Kdyby se Ray Bradbury v roce 1950 trefil přesně, byl by dnes Mars už jedenáct let kolonizován. Vědecká přesnost je však to poslední, co bychom v jeho povídkách hledali. Lidé v mezních situacích uprostřed fantastických cizích světů, snů, představ a kouzel, to je svět Bradburyho povídek, který jeho čtenáři vyhledávají už přes půl století. A právě tento svět přenesl scénárista Richard Matheson do čtyřapůlhodinové filmové ságy dokonale. (Levné knihy)

Recenzie používateľa Adramelech k tomuto seriálu (3)

Expedice (1980) (E01)

Text obsahuje spoilery. Bradbury napsal román Marťanská kronika ještě v době „kosmického optimismu“. Je to takové trochu melancholické sci-fi. Filmové zpracování odpovídá standardu z počátku osmdesátých let, takže z dnešního pohledu je to už retro. Marťanka ve filmu vypadá dobře, nosí prstýnek a má nalakované nehty. To je jasnou známkou vysoké kultury marťanské populace. Navíc je telepatická. Pozemští kosmonauti ještě ani nepřistáli, a ona už uvažuje o tom, s kterým z nich manželovi zahne. Manžel prohlásí, že podle vědců je na třetí planetě příliš mnoho kyslíku, než aby tam mohl existovat život, ale stejně ho manželčino fantazírování vytočí a on se rozhodne, že to půjde pořešit. Mars není Thajsko a on tam žádnou sexuální turistiku trpět nebude, zvláště pak ne v souvislosti se svou manželkou. Vyzbrojí se maskou, včelometem a vydá se přivítat návštěvníky ze Země. Tím první pozemská expedice na Mars skončí. – Přiletí druhá expedice, na niž se Marťané už připravili a vytvořili pro kosmonauty věrou simulaci pozemské krajiny a staveb atd. Výsledkem je opět zničení expedice. – Třetí expedice zjistí, že Marťané vymřeli na plané neštovice, které tam kosmonauti zavlekli. To ale neznamená, že by průběh třetí expedice byl málo dramatický. Cesta k osídlení Marsu lidmi je konečně otevřena. – Nevím, proč má ten film tak málo shlédnutí, když je tak pěkný. ()

Osídlenci (1980) (E02)

Kolonizace Marsu se rychle rozběhla. Staví se tam osady, asfaltové silnice a jiné civilizační vymoženosti. Film si stále udržuje slušnou úroveň, i když mám pocit, že jeho děj se místy odchyluje od literární předlohy, ale je to už dávno, co jsem knihu četl. Dlouhá scéna s misionáři, která zabírá velkou část filmu, mě moc nebavila. Druhá epizoda končí zničením Země jadernou válkou. ()

Marťané (1980) (E03)

Třetí epizoda se vyznačuje postapokalyptickou atmosférou. Na Zemi mrtvo, na Marsu téměř úplně mrtvo. Lidé vyhubili nejdřív Marťany a potom sami sebe. Poslední přeživší chlap na Marsu hledá nějakou přeživší ženskou. Kde by se tak mohla zdržovat? V salonu krásy! Setkání s ní však nedopadne dobře. Ukáže se, že na Marsu přežilo ještě několik dalších lidí. Bradbury prošpikoval tuto část děje různými psychologickými a filosofickými vychytávkami. Kdo má rád jeho styl, ten to ocení. Konec příběhu je umírněně optimistický. Film rozhodně stojí za to vidět. ()