The Velvet Underground

Zažijte ikonickou rockovou kapelu v tomto prvním celovečerním dokumentu vyprávějícím její příběh. Tyto kaleidoskopické střípky orální historie, které v sobě snoubí exkluzivní rozhovory a úchvatné archivní záběry, sestavil v avantgardním duchu tehdejší doby režisér Todd Haynes. (Apple TV+)

Matty

Mluvící hlavy vyjadřující se zevrubně k tématu a unikátní archivní záběry by stačily k tomu, aby šlo o informačně našlapaný dvouhodinový dokument, z něhož se toho dozvíte fakt hodně o titulní kapele i americké kontrakultuře šedesátých let. Zásluhou Haynesových sebeuvědomělých, avantgardních hrátek s obrazem, které mají vibe raného Warhola i pozdního Godarda, a vždy jsou s rytmickou precizností podřízené boží hudbě, jde zároveň o neskutečný audiovizuální zážitek a jeden z filmů roku. ()

Marze

Portret vlivne americke rockove skupiny. Pokud mate Velvet Underground opravdu radi, dokument jsou dve hodiny audiovizualni slasti v ekstatickem stylu Andy Warhola (jeho 16mm film). Pokud je radi nemate, tak take. Kapela je inspiraci pro dalsi hudebniky. Staromodni vypraveni se sklada prevazne z archivnich materialu, jsou zde tradicni "mluvici hlavy", ukazky nahodne hudby, emocionalni oblouk , rock-and-rollova autenticita a sentimentalita. Co dokument umi dobre je popis kapely a okoli, v kterem byla formovana. Kulturni pozadi  doby. Clenove souboru jsou zajimave osobnosti. ()

ancientone

Haynes vyskladáva mozaiku rovným dielom z výpovedí hovoriacich hláv, aj z obrazových montáží podporovaných  hromadou archívnych záberov. Navyše na základe audiovizuálnych princípov, ktoré evokujú filmy z Warholovej Factory (via Chelsea Girls) a celkovo americký avangardný film 60. rokov. Informačne nabité, vizuálne pôsobivé, ale nie nostalgizujúce alebo zbytočne estetizujúce. Hudobný dokument roka 2021. ()

Skrk

Velmi poutavý psychedelický retro dokument o Velvet Underground, “Továrně” a dalších. Pro fanouška (jako jsem já) povinnost, pro nováčka parádní výlet do amerických šedesátek a poznání ikonické kapely v režii Todda Haydese. ()

Hamaradža

Dych mi to asi nevyrazilo, no ináč prakticky bezchybná, poctivá a citlivá práca, funkčná aj iniciačne, aj pre zasvätených. Instant classic, porovnateľná napríklad s Until the light takes us (samozrejme čo sa týka kvality zasadenia do miesta a času, ktorý dal vzniknúť novému hudobnému fenoménu, nie žánrom hudby). 9/10 ()

JimiH

Dokument, který se snaží jít proti tradičnímu pojetí mluvících hlav a nabízí pestré koláže z šedesátkových experimentálních filmů Warhola, Mekase a dalších. Důležitost Velvetů pro alternativní rockovou scénu nelze přecenit a je dobře, že film vystihuje důležitost a výjimečnost všech členů jednotlivých sestav kapely. ()

rivah

Důkladně udělaný dokument o příběhu skupiny a jejího profilování v šedesátých letech."Francouzi měli svou filmotéku, my zase 42.ulici" ()

Amalberga

Informačně dost nabytý dokument, kde se dozvíte i něco o té době, nejen o samotné kapele Velvet Underground. Líbila se mi i vyváženost, s jakou podali Andyho Warhola - geniálního umělce, který se na ženy díval jen jako na objekty. Také Nico dokument zobrazil férově, vyhnul se trapného klišé s femme fatale a podobnými nesmysly. Jediné, co mi nevyhovovalo, byly na mě až moc experimentálně ztvárněné obrazové montáže. ()