Hannah Gadsby: Douglas

(relácia)
Stand-up / Komédia
Austrália, 2020, 72 min

Hannah Gadsby se vrací ve druhém speciálu a zblízka si posvítí na složitou povahu popularity, identitu a nejpodivnější příhody z psího hřiště. (Netflix)

ScarPoul

Gadsby sa znova hrá s divákom. Tentoraz sa ale nejedná o emočnú bombu ako v prípade Nanette. Nie som ale sklamaný, hoci to nepovažujem za stand-up roku. Gadsby je raritou na poli stand upu. Nie všetko je mi po vôli a na niektoré veci mám svoj vlastný názor, ale zároveň som si vedomí toho, prečo niektoré veci rozoberá. To , že sú golfisti cunts rozumiem. A páčili sa mi obrazy ako pomôcky pre mužský patriarchát aj storka o autizme. Som veľmi zvedavý, čo prinesie nabudúce. ()

dr.horrible

Historicky najpresnejšie vysvetlenie autizmu, patriarchátu a Douglasovho priestoru. Niektoré jej pointy by mohli konkurovať aj Carlinovi. ()

panki9922

Trochu iný typ stand-up comedy. Treba oceniť tú diverzitu ktorú Hannah vo vystúpení ponúkla. Najviac sa mi páčilo rozobratie témy anti-vaxerov a prednáška o vrchole renesancie. Navyše to všetko do seba krásne zapadalo a prepájalo sa. A spojiť tému bielych privilegovaných mužov, autizmu, renesancie, nindža korytnačiek, anti-vaxerov a otvoreného zmýšľania tak, aby to bolo vtipné a veľmi trefné, si zaslúži uznanie. Divák je tu vystavený doslova bombardovaniu týmito témami, ale je len na ňom, na koľko si nechá Hannah Gadsby "vpustiť" do hlavy. Navyše vás vopred varuje, takže byť na konci urazený je tak trochu pokrytecké :) ()

Matty

Byť je Douglas mnohem vtipnější než Nanette (a než většina filmů a seriálů, co jsem v posledních letech viděl), současně se podobně originálně vzpouzí pravidlům stand-up comedy a nabízí k nim ironický komentář. Kromě komediálního řemesla si Gadsby dělá srandu z odpůrců očkování, Želv ninja nebo patriarchátu a prostřednictvím nezapomenutelného rozboru renesančních maleb si rýpne taky do lidí, kterým vadilo, že Nanette připomíná přednášku (postoj HG ke kritice ale není ani náznakem ublíženecký – na to máme dost specialistů mezi mužskými komiky). Dokonalou tečku pak obstarává asi nejlepší vtip na téma Louis C. K. ___ Co je ovšem nejpodstatnější – nápaditá struktura celého vystoupení je komičkou zevrubně rozebrána během prvních patnácti minut, čímž zbytek show získává pozoruhodný meta- rozměr, neboť se kromě samotných vtipů bavíme i tím, jak (ne)zapadají do předem představeného rámce (částečně mimochodem odvozeného od autorčina autismu, což všemu dodává další význam). Jednotlivé segmenty na jednu stranu zastupují různé typy stand-up comedy (odpozorované příhody, vyprávění vtipů, prezentace s obrázky) a jejich tón se trochu liší, ale zároveň jsou tak brilantně provázané množstvím inside jokes (vznikajících v průběhu samotného představení), že to dohromady bezchybně funguje. Stand-up klenot. ()

zdepapepa

Skvěle napsaný speciál, který není jen snůškou náhodně zvolených historek nebo vtipů. Obsahuje spoustu callbacků, je tu stále ten samý humor a sociální komentář jako z Nanette (byť jejich poměr je pravděpodobně prohozený). Probíraná témata jsou však dostatečně jiná a styl odlišný, takže se v žádném případě nedá hovořit o Nanette 2: Electric Boogaloo. Nejlepší na tom všem je fakt, jak se Hanně Gadsbyové podařilo zpeněžit vzdělání týkající se historie umění. Celý závěrečný segment byl vynikající, vzpomněl jsem si u něj na fórum TrippinThroughTime na Reddit.com, které se zabývá podobnými věcmi a jsem rád, že její YouTube kanál obsahuje několik dalších rozborů (v době psaní textu to byla 3 videa). Závěrečný Louis C.K. vtip byl průměrný, ale vše předcházející bylo úžasné. To vše je ještě vylepšeno faktem, že promítací plátno/obrazovka má i typicky "obrazový" rám! Lidé ať si klidně stěžují, že to je jako glorifikovaný TED talk nebo jako přednáška (nutno také podotknout, že Hannah Gadsbyová má skvělé "crowd control" schopnosti). Mně se to líbilo. ()