se stal ztělesnitelem organizovaného velkozločinu a osvobození proto pro něj nepřicházelo v úvahu. Trest. má-li být sankcí, je trestem. Dokument ilustruje vnitřní rozpornost jinak pozoruhodné křesťanské morálky i úskalí a rozcestí, které se v souvislosti s ní objevují. Lex dura, sed lex. ()

agassi68

Oko za oko, zub za zub. Potom by ho mali zavrieť do koncentráku a nechať splynovať. Obesiť, či zastreliť? Nakoniec sa našlo špecifické riešenie. No tu ide o pohľad na vec z kresťanskej morálky.. ()