Putování s párou

Česko, (2020–2022), 8 h 44 min (Minutáž: 26–27 min)

Kde jsou ty časy, kdy cestování bylo něco jako obřad. Kdy dálky voněly železem a párou, krajina za okny vlaku ubíhala jen pomalu a nádraží u trati zvala k zastávkám a výletům. Zkrátka, kdy se ještě tak moc nespěchalo. A výletník, průvodce pořadem a pohotový, humorný glosátor Pepa Polášek už se těší na všechna ta úžasná místa, vzdálená coby kamenem dohodil od železničního náspu. Čeká ho deset putování s historickými lokomotivami po nádherných koutech České republiky. (Česká televize)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (10)

Putování s párou (2020)

Příjemný seriál hlavně pro ty, kteří jako já preferují k dopravě železnici před automobily. Jak bylo řečeno v jednom dílu, kde jsou ty časy , kdy krajina za okny utíkala pomalu a z nádraží se chodilo na výlety. ()

Do lužních lesů Moravy (2020) (S01E01)

Jednokolejku z Břeclavy do Lednice znám z ekologické praxe. Na zámku jsme také jednou o víkendu dobrovolničili. Toto trasou moc Čechů nejelo. Stejně tak jako moc lidí nanavšťívilo "Moravskou Amazonii". ()

Údolím Orlice na sever (2020) (S01E02)

Pěkná trasa. Jezdívali jsme na Podorlicko na fotbalová soustředění (Králíky, Letohrad),. Trať na Červený potok je hodně málo známá. Stezku v oblacích neznám, vypadá velkolepě. Ale z Dolní Moravy na Králický Sněžník jsem šel. ()

Krajinou České Kanady (2020) (S01E03)

Připomenutí Magorova velmi populárního alternativního festiválku mě potěšilo. Ve Slavonicích u hřbitova bývala výborná diskotéka U mrtvoly. ()

Na hřeben Krušných hor (2020) (S01E04)

Moldavská dráha je krásná s velkým stoupáním. V podzemí ve štolách měl štáb baterkou jako když doma vypnou proud. ()

Posázavský Pacifik (2020) (S01E05)

Jako trampa mě díl potěšil. Posázavskou stezkou jsem chodil jako většina Pražáků mockrát. Naposledy v červenci v době pandemie covidu-19 na velký folkový festival na Třebsíně u Medníku. V Sázavském klášteře jsem pak byl na dobrovolnické víkendovce na podzim také v době pandemie. Teď ve čtvrté vlně je vyloženě válečný stav a nesmí se skoro ani vycházet z domu a konec v nedohlednu. O to lépe se dokument dívalo. ()

Proti proudu Metuje (2020) (S01E07)

Byl jsem zde mnohokrát na různorodých pobytech sportovních, kulturních nebo společenských , ale o mnoha věcech zmíněných v dokumentu jsem neměl potuchy. ()

Údolím Svitavy na sever (2020) (S01E08)

Všechno na hlavní rychlíkové trati, tedy žádná velká romantika. Mnohem zajímavější je oblast hned vedle severně od Brna zvaná Malá Haná řazená mezi periferie Česka. ()

Krajinou Berounska (2020) (S01E09)

Pro mě srdeční záležitost, na Berounce v trampské osadě jsem vyrůstal a v Dobřichovicích mám chatu.V Solvayových lomech jsem byl týden na dobrovolnickém táboře a pak ještě na terénní ekologické praxi. Ty hluboké lesy, rozervaná údolí a daleké výhledy na Křivoklátě jednou snad budou další CHKO oblastí. Dlouho se o tom uvažuje. Citáty Otty Pavla byly moudré. Jako vodák jsme jezdili Berounku i na týden z Chrástu u Plzně do Prahy. ()

Olomoucká mikulášská jízda (2020) (S01E10)

Ve zmiňovaném vojenském Újezdu Libavá se dá o víkendech dojet po turistických značkách až k pramenu Odry a pak dál po vojenských silničkách na sever až k Slezské Hartě. ()