Inzerát

(TV film)
Dokumentárny / Publicistický
Československo, 1968, 61 min

Vyměnili byste své dítě za nové auto? V roce 1968 nabídlo výměnu téměř tři sta rodičů. S několika příběhy se setkáte v unikátním dokumentu Jindřicha Fairaizla.
Od samého počátku televizního vysílání u nás hrála významnou roli publicistika a dokumentární tvorba. Nejen z hlediska televizního programu, ale i z hlediska celé společnosti a jejího vývoje. Ne náhodou po sovětské okupaci jako první museli odejít z televize publicisté. Mezi nimi byl i Jindřich Fairaizl, který se od prvopočátku věnoval morálním vztahům mezi lidmi, z nichž - podle jeho názoru - se odvozuje stav celé společnosti. Úspěchy i neúspěšnost své práce hluboce prožíval a ze zdánlivé marnosti svého úsilí patrně vyvodil i svůj odchod z tohoto světa.
Původně třídílný pořad Inzerát z roku 1968, který se později stáhl do dílu jediného, zrcadlí nemilosrdně vztah rodičů k bezbranným malým dětem. Vysíláme ho v autorově verzi, s jedinou výjimkou. Dovolili jsme si zaretušovat tváře jednotlivých aktérů. Ti sice se svým zveřejněním tehdy souhlasili, ale uplynulo půl století a my předpokládáme, že dnes jako staří lidé mohli změnit svůj názor na věc. Nejde - a Fairaizlovi také nešlo - o skandalizaci jednotlivce, ale o společenskou analýzu. A v té je Inzerát živý dodnes. I po pětatřiceti letech je tento dokument silným emocionálním zážitkem. (oficiálny text distribútora)

Tominecek

Scénář a režie Jindřich Fairaizl. Hlavní cena Zlatá Praha a cena čs. televizních diváků v kategorii dokumentárních a publicistických pořadů, cena kritiky - MTF Zlatá Praha 1968. Hlavní cena v kategorii dokumentárních pořadů - MTF Prix Italia 1968. ()

Sandiego

Terénní sociologie metodou šoku. Na svou dobu nebývale odvážná, otevřená a komplexní společenská sonda, která vede k více principiálním otázkám, než se zpočátku může zdát. I díky příhodné formě s pozoruhodnou střihovou skladbou a souznění uváženého tázání s přesně zamířenými úvahami v komentáři i z odstupu padesáti let mrazí. ()

Castrator

U výpovědí některých týpků z řad pracující inteligence jsem řval smíchy. Komentář čtený jako smuteční řeč, aby soudruhům necvaklo, že si z nich někdo dělá prdel (aspoň já to tak vnímám), tomu dodává korunu. Tenhle dokument se po všech stránkách povedl. Pobavilo použití skladby, kterou filmoví fandové znají z úplně jiného snímku a povyšuje Inzerát na majstrštyk, který hezejčt víc než veryvuel. Kéž by se ty staré dobré časy, kdy se lidi měli rádi a lépe se jim žilo, vrátily. P. S. Vyměním fakana v kleci za zánovní motocykl. ()

evapetra

Zdá se, že v roce 1968 měli tvůrci volnost ještě větší než v době dnešní. Kdoví, jestli by dnes vůbec mohl být proveden takovýto experiment a výsledný dokument pak odvysílán na veřejnoprávní TV. Když i tváře vypovídajících lidí, které mohl divák v původním materiálu vidět, musely být pro současné vysílání zakryty, jak se píše v obsahu. ()

NinadeL

V době, když jsme osobnost a tvorbu Jindřicha Fairaizla probírali na škole, tak samozřejmě nebylo možné vidět Inzerát v plné délce. Věc se zdála jasná, pomýlení lidé by vyměnili dítě za auto. Proč neodsoudit? Pointa je v tom, že už tehdy byla situace mnohem komplikovanější, někteří lidé ignorovali poptávku po dítěti a zcela věcně chtěli auto jen koupit, jedna matka nabízela surogátní mateřství a mnoho těch, kteří přemýšleli o směně za skutečné dítě, nabízeli v podstatě jen "přepsání" dětí již odložených v různých ústavech. Z dnešního hlediska je mnohem důležitější poznat životní úroveň a bytovou politiku té doby. ()