Nadaný žiak

• Česko Nadaný žák (viac)

Šestnáctiletý středoškolák Todd Bowden (Brad Renfro) odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (Ian McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí. Je jakýmsi zvráceným způsobem fascinován holocaustem a vydíráním přinutí Dussandera, aby mu detailně vyprávěl o mučení a plynových komorách. Mezi nadaným mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (oficiálny text distribútora)

SeanLSD

Tak a je to jasné. Po fenomenálnom VYKÚPENÍ Z VÄZNICE SHAWSHANK a neodolateľnom STOJ PRI MNE vznikla ďalšia výborná Kingova adaptácia, ktorá z jeho knihy Štyri ročné obdobia robí nádhernú výnimku vo vzťahu kráľ hororu a film. Výborne pointovaná novela o paranoidnom (ne)priateľskom vzťahu dvoch spočiatku veľmi odlišných, no postupom času stále podobnejších postáv, bol skvelou príležitosťou pre výborného McKellena ešte než sa stal Gandalfom a Brada Renfra, podmanivo krásneho, dokonalé stelesnenie toho skvelého amerického chlapca, ktorého King tak pôsobivo opísal. Ako to už býva, literárne bol tento príbeh o skazenosti omnoho drsnejší, čo sa týka detailov, násilnosti aj prebúdzajúcej sa sexuality. Vo filmovej verzií sú postavy ľudskejšie, takmer až vzbudzujú sympatie, akoby sa iba nevedeli vymaniť z vleku zlého osudu, škodlivej cesty, na ktorú vykročili, neovládateľných nutkaní, ku ktorým ich to privádza. Jediná vražda tuláka, ktorý sa ešte k tomu vnucoval, má potom väčšie psychologické napätie aj význam ako v predlohe, kde sa Todd stane náhle zabijakom a Dussander obnoví svoje vražedné vášne. Musím si však ešte ujasniť, či je to z hľadiska vyznenia prínosom alebo to posolstvu skôr škodí. Pravdepodobnejšie dôsledkom je však skôr filmové zrelativizovanie morálnych kategórií ako následok namiesto pádu do totálneho barbarstva. Skôr akoby sa tu nezdržal túžby po krvi a film ukazoval iba začiatok toho vražedného príbehu, ten psychologický, ktorý ho zaujíma a krv a masakre prenechal exploatačným a menej talentovaným tvorcom, akých je nespočet a vždy sa na niečom takom radi poriadne odreagujú. Napriek tomu ukázať tie brutálne následky v pár náznakoch či umnom vynájdení sa by NADANÉMU ŽIAKOVI pridalo na šokujúcej kvalite. ____ Singer už tu prejavil záujem o druhú svetovú vojnu, ktorý sa objavil v náznaku aj neskôr u X-MENOV a naplno prepukol vo VALKÝRE. Podľa mňa je otázkou času, kedy natočí poriadny vojnový veľkofilm. ()

miguel_111

Mrazivý thriller Nadaný žák pojednáva o veľmi zvláštnom vzťahu a pute mladého chlapca Todda Bowdena (Brad Renfro) a niekdajšieho nacistického vojnového zločinca Kurta Dussandera(Ian McKellen). Chlapca až mrazivo a horlivo zaujímajú zločiny vykonávané počas holocaustu a tak vo forme nátlaku a vydierania tlači na starca, aby mu vypovedal o všetkých hrôzach oného obdobie. Lenže chlapec ani z ďaleka netuší, že pichol do osieho hniezda a následky môžu byť hrôzostrašné. Tento mrazivý thriller je k tomu ešte aj korunovaný výbornými hereckými výkonmi oboch zmieňovaných aktérov. Pre mňa 80% ()

tatanapope

Zajímavý a originální snímek o trochu přidrzlém, za to ale chytrém klukovy, co má řekněme trochu netradiční zájmy a tak vznikne jedno trochu netradiční a tak trochu nucené ne/přátelství. Viděno v rámci Seznamte se s.../Stephen King ()

Vitow

Většinou se snažím ubránit srovnávání s knihou ale v tomto případě to úplně nelze. Snad kdyby shlédnutí filmu předcházelo četbě, hodnotil bych lépe. Jsem si plně vědom toho, že do hodiny a půl nelze nacpat desítky stránek, ale scénky s oživlým vandrákem, utíkající kočkou z trouby, holubem s pochroumaným křídlem, ublinknutím člena mossadu a "pedíkem Edíkem" na konci, celkovému dojmu silně podrážejí nohy. Celkově mi chybí ten znechucený dojem, který jsem alespoň z filmu očekával a ani se mi nedostalo postupného vývoje Todda a jeho vztahu s Dussaderem. Konec mi přijde odfláknutý. ()

filmmovier

Velice působivý film, ten plný počet je rozhodně zasloužený. Opravdu strhující a vyčnívající scény jsou sice jenom dvě (pochodování a závěr), ale celý film je nesmírně působivý od začátku do konce. Atmosféra je poměrně nepříjemná, Singerova režie už tenkrát bezchybná a herecké obsazení je naprosto špičkové. Brad Renfro je ďábel a z výkonu Iana McKellena také slušně mrazí, Potěšila malá, ale o to lepší role Jana Třísky. I hudba je velmi silnou složkou filmu - opět zejména v závěru. Nadaný žák je rozhodně jednou z těch nejlepších adaptací Kinga, v tomto případě dokonce možná lepší, než předloha. Výtečná záležitost. 90%. ()

HonzaBez

"Žasl bys, co já dokážu…" Nad chováním šestnáctiletého středoškoláka jsem vskutku taky trošku žasl a nechápal... Ale nejsem si jistý, zda je film v tomto směru natočený dostatečně věrohodně. To jeho chování mi mnohdy nedávalo moc smysl. Že je Tood výjimečně nadaný, OK... Že je natolik vychytralý, že dokáže umě "klamat tělem, OK...(viz jeho plamenný projev při slavnostním ukončení střední školy, když říká třeba toto: "Chceme-li stoupat ke hvězdám, musíme do hlubin…. I nám byly dány dary…. My sami rozhodujeme, jaké dary položíme na oltář naší civilizace...."). Ale nějak v tom filmu nevidím ani náznak motivace jeho zvráceného já. Mnohem víc mě na filmu zaujala postava starého nacistického válečného zločince a některé vzájemné dialogy obou mužů. Třeba když dotyčný upozorňuje mladíka na to, že "probudit démony je tak snadné". Ta zápletka s bezdomovcem, při níž se ony démony zjevně znovu probudily i v tomto starci, na mě ale opět moc důvěryhodně nepůsobila. Zbytečně se tím překrylo ono finále celého filmu. ()

andriy

Až si přečtu knihu,možná hodnocení změním,ale momentálně hodnotím takto.Opravdu dobré drama a Mckellen je excelentní,přičemž Renfro mu zdatně sekunduje. ()

Sonnik

If you don't believe in the existence of evil, you've got a lot to learn. Geniální námět přetvořený Singerem do geniální filmové podoby. Celé je to vlastně duel McKellena s Renfrem z něhož se postupem času vyklube velice umíněný sociopat a pro mnohé dokonce záporná postava. Vše za doprovodu výborné mrazivé hudby. Singer právem na vrcholu kam patří. "Boy, be careful. You play with fire." ()

markuc

Krasny priklad toho, ceho vseho je schopna nacisticka propaganda (ta ideologie). Hezky film, prijemne zahrany, nerusive podbarveny hudbou - je videt, ze scenar je inspirovany knihou samotneho Kinga (stejne silny pribeh jako Zelena mile). Je jen skoda, ze jsem film videl az nyni - kazdopadne by to mel videt kazdy, hlavne ti, co pochybuji (ale ty se obavam stejne nepodivaji na nic barevneho a pohybliveho). ()

Shetland

Četl jsem docela dost knih i povídek od Stephena Kinga - některé byly slabší, některé nadprůměrné a u zfilmovaných byly pocity většinou rozporuplné. Tak jsem se rozhodl, že se podívám na film u něhož neznám předlohu. Sice bych si v roli bývalého nacisty dokázal představit někoho vhodnějšího např. Christophera Plummera,ale ani Ian McKellen nebyl ve své roli špatný. Film byl převídatelný, nicméně děj odsýpal a potěšil i český herec v miniroli. Jak je u S. Kinga obvyklé, tak i zde si pohrává postavami, s jejich mentalitou a nabízí tak dobrý rozbor kam až může dospět fascinace něčím tak zrůdným jako byl nacismus. ()

Ryuuhei

Hodně zajímavé drama. Ian McKellen si od kouzelníků odskočil na roli bývalého esesáka a kdo by řekl, že mu tato netradiční role docela sedne. Celé dílo jinak poutavé, že mi ani spát nedalo a to nemluvím o zajímavém a i dost nečekaném vyvrbení. Sice taková jednohubka, na kterou se možná podruhé nepodívám, ale slušná. 80% ()

Hillock

Tohle je herecký koncert mezi mládím a stářím. Oba hlavní hrdinové jsou natolik přesvědčiví, že nehledám důvod jim nevěřit. Je mi jasné, že drtivá většina z vás se mnou nebude souhlasit, avšak je více než zřejmé, že hlavní hrdinové jsou vzájemně fascinováni. Nekorektní vnuk vzhlíží ke svému nekorektnímu dědečkovi. Opravdu si myslíte, že tento fake vztah vydrží navěky? To asi těžko. Ani v těch nejdivočejších snech se tohle neodehrává. Abych především nebyl dlouhý a nudný, dodám, že film je v obraze objektivním, avšak musím dodat, že skutečnost jako taková utváří můj pohled na život a na celý svět, tzn. že moje přesvědčení je relevantní vůči výmyslům druhé strany. ()

Raven0

Výborné drama, které diváka dostane na všech frontách. Jen mám takový pocit, že z tak silného námětu šlo vytřískat trošku více. Film občas ztrácí naléhavost a tempo, ale přesto, mladík posedlý holokaustem, jeho nacistický učitel a jejich nevyhnutelný konflikt mě naprosto odzbrojily. ()

lennyd

Todd Bowden (Brad Renfro) jednou ve večerním autobuse potká starého muže. Po několika dnech si uvědomuje, kde tohoto muže viděl. Bylo to v materiálech o druhé světové válce, a tento muž není nikdo jiný, než Kurt Dussander (Ian McKellen) velitel několika koncentračních táborů, zodpovědný za smrt tisíců nevinných lidí. Todd se rozhodne o muži zjistit více - vydírám jej donutí, aby mu vyprávěl svůj příběh. Jenže netuší, že toto vyprávění vyvolá ve starém muži dávno zapomenuté vzpomínky ... Až donedávna jsem žil v představě, že jsem od Stephena Kinga četl všechno. Ale toto už je asi třetí (zfilmované) dílo tohoto autora, se kterým jsem neměl tu čest. A nutno také říct, že tento film nevybočuje z tradice ostatních zfilmovaných Kingových knih - pokud nejde o horor, jsou výborné. Jak zápletkou, tak i hereckým obsazením (Ian McKellen je perfektní - scéna kdy si zkouší nacistickou uniformu je naprosto brilantní). Bryan Singer prostě ví, kdy zatlačit na pilu a kdy zase polevit, čímž vznikne další filmová lahůdka. Menší role Jana Třísky či (k nepoznání vousatého) Davida Schwimmera jsou pak už jen příslovečnou třešinkou na dortu.. ()

Pavlínka9

"Nadaným hercem" tu byl i Brad Renfro, který si bohužel v životě vybral jinou cestu a tudíž můžeme být aspoň rádi, že tu pro nás zanechal roli skvělého žáka, který vynikal ve více rovinách. Film o tématu "mám Tě v hrsti" je vynikajícím zpracováním literární předlohy, kterou tu opravdu nebudu srovnávat. Jelikož "film" a "literární dílo" je něco rozličného a tyto dvě záležitosti hodnotím nejčastěji jednolivě. Film je podle mého názoru dost děsivý hlavně z pohledu "pravdivosti", kterou divákovi servíruje díky událostem, o kterých slyšel snad každý člověk na zemi. Pohled na pochodujícího a "hajlujícího" McKellena a přímo nenasytný pohled Renfra - v tu chvíli se tam střetávají dva světy, které pojí jediné - zájem. Musím ale poukázat, že snímek si z knihy, kterou pokaždé zhltnu pomalu na jeden nádech vzal to nejlepší, ale posadil to do"odlehčenější" formy. Nejspíše proto, že to, co je v knize už by bylo ve spojitosti s tím, co je již ve filmu, až moc "brutální, děsivé, kruté a syrové." Co je podle mého názoru nejlepší scénou ve filmu, je situace v nemocnici. Když muž, kterému je pomalu něco přes 70 let dostane takový strach, a pocítí tak příšernou hrůzu! Ta scéna je hlavně geniální v tom, jak dokáže znázornit, že i takto starý člověk se může dostat až úplně k zemi jen proto, že se mu vybaví to, co zažil a co pro něj je již cca 40 let noční můrou a teď je tomu tváří v tvář. ()

Iroquaise

Film, který bych doporučil na povinnou středoškolskou projekci. Je aktuální, zábavný ( v mrazivém smyslu slova), výborně napsaný a natočený a přistupuje k palčivému dějinému tématu způsobem, který mi tu dlouho chyběl - nenápadně, nedidakticky, jakoby z boku z hlediska historické reflexe, přitom tvrdě a přímo z hlediska osobního kontaktu se zlem a jeho dopady....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/nadany-zak-apt-pupil-r-b-singer-1998.html ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder