Bezstarostný konzervatorista (Vladimír Javorský) si přes prázdniny přivydělává jako pošťák. Během roznášek dopisů a časopisů flirtuje s dívkami a seznámí se s rozháraným malířem (Petr Čepek). Po náhodném milostném zážitku s Evou (Yvetta Kornová), jež se stará o děti na blízkém táboře, se vrací do Prahy a pokračuje ve studiích. Jednoho dne mu ale Evina kamarádka oznámí, že jeho letní známost s ním čeká dítě. Zdeněk se musí rozhodnout, zda přijme otcovskou roli. Po porodu se navíc dozví, že dítě není jeho... Režisér Karel Smyczek sleduje v jednom ze svých nejlepších filmů klikaté cesty seberealizace a zodpovědnosti. V příběhu rámovaném hudbou Emila Viklického mají zásadní funkci obrazy a muzikantská vystoupení. V úloze koketní servírky se objevila Ebenova manželka Markéta Fišerová. Zdeňkova velkodušného profesora ztělesnil Evald Schorm. (oficiálny text distribútora)

zigy

Skvělý Viklický (hudba) a především Javorský, který v každé scéně válcuje svým výkonem ostatní. Příběh ze života, o tom, jak je snadné si jej zavařit. ()

sarianna

Skvělý, v celku nenápadný, film, ve kterém exceluje Vladimír Javorský, vycházející talent. Za zmínku stojí i Yvetta Kornová, herečka s opravdu velkým nadáním, které bohužel promarnila. Mám pocit, že v tomto filmu je tak mrazivě přesvědčivá, protože tak trochu vychází ze sebe. Konec filmu je pak naprosto geniální ()

ABC1

Od tohoto filmu miluju Vladimíra Javorského i Karla Smyczka...Vzpomněla jsem si na jeho začátky při sledování Bohémy, kde je také skvělý...!!! ()

Cesty timem

Petr Čepek neměl moc prostoru, ale naplnil ho jakoby měl hlavní roli... Viklického jazzová hudba se k příběhu velmi hodila. Vždyť jazz je jako život, nikdy nevíš co přijde! ()

KalimeroI

Nedá se svítit, musím přidat. Dnes jsem po letech zhlédl a tahle česká variace v oblasti péče o dítě s Kramer vs. Kramerová (tedy bez souzení) mi prostě sedí. Miluji tu muziku, miluji skvělého Čepka a i ten Javorský se vyhrál. Jen debil nemění názory. Dnes jsem se skvěle bavil, přemýšlel, domýšlel, vzpomínal - a to je úloha filmu - tento to bezezbytku splnil. Plných pět. ()

710.cz

Skvělí  Vladimír Javorský, Suchánek, Langmajer, Vetchý, Čepek, Kornová... Objeví se i Schorm v roli chápavého profesora. V osmdesátých letech vzniklo pár fakt skvělých filmů a tenhle k nim rozhodně patří. I toho otravného moralizování a socialistického vychovávání je tam poskrovnu... ()