Nadaný žiak

• Česko Nadaný žák (viac)

Šestnáctiletý středoškolák Todd Bowden (Brad Renfro) odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (Ian McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí. Je jakýmsi zvráceným způsobem fascinován holocaustem a vydíráním přinutí Dussandera, aby mu detailně vyprávěl o mučení a plynových komorách. Mezi nadaným mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (oficiálny text distribútora)

Bilky

Režisér Bryan SINGER (X-man, Superman sa vracia, ale hlavne Obvykli podozrivi) ma prekvapil svojím ďalším filmom: ART PUPIL bolo dosť veľké sústo, kedže išlo o novelu Pištu Kráľa a na podobnýx filmox si už kopec tvorcov vylámalo svoje režisérske zúbky. Našťastie sa tentokrát scénaristi nedali zlákať Kingovou krvavou záľubou a SINGER urobil z predlohy oveľa civilnejšiu a jemnejšiu adaptáciu. Sústredil sa v prvom rade na herecké podanie a hlavne na xorý vzťah medzi mladým nadšencom a až patologickým závislákom nacistickej mašinérie (Brad RENFRO) a bývalým vojnovým zločincom a členom SS (Ian McKELLEN). Pravdupovediac v rovine mladého Todda mi xýbal väčší psyxologický ponor a jeho prerod bol zobrazený pre mňa osobne priveľmi rázne až bleskovo. Napriek tomu kvitujem dobrý herecký výkon mne neznámeho RENFRA, ktorý vo svojix 16-tix dostal za túto úlohu ocenenie na MF v Tokiu (vďaka tatko Google). Ako som neskôr zistil hral aj v ďalšej pecke: SPÁČI. Veľmi decentný a pritom autoritatívny výkon podal Gandalf Šedivý (McKELLEN). Stačilo pár gest či detail hlavy a v jeho vráskavej tvári ste mohli čítať o fšetkýx hrôzax, ktoré zažil a možno mal aj na svedomí. Preto ma aj prekvapila scéna s kocúrom, ktorý paradoxne na kingovku o svoj prašivý kožux neprišiel. Zato scéna s bezdomovcom v pivnici už všetky atribúty "kráľa hrôzy" hravo spĺňala ;) V epizodnej postavičke priteplalého štúdijného poradcu sa mihol aj „priateľ“ David SCHWIMMER. Zamaskovaného pod zedníčekovsko-zednikovičovskými fúzami som ho ledva spoznal ale prezradil ho dabingový partner ala Friends ;) Spoľahlivo som fšak spoznal Jana TŘÍSKU ako izraelského agenta, či lovca vojnovýx zločincov, bol proste taký tajomný že už si nepamätám koho hral :) Negatívne som vnímal, že niektoré vzťahy a myšlienky (hlavne v závere) boli len naznačené a poxopil alebo lepšie povedané dal si ix do súvisu len čitateľ predlohy, čo troxu ubralo na atmosfére a handikepovalo divákov neznalýx Kingovho diela. Napriek tomu sa mi táto odlahčenejšia a menej ponurá adaptácia NADANÉHO ŽIAKA páčila a hodnotím ju k tým lepším, čo sa od majstra KINGA pretavilo na plátno. 77% ()

bass

Celý film jsem sledoval na jeden nádech! Knihu jsem sice nečetl ,ale film je podle mého mínění opravdu dobrý. McKeller roli nacistického zločince zahrál tak dobře ,že bych raději prozkoumal jeho minulost. ()

SenFlxr

Kniha mě přišla lepší, ale ani tohle zpracování není zlé. Skutečně perfektní je zde Ian McKellen. Pasáž kdy je donucen si znovu obléct uniformu... ()

route60

Filmová lahůdka Bryana Singera s výborným Bradem Renfroem a především démonickým Ianem McKellenem, málo kdy je adaptace knihy tak skvělá jako v tomto případě. 100% ()

Nonna

Aniž bych věděla, že jde o Kingovu předlohu, příběh mě zaujal, a dá-li se to o takovém filmu napsat, pak i bavil. Představitel hlavní role se zprvu zdá být odporným a arogantním šestnáctiletým spratkem, vedle milého a starého důchodce z MHD. Ale vše se mění, a to během filmu vícekrát a v závěru nezbývá, než si položit otázku - Kdo je tu vlastně zrůda? a taky - Kolik takových milých staříků a nadaných premiantů denně potkáváme na ulici? Jen snad - Ian McKellen v roli starého nacisty prostě exceluje tak, že by se vedle něho možná hodil někdo, kdo by mu stačil sekundovat - v Bradu Renfrovi vidím jedinou malou slabinku. I když jestli to měl hrát tak, aby ho divák skutečně nenáviděl až k nechuti, pak to zahrál skvěle. ()

markettka

Knihu jsem nečetla, ale film je velmi podařeným snímkem, který vás vtáhne do děje, aniž by ukazoval autentické záběry z koncentráků. Velice oceňuji, že z Denkera (Dussandera) neudělali mírumilovného staříka (scéna s kočkou :) a tudíž jsem nemusela žádnou postavu litovat. ()

Lex Luthor

Nejdřív jsem viděl film, poté po pár letech četl knihu. Každopádně podobně jako u Vykoupení z věznice Shawshank je film lepší. Je fajn, že se občas nějaká vyjímka najde oproti tomu, jak tomu je obvykle. Film je mrazivější, svižnější a celkově strašidelnější. Ta atmosféra, navíc podkreslená skvělým soundtrackem dokáže zvednout vlasy na hlavě, obzvlášť pokud se člověk na film dívá v nějakou pozdější hodinu. Kdo exceluje je Ian McKellen. Nenapadlo by mě, že za pár let bude hrát Gandalfa. Ale ani Brad Renfro nijak výrazně neztrácí. Je mu všechno věřit. Potěší i Jan Tříska, který se na chvíli objeví. Jenom je možná škoda, že se ve filmu neobjeví žádný Spoiler, který King použil, když psal Čtyři roční doby. Nebo já ho aspoň nenašel. ()

m.xFuck

Hmmm, za mě trochu promrhaný potenciál. Možná kdybych neznal předlohu, tak by to fungovalo líp, ale takhle tam chyběly ty "nejlepší" momenty, které by osvětlily proč se z žáka stal onen nadaný žák. Zbytečně umírněné, tam kde to mohlo být mnohem vyhrocenější. Průměr. edit: S odstupem snižuji hodnocení. Ta úprava scénáře ve prospěch jakési připosranosti, tam asi už začínala politická korektnost, má za následek, že skoro vůbec nevynikne ta psychopatická patologie jejich vztahu. Což je právě to proč je ta novela tak dobrá a děsivá zároveň. ()

zuzza11

Budu spoilerovat... Tak vám nevím, nesnáším komentáře typu "s knihou to nemá nic společnýho" ale poprvé tuto frázi musím napsat. Kdybych nečetla knihu, tak prakticky člověk vůbec film nemůže pochopit. Ve filmu Todd působil pouze a jen jako rozmazlený fracek, který si diktuje podmínky, ale proč? Kde je zviditelnění té bestie v něm ukryté? Kde je hmatatelnost zrůdy? To samé mohu napsat o Denkerovi... Chybí celková podstata děje, kterou rozepisovat nebudu, hlavně chybí konec... prostě ztráta času, neúcta ke knižní předloze... toto byla románová trapárna :-( Nerozumím tak vysokému hodnocení ()

Dejf4

Škoda. Myslím, že ten potenciál byl větší. Ian McKellen je samozřejmě bezchybný, ale zbytek spíše průměrný. Především atmosféra a vykreslení vztahu/psychologie postav neexistuje. A ten uhlazený, pocukrovaný závěr? Díky nechci. 5/10 ()

pafka

Spise koncert Ian McKellena, nez nejaky velky pribeh. Velke drama to nebylo, po trech tydnech si pamatuju jen nejake zasadni stripky, jinak nic vic. ()

DonBraso

Herecky super a dál?Pravda je,že já těm Kingům moc neholduju a zde jsem i přesto,že to točil Bryan Singer nepřišel do stavu mrákot. Od prvních minut tušíte kam to vše bude směřovat.To napětí co jsem asi čekal,chybělo na míle daleko.Stále nechápu scénu ze sklepa,kdy tam přijdou na obhlídku Tříska a ten černoch,že vidí něco hroznýho.Jako co tam bylo vidět,když mrtvola je zakopaná?To byl moment,který se pak už se mnou táhnul až do konce,kde to aspoň sílu mělo v tom,že Todd se prostě chce stát někým podobným či spíše stejným.Bohužel toho zde máte fakt málo k uvěření.Ian McKellen je boží a jak nahodí uniformu,to je slast.Stačí pár minut a postavu máte v sobě.Todd v podání Renfra byla taková nejasná duše,která byla křehká,zároveň i zlá.Nevím jaký byl cíl,jaká byla kniha,ale tu postavu to rozmělňovalo triválně. Když pominu látku o nacismu a jejich činy,tak ten přerod je trochu utopický, i když vyprávět si o tom a pak činit může být lehký.Jen jsem nechápal tedy,proč i kluk si nevzal uniformu a místo toho si šel užívat románek s holkou,aby se infiltroval a nebyl poznán jak Kurt?.Zajímavé téma do netradičního hávu a skvělý Ian McKellen.Lepší tři.70% ()

Marv

Nadaný žák je pro mě nejlepší Kingovou knihou, která by si zasloužila mnohem odvážnější a věrnější zpracování. ()

david666

Pro mě zklamání jak hrom. Co se stalo s tím skvělým příběhem z knihy? Pravda, že Kingovy povídky se těžko převádní na plátno. Ale tady nechápu tak vysoké hodnocení. Myslím, že psychologie postav tady vůbec nebyla vykreslena, vše bylo podáno "jako z rychlíku". A konec? To snad ani nemyslí vážně. Pokud se týká zpracování hodnotil bych za ** ale díky přece jen silnému příběhu dávám průměr. PS: David Schwimmer (ať ho mám jinak rád) tady byl děsný. ()

OK11

Nepříliš zajímavý děj s nepříliš zajímavým představitelem hlavní dětské role. Film hodnotím jako jeden z mnoha, kde potenciál není využit na maximum a to je škoda. Přitom námět je poměrně slušný, ač je pravda, že znám lepší Kingovky. To, co filmu dodává šťávu a činí pár scén atraktivními je výkon pana McKellena, který nezklamává takovým způsobem, až je to trapné. Btw, jeho přízvuk je na Angličana řekl bych famózní. Heil Gandalf ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder