Střípky ženy

• Kanada Pieces of a Woman (viac)

Po tragickém domácím porodu se musí vyrovnat s návalem emocí i velkým smutkem a najít cestu zpátky ke svému partnerovi i rodině. (Netflix)

sedm.1

Úvodní sugestivní porod mě upřímně navnadil na výrazné a emočně silné drama, nicméně bohužel právě tato poměrně dlouhá, vypjatá scéna byla zároveň ale i tou poslední, která mě zde zaujala, jelikož zbytek filmu se pak už rozpadl skutečně jen do nefunkčních a nepůsobivých střípků ze života ženy, respektive páru, který jednak tvořily krutě nesympatické postavy, se kterými se lze kvůli jejich chladným a nevýrazným charakterům jen těžko stotožnit a jednak to celý působí nezáživně, nedramaticky a dost odtažitě. On to je vlastně tedy v podstatě dost obyčejný lidský příběh, což by bylo jinak jistě v pořádku, jelikož právě takovéto příběhy jsou ty nejsilnější a nejpůsobivější, jenže tentokrát je to obyčejné až příliš, nic moc zásadního se tu nestane, postavy jen dost přemýšlí, ale stejně nic převratného nevymyslí a vlastně i závěr je takový prázdný, bezpointový. A co se obsazení týče, Vanessa Kirby mě opět nesedla, prostě vůči ní mám asi nějakou vybudovanou averzi a Shia je pak sice fajn, opět tu i slušně exhibuje s tím svým bimbasem, ale na to, aby ten film alespoň on nějak zásadněji zachránil, tak k tomu zas bohužel nedostal příliš prostoru. Střípky ženy je tak zkrátka dost nezajímavý, nepůsobivý a emočně nefunkční snímek, u kterého mě tedy úplně nemrzí, že jsem ho viděl, ale abych o něm někde zaujatě mluvil a doporučoval ho, tak to se asi také nestane. ()

remy

Miluju Vanessu Kirby. Teď k filmu. Střípky ženy mi připomněly nedávno viděné Chvilky. I když jde v případě českého snímku s Jenovéfou Bokovou o extrémnější případ, oba dva filmy svým způsobem spojuje - do určitého bodu - jakási na oko emocionální chladnost svých hrdinek. Střípky ženy v mnohém nejdou divákovi naproti, v emocích zbytečně netlačí na pilu a jen nechávají diváka, aby do pocitů postav zabředl sám, bez hlubšího pohledu do jejich nitra. Tato "chladnost" bravurně kontrastuje ve chvíli, kdy se má postava od této polohy odpoutat a konečně svou bolest vyjeví explicitně. Je pravděpodobné, že čím více jejich bolestem a traumatům bude rozumět, tím silnější se před ním otevírá podívaná. Nevím jestli atraktivní, v každém případě odvážný film. Tenhle přístup v psychologických dramatech je minimálně podnětný. ()

zencitizen

Ten film je rozklížený. Chvíli je to vypjatý středoevropský art, chvíli nezávislá americká konverzačka, chvíli kýčovitá limonáda, chvíli zas soudní drama. Ale něco v tom je. Ta žena v hlavní úloze má v sobě něco magnetizujícího. Jeden by mohl říct, že film je málo nekompromisní (scéna porodu správně měla trvat aspoň hodinu, aby se to maličko přiblížilo skutečnosti), že je to jen hra na "art", a možná by měl pravdu. Někdo by to celé mohl označit za kýč. Přesto v tom filmu cosi je. Nemusí být působivé jen ty filmy, které jsou předem schváleny a ocejchovány jako "skutečné umělecké dílo". Někdy mohou působit i filmy, které to jen předstírají. A mě se líbí navíc Mundruczóvy kamerové jízdy, které sice taky někde vykradl, ale nevadí mi to. ()

Torimmer

Za poslední dobu už čtvrtý výjimečný film, a zas na to jde jinak. Je krásné vidět, jak novým a pronikavým způsobem to jde. I když se tady místama vaří z vody a filmu dochází dech, a tak trochu bloudí do příběhových slepých uliček, start to dostane masakrální. Ten to rozjel tak, že mu zbytek filmu může děkovat. ()

Vajonek

Ta první půlhodina, respektive scéna porodu, byla tedy opravdu síla, působilo to na mě tak autenticky, jako kdybych tam byla s nimi, až jsem si najednou uvědomila, že spolu s Marthou chvílemi téměř tlačím a když Sean v závěru doběhl k sanitce, zadržovala jsem slzy a bylo to, jako kdybych se probrala z nějakého transu. Dlouho na mě nic takto ve filmu nezapůsobilo. Když jsem se z toho trochu oklepala, hned mě napadlo (a zadoufala jsem, že nebudu mít pravdu), že zbytek filmu ten úvod asi nemůže překonat. No a z mého pohledu to pak bohužel přesně tak bylo. Neříkám, že mě to dále už nebavilo, že to celé nebylo výborně zahrané i natočené, ale prostě si to nedokázalo tu zkraje vysoko nastavenou laťku udržet a už vůbec ne překonat. Na to by asi dále ten příběh musel být o něco pestřejší, složitější. Určitě ale nelituji, že jsem se podívala, bylo to zajímavé, trochu jiné, citlivé, dokázalo to zapůsobit na emoce člověka. A takové filmy nikdy nejsou ztráta času. 75 %. ()

Michelle75

Vanessa Kirby se mi moc líbila, je přirozeně hezká a stejně působí její hraní. Ten příběh je tragický a je asi těžké přiblížit pocity a dění, co po takové události následují. Tady je to vystiženo myslím dobře,ale pořád mi tam něco chybí, jako kdybych to všechno sledovala přes zamlžené sklíčko. ()

Randyz

Film na celkem dost nelehké téma a přiznávám se, že ze začátku jsem dost zvažoval, že ho vypnu a zapnu něco "rychlejšího" a veselejšího do dnešní doby, ale nakonec mě to zejména v závěrečné fázi chytlo a myslím si, že se s tím filmaři vypořádali dost dobře. Téma neveselé, rozporuplné a složité, ale filmařina, hudba a herecké výkony dost na úrovni. ()

Becca_

Tenhle snímek jsem si záměrně nechávala, až budu mít po svém porodu. Poporodní vložky, namražený hrášek,...herecká autenticita, Kirby především mě zaujala. Skvělá kamera. Film o noční můře kažehého nastávajícího rodiče. ()

Klara

Při první půlhodině filmu jsem téměř nedýchala, byla neuvěřitelně dobře udělaná. Pak už se to bohužel docela táhlo... ()

Chundys

Předem říkám, že za žádnou cenu nejsem pro domácí porody NIKDY, i kdyby ženská naléhala, že chce rodit doma, smůla! Biomatky pojďte do mě! Neříkám, že se něco nemůže pokazit v porodnici, ale ta pravděpodobnost je s dnešním zdravotnictvím a tak zcela minimální! Také musím pochválit, že první půlhodina to byla podívaná na plný počet, protože takhle autentický porod, to jsem ve filmu prostě neviděl o to víc, když Vanessa Kirby ještě ani není v normálním životě matkou... Jinak celkem obstojné drama v čele s Kirby a LaBeoufem v hlavních rolích ()

anatheman

Film jsem zhlédl prakticky jen kvůli Vanesse Kirby, kterou celkem od prvních sérií Koruny můžu. Musím říct, že nezklamala a podala velmi přesvědčivý výkon. Myslím, že ji čeká úspěšná budoucnost. Jinak co dále říci o filmu? Ano, řeší sice vážné téma, nicméně celkově působí jako zbytečně natahovaná depka. A to jsem prosím fanoušek hudebního žánru funeral doom. Snímek rovněž trpí tím, že tak trochu pořádně neví, čím chce být. Prakticky by se mohlo jednat o hodinovou záležitost, kde by prim hrála úvodní a závěrečná půlhodina. To mezi nimi zkrátka působí jako depresivní výplň. Film jsem měl rozkouskován snad na 4 části, takže je tedy vidět, jak mě bavil... Takže tedy tři hvězdy. ()

Rathalos

Velmi smutna,no vynikajuca drama,ktora stavia hlavne na skvelych hereckych vykonoch,Vanessa Kirby bola famozna,klobuk dole pred nou,nemam o com rozmyslat,jasna patka...:-) ()

BOURQUE

Po troch rokoch sa vrátil maďarský režisér Mundruczó Kornél s neľahkým filmom, ktorý vyšiel pod taktovkou Netflixu. Skúsený režisér skúsi filmovo spracovať to, čo je v reálnom živote v podstate nespracovateľné. V centre pozornosti je Bohužiaľ taká udalosť, ktorú musela prežiť veľa rodín. Strata malého bábätka je jeden z najhorších a najtragickejších vecí, čo sa v jednej rodine môže stať. Pán Mundruczó skúsil zachytiť práve to, že ako s touto tragickou udalosťou vysporiada mladý pár. Režisér myslel na autentickosť a natočenie domáceho pôrodu pôsobí reálne. V približne dvojhodinovom filme je to však jediný dynamickejší moment. Ďalšie scény, ako aj zvyšok filmu, plynú v pomalom a komornom tempe. // Viac pozorností tu občas dostane vzťah matka versus drcéra, ako vzťah manžel vs. manželka. Mňa najviac dostala scéna, a ta je aj jednou z výrazných momentov filmu, keď Marthina matka Elizabeth vysvetľuje okolnosti vlastného narodenia. Scény „nájsť cestu k sebe cez sex“ a „nevera manžela“ nie sú dotiahnuté do úplného konca a hlavne tá druhá spomínaná je podľa výsledku filmu aj trochu zbytočnou odbočkou. Záverečný prejav matky v súdnej sieni vás určite dostane a dotkne, ale to emocionálne rozuzlenie je menej rázny. // Alfou a omegou pre takýto film sú herecké výkony. Dvojica Vanessa Kirby / Shia LaBeouf nesklamal, ale Vanessa Kirby v mnohých scénach prekonáva LaBeoufa (nebol by som až tak prekvapený, keby dostala aj nomináciu na Oscara). Nehovoriac o Ellen Burstyn, ktorá vo vedľajšej roli je dosť výrazná. Film určite má zopár chýb, ale kvôli presvedčivým hereckým výkonom (hlavne zo strany V. Kirby a E. Burstyn) a pomerne dobrému zachyteniu domáceho pôrodu dávam vyššie hodnotenie. P.S.: Ako som to už spomínal niekoľkokrát, sem-tam aj na Netflixe sa objavia také filmy, ktoré sú kompaktnejší a zaslúžia väčšiu pozornosť. „Pieces of a Woman“ je jedným z nich. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

CaptainCzech

Téma, které není pro citlivější povahy aneb smrt dítěte po porodu a následné vypořádání rodičů. Nejdříve jsem si myslel, že film svým výkonem potáhne Shia, ale opak je pravdou. Ten mě tu nebavil a naopak mě překvapila Vanessa Kirby. Oba se snaží vypořádat se ztrátou dítěte po svém, každopádně ani u jednoho to není hezký pohled. Hodně mi tu chybí hlubší rozbor psychiky obou postav, který by nastínil proč dělají zrovna to co dělají (a že toho je dost). Těžkopádně uchycená látka, která mě chvílemi sice nudila, ale i tak mě to drželo u televize. Počáteční 20 minutová scéna porodu, mohla být zkrácena klidně na 5 a bylo by to dostačující. Závěr s Vanessou je pěkný a zlepšuje pocit z filmu. Standartní 3* kdy jsem rád, že jsem si to pustil, ale znovu už ne, děkuji. ()

tomik99

Pokud měl tento film za úkol odradit posledních pár žen, které jsou pro domácí porody, tak rozhodně zapůsobil na jedničku a splnil zadání. Ocenit lze především prvních pár scén, kdy se prakticky nepřetržitě točí na jeden záběr. Chválím režiséra, kameramana a taky herce za velice autentický výkon. Porod byl natočen na výbornou a atmosféra, úzkost a beznaděj na mě dýchala i z televize. Znovu jsem se jen utvrdil v tom, jak je Shia LaBeouf výborný herec, jak moc vyzrál, a jak mu tyto komorní role náramně padnou. Tady ale končím se chválou. Kromě dramatického úvodu a skvělých hereckých výkonů se následně film vleče a prakticky již nemá co nabídnout. Soudní proces mohl být zajímavější a dostane sakra málo prostoru jen v posledních pár minutách. Ve finále mi to vyšlo na průměrnou trojku. ()

Rockerman

Takové neštěstí, jaké potkalo Marthu a Seana, a je to určitě to nejhorší jaké může mladý pár potkat se řeší různými způsoby. Někdo to trauma zahání alkoholem, jiný nevěrou, odcizením i rozchodem. Zde je vše umocněno soudním procesem, protože je podezření, že za tu " událost" někdo může. Takové filmy bývají silné a tento není výjimkou. ()

Festival v Benátkách zná vítěze

Festival v Benátkách zná vítěze

13.09.2020

Navzdory probíhající pandemii koronaviru tento týden proběhl 77. ročník filmového festivalu v Benátkách, pochopitelně za přísných ochranných opatření. Naštěstí však vše proběhlo bez problémů a my tak… (viac)