Reklama

Reklama

VOD (1)

Epizódy(6)

Obsahy(1)

Píše se 19. století. Dva fotbalisté, každý z opačného pólu společenského žebříčku, prožívají v práci i soukromí vzestupy a pády, které změní jak fotbal, tak celou Anglii. (Netflix)

Videá (2)

Trailer

Recenzie (51)

Necrotongue 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Originální název seriálu mě poněkud zmátl. Těšil jsem se na lov jelenů, případně dramatický a dobrodružný hon na divočáka, takže mě nemile překvapilo, že slovo game tentokrát reprezentuje fotbal. Jak bych kulantně popsal můj vztah k fotbalu? Asi tak, že je méně než vlažný. Nemám ho rád, protože nezastavitelní, rány snášející borci typu Ruuda van Nistelrooye už prakticky vymizeli, a oslavují se napomádovaní bojovníci o titul herec roku. Proto jsem už dlouhá léta nadšeným divákem ragby, které mě podobně zklamat nemůže. Seriál u mě měl tím pádem od počátku nedobře našlápnuto, ale slušně zvládnuté viktoriánské sociální drama mě nakonec vcelku bavilo. ()

marhoul 

všetky recenzie používateľa

Holčičí hra v nagelovaném pánském podání mi neříkala nikdy nic, vyjma záběrů na oplácaného feťáka Diega. Podle mě chlapský sport vypadá jinak, však globální světonázor je jinde. Vnímání této hry ovlivnila i vousatá scénka z ostravské Bastily, kde si jeden promelírovaný ožralý čelní představitel Baníku, toho času cca dvacetiletý, ve dvě ráno u barové židle protahoval achilovky, vytřepával lýtka a prováděl jiné strečinkové kousky, obuté měl kopačky, aby nebylo absolutně žádných pochyb a jeho osobní strážce nám po pár whiskách, na které jsme ho ze soucitu pozvali, sdělil: "Vidíte toho k.k.ta? Vysrat se na něho nemůžu, ještě by ho tady někdo zabil..", kroutil hlavou unavený Hulk. Zakrslého přizdisráče nakonec popadl na flígr a odtáhl domů. Záhy si ho koupili do Sparty. Rugby, hokej, NFL, cyklistiku, super-G, plavání, kanoistiku, atletiku, judo, Iron mana a dlouhou řadu dalších sportů, kde se přeplacené vymaštěné princezničky neprocházejí hodinu a půl po trávníku, nýbrž se maká jak se na namakaného mužského sluší a patří, budu s obdivným zájmem sledovat i nadále. Dobový seriál je sice pro mě tematicky od věci, nicméně vyzdvihuji znázornění sociální situace v dělnickém Darwenu versus hipsersky vystajlovaní "gentlemani" z vyšších kruhů, nerovná pravidla hry a myšlenku, že už jen samotné fandění dodávalo zbědovaným chudákům chuť do dalšího živoření. V tomto směru chválihodný počin, hezky obsazený, bohužel se zabředlo i do osudů svobodných maminek a ženám vůbec se u stolu dávalo podivně mnoho prostoru na názory a držkování, třeba ohledně kopané. S přimhouřením oka za dobře. Osobně mě více uspokojilo dílko o Slavoji Houslice. ()

Reklama

Pítrs85 

všetky recenzie používateľa

Výborný dobový seriál z viktoriánské Anglie o prvopočátcích fotbalu (a samozřejmě nejen o tom). Krásné exteriéry a interiéry, skvělí (spíše méně známí) herci, báječná atmosféra... tohle má náběh na seriálovou událost sezóny a těžkou závislost (btw ta taktika/rozestavení 2-2-6 měla něco do sebe :-). Edit: Hodnocení o jednu hvězdičku snižuju, pač se seriál, jeho dějová linie, zhruba v polovině bohužel posune směrem, který mě až tak nebavil. No zkrátka takhle to dopadne, když seriál o fotbalu točí režisérka :-) ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Seriál mi neprišiel ani tak o futbale, ako skôr o rozvoji robotníckeho hnutia, feminizmu a romantických vzťahoch. Áno, bol tu aj futbal, ale na moje prekvapenie sa nedostával do popredia natoľko, koľko by som si želal. Veľká vďaka užívateľovi Trevor, ktorý si dal záležať a každú epizódu nielen náležite okomentoval, ale aj poukázal na výrazné chyby, ktoré seriál má. V podstate sa nič z toho, čo tu vidíme, v skutočnosti nestalo, všetko bolo úplne inak. Mrzí má, keď sa prekrúca alebo mení história len pre dramatizáciu deja. Ľudí to potom učí klamstvám. Dobrá práca Trevor. ()

Trevor 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Po úvodnej sľubnej epizóde sme sa nakoniec dočkali príliš nepravdivych údajov (nespomina sa najvyššie víťazstvo v F.A.Cupe v poslednych kolách prave Darwenu v pomere 15-0, prvým "robotnickym" klubom čo vyhral trofej nebol Blackburn Rovers ale Blackburn Olympics (( iný tym, nikdy nemali spolu fuziu,Olympics zanikol po cca dekáde )) prvá hromadné výtžnosti fanúšikov sa odohrali až v roku 1885 v zapase Prestonu proti Queens Parku, prehra Old Etionians s Blackburnom nebola po predĺžení ale v riadnom hracom čase a so spomínanym Olympics, profesionalny hrači hrali oficiálne v FA Cupe až od sezony 1885 a seriál mapuje ročniky 1879-1881, Old Etionians spominaju v satni že obhajujú trofej ale prvykrát ju ziskali az v roku 1879, jedna zo žien spomina prihlasenych 149 klubov ale to bolo tiež az v neskorsich rokoch...a dalo by sa pokračovať). Takže chýb je neúrekom, romantická a odborárska časť v serialy nie je priliš zaujimavá a tak z mojej strany pretrvava sklamanie. Je dobré že podobný projekt vznikol ale možno by boli lepšie kratšie epizódy, ktore by sa viac venovali futbalu ako politike v pozadí. Avšak pre fanúšikov ostrovneho futbalu povinnosť a odporučam celkovo všetkym futbalovým priaznivcom. ()

Galéria (44)

Zaujímavosti (10)

  • Klub Old Etonians dodnes funguje a pôsobí v amatérskej Arthurian League. (Prelo)
  • Zápasy zobrazené v seriáli pripomínajú víťazstvo Blackburnu Olympic v roku 1883. Zápasy Old Etonians a Blackburn Olympics vo štvrťfinále, semifinále a finále sú uvedené presne, okrem štvrťfinále Old Etonians, ktoré v skutočnosti hrali s Hendonom. Darwen je zobrazený ako vyradený zo súťaže klubom Derby St Luke's, ale Derby sa v skutočnosti zúčastnil FA Cupu až v sezóne 1884-85 a tieto dva tímy sa nikdy nestretli v súťažnom zápase. (joseee)
  • V tom čase mal Blackburn dve mužstvá: Blackburn Olympic a Blackburn Rovers. The English Game tieto dve strany spája, pričom ako klub sa uvádza len "Blackburn Football Club" alebo len "Blackburn" a zobrazuje sa v bordových dresoch. Blackburn Olympic aj Blackburn Rovers však hrali v kombinácii bielo-modrých farbách. (Bordová zrejme slúži na odlíšenie Blackburnu od Old Etonians, ktorí krajú tradične v modrých dresoch). Blackburn Olympic bol prvým klubom z robotníckeho prostredia, ktorý vyhral FA Cup, keď triumfoval v sezóne 1882-83. Z týchto dvoch tímov sa Fergus Suter v skutočnosti pripojil k Blackburn Rovers, s ktorým v roku 1882 prehral finále FA Cupu 2:1 s Old Etonians a neskôr v vyhral pohár trikrát po sebe. (joseee)

Reklama

Reklama