Trinadcatyj apostol

• Sovietsky zväz Тринадцатый апостол (viac)
všetky plagáty

Filmová adaptace díla Raye Bradburyho „The Martian Chronicles“. Členové posádky vesmírné expedice zemřeli za záhadných okolností. Na Zemi se vrátil pouze kapitán. Ve zprávě zdůvodnil zákaz dalšího průzkumu této planety. O 15 let později se inspektor, který měl tento případ na starosti, dozvěděl, že civilizace na planetě, kde byla expedice, zemřela, protože členové expedice porušili karanténní režim. (sator)

honajz

Zpočátku se mi líbil surrealistický přístup k Marťanské kronice, ačkoliv to ladění do tmavých scén je při tomto přepisu (TV kopie nijak valné kvality) ještě tmavší a občas těžko vidět, co v obraze vlastně je. On vůbec pan režisér si trochu hraje výpravou na Lopušanského, ale chybí ta invence a ústrojnost scén. Navíc střih je chvílemi hodně zmatený, divný. Postupem času mi přišlo, že pan režisér musel být teplý, protože každou chvíli je zde nějaký chlap nahatý, ať už ve vězení (ústavu), tak na planetě, a ta scéna s ranním "přijímáním" po ranní sprše je už totálně přihřátá. Pak následuje asi 20minutová proticírkevní agitka, která si dělá z víry legraci, paroduje přijímání a Stabat Mater zpívaná falešně je doprovázená hrou na tahací harmoniku. Do toho vidíme střih na raketu ve vesmíru, aby jó bylo vidět, jak směšné ty křesťanské obřady ve srovnání s dobýváním kosmu jsou. Jen myslím, že sovětští diváci prd pochopili, protože v pravoslaví se latina nepěstuje a Stabat Mater neznají. Po přednášce o bigotních dobyvačných Španělech v Mexiku, kteří zničili celou jednu kulturní civilizaci (a teď pozemšťané dělají to samé obyvatelům Marsu) následuje neuvěřitelně pitomá střílecí scéna jakousi pistolkou na hraní, kde lidé padnou jakože mrtví třeba na stůl naprosto nevěrohodně - až směšně. Jako takhle - ono je znát, že je to celé pospojování několika povídek dohromady, ale bez potřebných peněz na vizuál prostě pořádnou adaptaci nenatočíš. Asi nejlepší tak je ta "vzpomínková" část ve městě, jenom trvá asi 15 minut, ale má onu mystiku a tajuplnost povídky. Povídka Raketové léto zazní v citaci otce jednoho z kosmonautů. A když jsme u toho, moje nejoblíbenější povídka, jak se současný kosmonaut potká s Marťanem z minulosti na kopci nad městem, tady vůbec není, a přitom tu bych moc rád viděl pořádně zfilmovanou. Těsně před koncem film zase spíše připomíná divadelní styl, inu a konec samotný, když už došlo k odhalení, je takový podivný. Celkově mne to zklamalo, nechápu, proč koncem 80. let vzniklo tolik sci-fi adaptací, které někdo točil doslova na koleně někde v lomu za městem nebo v lese nebo v poušti a celé to pojal psychedelickým způsobem. ----- První opravdový komentář viděného filmu, sator jen někde něco přeložil a opsal. ()

sator

Filmová adaptace díla Raye Bradburyho „The Martian Chronicles“. Členové posádky vesmírné expedice zemřeli za záhadných okolností. Na Zemi se vrátil pouze kapitán. Ve zprávě zdůvodnil zákaz dalšího průzkumu této planety. O 15 let později se inspektor, který měl tento případ na starosti, dozvěděl, že civilizace na planetě, kde byla expedice, zemřela, protože členové expedice porušili karanténní režim. ()