Marťanská kronika

Osídlenci (E02)

(epizóda)

Lidé jsou často zcela nepřipraveni na užívání věcí, které jim věda dala k dispozici. Tato myšlenka je dnes zcela běžná, před půlstoletím, kdy „in“ byl jásot nad technologickým pokrokem, musela působit na čtenáře Bradburyho povídek přímo vizionářsky. Však také ještě o třicet let později dostal režisér Michael Anderson na zfilmování Marťanské kroniky jen velmi omezené prostředky. Dnes je ale jeho třídílný opus hezkou ukázkou, jak by mohl vypadat veleslavný Avatar, kdyby byl natočen o třicet let dřív, s lěpším scénářem, ale také s mnohem nižším rozpočtem. (Levné knihy)

Adramelech

Kolonizace Marsu se rychle rozběhla. Staví se tam osady, asfaltové silnice a jiné civilizační vymoženosti. Film si stále udržuje slušnou úroveň, i když mám pocit, že jeho děj se místy odchyluje od literární předlohy, ale je to už dávno, co jsem knihu četl. Dlouhá scéna s misionáři, která zabírá velkou část filmu, mě moc nebavila. Druhá epizoda končí zničením Země jadernou válkou. ()

majo25

Druhá epizóda sa nesie rovnako v mysterióznom duchu ako prvá, ale už ponúka potrebné vysvetlenia a príbeh sa viac drží kontinuity. Púštne lode sú zaujímavý nápad, aj keď trikovo nie príliš podarený. ()

Anderton

Tak v druhej časti máme hneď viacero príbehov naraz, až sa natíska otázka, či nemal byť celý projekt zložený z viacerých dvadsaťminútových epizód. Ono je všetko so všetkým prepojené, len treba rátať s tým, že skáčeme z jedného príbehu do druhého a naspäť. Ale vyčkať si na púštne lode sa skutočne oplatí, a vôbec nevadí, že z čisto guilty pleasure hľadiska. Osobne mi scéna pripomenula mini tanky vo Vlčích dierach. No a záver so Zemou sa podaril, len nemal veľa spoločné s dejovými líniami, ktoré sme sledovali od začiatku. ()