Gustav Makovec (František Peterka) a Karel Vašátko (Karel Augusta) sú dvaja nielen nerozluční kamaráti, ale aj podvodníci, ktorí nedokážu odolať vidine ľahkého zisku, majú však smolu a namiesto zisku sa dočkajú straty. Straty slobody, ktorú sú nútení vymeniť za pobyt v nápravnom zariadení. Brány väznice po čase opúšťajú s pevným odhodlaním začať nový život. Nastúpia v autodielni podniku Frigotherm, ale ich predsavzatie živiť sa poctivo veľmi rýchlo dostáva prvé trhliny. Vystriedajú niekoľko zamestnaní a vymyslia celý rad originálnych podvodíkov a zlodejín. Zakaždým však narazia na podvodníkov oveľa drzejších, bezcharakternejších a prefíkanejších, takže na ich nápadoch zakaždým zarobí niekto iný. A keď už toho majú plné zuby a chcú sa svojim šikovnejším sokom pomstiť, skončia nakoniec tam, odkiaľ na začiatku vyšli. Za mrežami... (TV JOJ)

Romario

Tady musím jít proti proudu, já se vždycky dobře bavím u téhle komedie.Asi za to může František Peterka, a suché hlášky Augusty, ale nemůžu jinak, než za čtyři... ()

xmozek

Nevím jestli jsem vlastenec ale nedám na českou kinematografii dopustit. I když tento film patří k horším stále je tu typický český hůmor. Je tu hezky znázorněno jak to chodilu za dob totality. Herecé výkony pana Peterky a Augusta nebyly nejhorší. 3* ()

Paity

Mě se prostě Karel Augusta i František Peterka líbili. Zejména v tom, jak vlastně poměrně otevřeně poukazovali na to, jak se všude krade a všechno šolichá tak, aby si hlavně každý nahrabal do své kapsy. Tak trochu mi totiž přijde, že na to ostatní hodně zapomínají. ()

F.W.Colqhoun

Nejslabší film Petra Schulhoffa, klasika československé komedie a detektivky, táhne k podprůměru mizerný, nikam nesměřující scénář, sestávající z nemnoha neobjevných historek o rozkrádání socialistického majetku. Nudu nezažene ani hláškující Krakonoš zločinu František Peterka, ani twiggy Helena Růžičková, ba ani těch několik nevinných, pseudosatirických rýpanců do zřízení, které kultuře hrdinského kradení v malém tak skvěle nahrávalo. Ba ani Brueghelova Země peciválů, zdobící recidivistický kutloch. Slyším, ale nedbám. ()

spiritus

Další Schulhoffův film, ukazující tehdejší dobu a musím konstatovat že tato je zřejmě nejblíže pravdě.Kšeftaření a okrádání státu na plné obrátky.I proto musím dát ***. ()

Hepy13

Některé filmy Petra Schulhoffa mi přirostly k srdci, tento bohužel ne. Dříve bylo hodně práce a málo lidí, dneska je to přesně naopak. Ve firmách se kradl podnikový materiál, dnes se krade všechno a všude. Augusta a Peterka mi svým vzrůstem připomínají Křemílka a Vochomůrku. Každý má v životě nějakou tu svojí závislost a Franta Peterka jí má evidentně taky. Jakou? No přece "Novinovou". ()

zdeny99

Výborná satirická komedie o dvou zlodějíčkách z dob socialismu, kterým se ve svém oboru vůbec, ale vůbec nedaří. [1962. hodnocení, 64. komentář, 57%] ()

Bozvav

Lehce satirický snímek o tom, že i komančů se sice kradlo stejně, jako nyní, ale jiným způsobem. Jen ti v jádru "poctiví" zlodějíčci měli holt smůlu na větší vykuky, než byli oni sami. Vtipné, dobře zahrané. za mne spokojenost. ()

helloween93

Vtipná normalizační satira na poctivost lidí za socialismu, dva podvodníci Augusta/Peterka chtějí žít na vysoké noze, ale vždy je někdo mazanější převeze. Kouzlo filmu dodávají i vykutálení "kamarádi z mokré čtvrti" - Bidloch, Twiggy a Babánek. A ten závěr je docela kultovní. ()

Rathalos

Taka stara dobra pohodova cesko-slovenska komedia o dvoch podvodnikoch,ktorych prepustili z vazenia,snazia sa poctivo zit,no zistuju,ze je to velmi tazke a musim pochvalit herecku dvojicu Augustu a Peterku,ktori boli fakt dobri...:-) ()

Jeand´Boa

Poněkud vysoké hodnocení pro tyto Dannyho parťáky ze skromnějších poměrů...když ona je to slabost z mého dětství...film o rádoby poctivcích, kteří zjistí, že největším podvodníkem je společnost sama, mne vždy pobaví a v závěru i dojme, neboť mi je ústřední dvojice v podání sehraných Augusty a Peterky vždy líto, jak se jim vše "vydaří"... ()

FOCKE_WULF

Taková ptákovina! Řekněme si to na rovinu – Augusta & Peterka jsou jako herci dost tuhý, prapodivně artikulují, přesto mi tahle komedie docela sedla. A proč? To vám nepovím, protože to sám nevím. ()

Schlierkamp

Další z řady Schulhoffových komedií o českých zlodějíčcích. Tentokrát se v hlavní rolích představili F. Peterka a K. Augusta, jakožto propuštění vězni Gustav Makovec a Karel Vašátko, jež se zpočátku snaží zapojit do pracovního procesu poctivou cestou. Tato poměrně zábavná dvojice však záhy sklouzne k recidivě. Snímek je také ukázkou, jak to nejen za socialismu chodilo, velké podvody byly utajeny a co nešlo utajit se hodilo na malé ryby. Troufám si tvrdit, že komedie je ryze průměrného rázu, nicméně se může opřít o dobré herecké výkony především hlavních postav. Dále byly obsazeni režisérovi oblíbení a osvědčení Z. Srstka, J. Lír, V. Štekl či V. Hrubý. Snímek je svým způsobem podobný na Bočanovy ´šéfovské´ komedie. ()

Harry_

Není to tak břitké, ale zábavná karikatura a kritika systému jistě. Divím se, že to prošlo cenzurou. Koukatelné, narozdíl od jiných, i dnes. ()