Reklama

Reklama

Ako som sa stala partizánkou

  • Česko Jak jsem se stala partyzánkou (viac)
Trailer 4
Dokumentárny
Slovensko / Česko, 2021, 90 min

Obsahy(1)

Dokument o Rómoch v odboji, ktorí bojovali za našu slobodu a padli, upadli do úplného zabudnutia a zomreli tak druhý krát. Téma dokumentu úzko súvisí s režisérkinou rodinou. Od babičky poznala príbeh svojho pradeda, ktorý bol rómsky partizán. Kvôli tomu, že bol v odboji, mu počas vojny vyvraždili šesťčlennú rodinu – dve bábätká, dve staršie dcéry, manželku aj matku. On sám bol v tej dobe v koncentračnom tábore a dozvedel sa o tom, až keď sa dostal domov. Po vojne sa znova oženil so ženou s podobným osudom – Nemci jej zavraždili muža. Pradedo s ňou mal tri dcéry a najmladšia z nich bola režisérkina babička.

O Rómoch v odboji sa toho moc nevie. Keď už, tak sa na nich väčšinou pozerá skôr ako na obete holokaustu, ale nevie sa, že to boli aj hrdinovia,“ vraví autorka dokumentu Vera Lacková. (Itafilm)

(viac)

Videá (4)

Trailer 4

Recenzie (10)

blondboss 

všetky recenzie užívateľa

V tomto prípade možno smelo povedať, že forma zatienila obsah. Nakoľko téma rómskych odbojových partizánov počas SNP nie je až tak rozšírená a málo sa o nej hovorí, námetovo je tento dokument ozaj výstižný a pomerne autenticky spracovaný. Žiaľ tá forma tomu nepridala - je tu príliš veľa nudných miest, nie celkom dobre zostrihané a ozaj až príliš monotónne zrežírované. U kvalitného dokumentu očakávam, že diváka vtiahne na 100 % do ponúkaného materiálu a že ten si z toho odnesie čo najviac. Tu sa to u mňa žiaľ neprejavilo. 60 % ()

Reklama

JamesSi 

všetky recenzie užívateľa

Zajímavý dokument o neprozkoumaném tématu romských partyzánů za druhé světové války na Slovensku. Nejzajímavější část je ta historická, ale snímek logicky zahne i do současnosti a vzestupu nacionalistických politických stran. Vidíme i reakce lidí na autorku, která se pokouší založit výstavu právě na počest romským odbojářům. Dokument, který je zřetelný, pochopitelný a v několika částech i silně emotivní. Hlavně ta část ze života autorky v devadesátých letech, ale i ta část s potomky bojovníků proti nacistům. Jsou tu i části o kde sledujeme Romy, kteří víceméně trochu odmítli romskou identitu, aby se začlenili do společnosti. Vidím to tak na 7/10, ale s klidem tam hodím ty 4*. ()

Flego 

všetky recenzie užívateľa

Skutočný príbeh o hrdinoch SNP osviežený práve rómskym etnikom. Občas dojímavé, strih atraktívny a dynamický hlavne v prestrihoch do minulosti, niekedy však aj zbytočne naťahované. ()

Galéria (11)

Zaujímavosti (9)

  • Česká předpremiéra snímku se uskutečnila na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a na Slovensku byl snímek zahajovací projekcí festivalu Jeden svet. (Zdroj Media Voice)
  • Snímek byl mimo jiné vyvíjen v rámci výběrového mezinárodního worshopu Ex oriente. Ze závěrečného pitchingu si projekt odnesl tři ocenění - The Golden Funnel Award, Ex Oriente Fine Cut Award a DAE Pitch Talent Encouragement Prize. (Zdroj Media Voice)
  • Dokončování a distribuci filmu výrazně ovlivnila pandemie covid-19, která způsobila odklad premiéry téměř o rok. (Zdroj Media Voice)

Reklama

Reklama