Duchovia Inisherinu

• Česko Víly z Inisherinu (viac)

Dej filmu sa odohráva na odľahlom ostrove pri západnom pobreží Írska a sleduje celoživotných priateľov Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), ktorí sa ocitnú v slepej uličke, keď Colm nečakane ukončí ich priateľstvo. Ohromený Pádraic sa s pomocou svojej sestry Siobhán (Kerry Condon) a problémového mladého ostrovana Dominica (Barry Keoghan) snaží napraviť vzťah a odmieta prijať “nie” ako odpoveď. Pádraicove opakované snahy však len posilňujú odhodlanie jeho bývalého priateľa a keď Colm predloží zúfalé ultimátum, udalosti sa rýchlo vyhrotia a majú šokujúce následky. (Cinemart SK)

wocicko

Normálěn bych dala 3 hězdičky, ale jedna padla jako penalizace za to, jak dobrý film by to mohl být: scénář je fajn, ale režie to kazí: vedení herců je nedotažené, někteří jsou skvělí například Colom, polda, farář, ale hlavní hrdina se nemůže rozhodnout, zda bude slabomyslný, nebo prostě hajzlík. Babizna/banshee/čarodějnice mě vyloženě leze na nervy, film dost neuměle posílá jakoby do mystických rovin, což škodí scénáři, který je v podstatě realistický. Výprava je krásná, ale obraz je až moc digitálně čistý a některé záběry až klišoidně romantizující. Postava znásilňovaného prosťáčka toužícího po lásce by taky mohla buď chybět, nebo být lepší, takhle je to jen přetahování, kdo z těch dvou je větší mentál, přitom ani jedne z nich jakože není... nevím... Jsem ráda, že film není moc úchylný, aspoň tam se M. Donagh držel. Konec je, no... kdyby Farrellova postava byla lépe uchopená a nebyla tam ta babizna, šlo by to. Každopádně velká škoda, Farrell co se tváří jako Zoolander v Jeníčkově doupěti je velké šlápnutí vedle - nemyslím si, že je to hercova chyba, chtělo by to lepšího režiséra. Pod rukou někoho nadanějšího by i ty dialogy, které mohou vypadat jako nudné, působily jako opravdové absurdní drama, takhle vycházejí spíš prázdně, až trapně. ()

Habanera

Dojemný vztah dvou přátel, ve kterém se prolíná láska, odmítání, nepochopení a rebelství. Nejde zde ani tak o dej, jako o pojetí přátelství skrze slovo, někdy nepříjemné, vynucené, ale i bojující. ()

Sebule

Martin McDonagh opět dokazuje, jaká to je špica ve svém oboru. Konverzačka, která trvá téměř 2 hodiny vypráví příběh dvou kamarádů, kteří se přestali bavit, a tenhle celý příběh se odehrává na irském ostrově, který je atmosféricky senzační. Nečekejte od toho nějaké velké tempo nebo velkolepé vyvrcholení. Je to prostý tragický příběh, který i v té tragičnosti dokáže najít humor. Některé dialogy jdou víc do hloubky, přemýšlení nad smyslem života, samota, hledaní něčeho, čím člověk za sebou něco zanechá. Líbila se mi ta atmosféra, ten přízvuk a hlavně herecké výkony!! Colin Farrell s Brendanem Gleesonem podávají neskutečné výkony, kdy Farrell hraje takového trochu moulu a Gleeson mrzutého skladatele. Za zmínku taky stojí výkon Barryho Keoghana, který hraje takového divného vesničana, který marně hledá lásku. Atmosféře přidává taky hudba, která je skvělá. Věřím, že tenhle film nebude pro každého, jelikož ne každý má rád tyhle čistě dialogové filmy, ale za mě spokojenost. Hodnocení: 8/10 ()

blondboss

Bizarná konverzačka so skvelým scenárom a ešte nadupanejšou dedinskou atmosférou. V zásade rozpráva príbeh dvoch kamarátov, ktorí sa odrazu rozkmotrili, pričom veci postupom času naberú ozaj bizarný spád. Prvá polka filmu je excelentná hlavne tými dialógmi a Farrellom v hlavnej úlohe. V tej druhej polke už to ide zbytočne do vyhranenosti a dejovo to pomaly upadá až sa dostaneme k veľmi nevýraznému záveru. Ale v konečnom dôsledku je tento film hlavne pre milovníkov kvalitných konverzačiek, ktoré v sebe majú ducha a ktoré sú zasadené do zaujímavej atmosféry írskeho vidieka na pozadí občianskej vojny. Na štvrtú hviezdu to u mňa ale bohužiaľ nie je. 65 % ()

jacob_cz

V první půli se ještě našlo několik "laugh-out-loud" černohumorných momentů, ve druhé už je to hlavně deprese. A ten akcent! 4,44 hvězdičky. Vyústění halt nemá tu sílu co bych čekal. ()

Lina

Herecky velice dobré, jen příběh se rozbíhá pomalu a dočkáme se ho vlastně až někde po čtyřiceti minutách. Hlavně proto jsem šla s hodnocením tentokrát níž. Nebýt nádherných záběrů z pobřeží a hudby, asi bych nevydržela čekat, než se něco stane. Depresi se daří mezi pár lidmi na ostrově dobře a je nakažlivá. Moc nechybělo a konec mohl být i horší. Vyhraje asi jedině ten, kdo odjede. Český překlad názvu je trochu zavádějící, něžné víly tu nemají co dělat. (Možná by bylo lepší použít spíš výraz sudičky?) Původní význam vám směr děje vysvětlí hned od začátku. ()

jack_scott

Zajímavý artový snímek, který se nedá ani pořádně popsat - fakt se to musí vidět. Já třeba čekal něco...prostě jiného. Ale i tak jsem spokojen, a jakkoliv je to místy až téměř nuda (opravdu ale jen téměř) - tak výsledný dojem předčil i původní očekávání. Spokojenost! 80%. ()

rigby

Komorní film s depresivním vyzněním. Ani nádherná irská krajina nemůže překonat nesrozumitelnost a bezútěšnost scénáře. Vzhledem k recenzím jsem se těšil na krásný filmový zážitek, ale byl jsem zklamán. ()

hony23

Sledovat 2 hodiny dva magory, kteří spolu přestali kamarádit, je prostě nuda k uzoufání a nic na tom nezmění ani dobré herecké výkony a krásné prostředí irského venkova. ()

ReactLotus

Depresívne filmy sú najlepšie, pretože sú najbližšie k realite (teda až po dokumentoch). Change my mind… //   Anyways, predstavte si, že máte veľmi dobrého kamaráta/kamarátku. Predstavte si, že máte niekoho veľmi blízkeho, znamená pre vás veľa, stále sa bavíte a odrazu sa s vami ten človek prestane baviť. Už nechce s vami mať nič spoločné. Pain… A tak trpíte, ste smutní/nešťastní, neviete čo ste urobili zle, nemáte chuť vôbec niečo robiť. Nedokážete sa zmieriť s tým čo bolo, tak robíte zo zúfalosti blbosti. Niekedy (často) človek neurobí zle nič, ale proste ľudia sa s ním prestanú baviť. Sad but true… Smutný príbeh o snahe zachrániť priateľstvo, ktoré už nemá zmysel. Move on je ťažké, niekedy priam nemožné. ()

TeamStark

Film jako dlouhý pohled do krajiny. Nic moc kloudného vám neříká, ale ty podněty co vás nutí dumat, když se jen tak koukáte…až to dokonce není ani tak “dull”. (3,5*) ()

Tomas_PO

Írska príroda, írsky akcent, írska krčma, írske počasie a k tomu Colin Farrella Brendan Gleeson - no dokonalosť sama o sebe. Avšak do deja to príliš nevtiahlo, a možno sa bolo len treba trochu viac fokusovať. Jednoduchý príbeh o jednoduchých životoch, ktoré sú samozrejme extrémne komplikované. 3,5/5. ()

Sea_star

Nádherné moře a pobřeží, ale příběh se tak táhne, až člověk vnímá tíživé období Irska na vlastní kůži. Čas běží, ale nic se neděje, dokud se nestane pár absurdních věcí. A potom zase nic. Přála jsem si více vtipných dialogů a momentů v hospodě, kam většina postav utíkala. Jenny ♡ skvěle zahrála svoji roli, pro mě nejlepší postava. ()

Heywood

Zoufalství, deprese a nátlak věku, kdy tu najednou dojde, že se to zkrátí a nic po nás nezůstane...Zlom ve vztazích a krize z toho vzniklá, o tom je tento film. Irský ostrov přes téměř 100 lety je přehlídka děsu tehdejšího života. Děs o to hroznější, o co jsou lepší herci, kteří dotáhli tenhle film do nominací na Zlatou plešku. Farrell mě naprosto překvapil a byl vynikající, ale ostatní úžasní také. Ten ponurý vizuál s nádhernou pláží a stříbrným mořem jako kontrast světa, který říká, že tam někde je nepochybně lepší život, což hlavní hrdinka pochopí. Film mě pohltil a naplnil smutkem. Dávka bezvýchodnosti i šílenství byla na mě moc vysoká. Přesto 70%. ()

Elisson

Na začiatku sledovania som sa až chvela blahom - zábery na čarokrásnu prírodu írskeho ostrova mi dávali tušiť film podľa môjho gusta. A potom prišiel šok.....lebo ono je to tak absurdné a na nervy lezúce až mi chvíľu trvalo vstrebať to a uvedomiť si, že áno, keby som tam žila v tej dobe, v takom veku a usporiadaní možno by mi tiež preplo. Znepokojivý film o znepokojivých duševných rozpoloženiach. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou