Nechutně bohatý: Moc a zvrhlost Jeffreyho Epsteina

• USA Jeffrey Epstein: Filthy Rich
USA, 2020, 3 h 45 min (Minutáž: 55–58 min)

Dokumentární seriál o Jeffreym Epsteinovi je postavený na svědectvích žen, které ho přežily. Popisují, jak usvědčený sexuální delikvent zneužíval svoje bohatství a moc. (Netflix)

uiu

Při sledování mi z toho všeho běhal mráz po zádech. Nedokážu si představit, kdyby mi bylo 14 a nějakej postarší chlap se svou manželkou - oba boháči a slušně vypadající lidi - si mě k sobě pozvali domů s tím, že mi dají 200 dollarů za to, že chlápkovi namasíruju nohy a záda. Brigáda snů. A pak by mě znásilnili. A dali mi těch 200 dollarů, abych příště přišla zas. Taková věc se prostě nedá někomu říct, když jste vyděšené děcko/puberťák. Obří mínus je délka dokumentu - klidně stačily dva díly, je to strašně natahované a nudí to. ()

Marze

Shlédl jsem všechny čtyři díly. Je smutné tak silné emoční reakce zneužitých žen ještě po tolika letech... Asi je v USA psychoterapie drahá. Je nápadně jak oproti dřívějším fotkám oběti hodně po americku ztloustli. Detektivní vyprávění je to poutavé. Exkurze po miliardářových sídlech. "Bohatí si mohou dosyta užívat svých úchylek" říká bývalý zaměstnanec. ()

Marigold

Chvályhodné, že obětím poskytuje dokument hlas, který jim americký soudní systém roky upíral. Už méně chvályhodné je, že pokud některé z obětí nereflektují svou roli v celé "pedofilní pyramidě", dokument to za ně neudělá. Je tu málo investigativy, hodně tvrzení, málo argumentů. Navíc to má dost repetitivní, unylou strukturu. Tohle chtělo něco víc, mlhu kolem Epsteina to v něčem spíš přiživuje, než prosvěcuje. ()

Ant

Hodně hodně slabé. Ty omezené informace šlo nacpat do dvou dílů. Dokument nepřináší vůbec nic nového. Jen přebral informace, co proběhly v novinách a médiích a ty převyprávěl. Vůbec se nesnaží odkrýt Epsteinovy komplice nebo jak daleko sahal jeho pedofilní kruh. Už vůbec nic se tvůrci nesnaží zjistit, co se vlastně stalo v noc jeho údajné smrti. Pořád dokola jen omílá výpovědi jeho obětí. To je samozřejmě důležitý aspekt, ale už po jednom díle se to začne opakovat. Někdo očividně jen zahlédl populární téma a rychle slepil dohromady dokument, který bohužel jen klouže po povrchu. ()

radektejkal

Díval jsem se jen na první díl Loviště, další informace si myslím už nepotřebuji. Americky "filthy rich" znamená "pracháč", ale smysl má použít také dvě slova jako v originále (adverbium + substantiv): "pohádkově či odporně bohatý", přiklonil bych se k brutálnější verzi. Možná byl mohlo být zajímavé, jak jsem se k němu, nyní již Jeffreymu Epsteinovi, vůbec dostal: přes právníka Alana Dershowitze, který ho vysekal z nejhoršímu; k němuž jsem se dostal prostřednictvím knihy Johna Graye "Hereze: proti pokroku a jiným iluzím", kterou jsem si našel na netu z podnětu Milana Nápravníka ("People who meet, meet again - Milan Nápravník,Karel Köcher", nedávno vyšlá kniha, kterou samozřejmě doporučuji, přestože jeho názor v tomto případě nesdílím).... Epstein byl (podobně jako Donald Trump - viz následujíící citat z roku 2002 - sexuální maniak, přesvědčený o moci peněž a styků na vysokých místech: "Byla s ním fakt sranda. Říkalo se, že má rád hezké dívky stejně jako já, a že mnohé z nich jsou mladé ročníky. (BBC)" Jeho preferenční kategorie, dívky od 15 do 18 let, tedy ty nejslabší a dospělým dosud neodmlouvající (viz film), ale zároveň též peněz (easy money) lačné, však zhroutila jeho víru ve vlastní všemocnost. Po svém (historicky nedávném, 2019) uvěznění se oběsil nebo byl oběšen ve své cele - oba případy jsou celkem obvyklé. ()