Putování s párou - Série 1 (2020) (séria)

Údolím Svitavy na sever (S01E08)

(epizóda)

Trať mezi Brnem a Českou Třebovou patří k našim nejvytíženějším. Málokdo však tuší, kolik zajímavostí a krásy se skrývá coby kamenem dohodil od železničního náspu... Kdo pravidelně jezdí vlakem mezi Brnem a Prahou, jistě z okénka velmi dobře zná sevřené svitavské údolí plné tunelů a skal. Je to jedna z opravdu starých tratí, na které se vlaky proháněly už před polovinou 19. století. Pepa Polášek vyráží z Brna soupravou, která je tažena úctyhodným strojem z roku 1911 – lokomotivou, které naši předkové dali přezdívku Hrbáč – podle charakteristického tvaru kotle. Díky železnici a změně zákonů v polovině 19. století se v údolí Svitavy začaly kromě tradičního hutního průmyslu rozvíjet i textilky, často patřící významným židovským rodinám. Zároveň jsou turistické trasy mezi Adamovem a Blanskem skvělou vstupní bránou do blízkého Moravského krasu. Nedaleko Brněnce zapůsobí na poutníka pochmurným dojmem chátrající ruiny tzv. Schindlerovy továrny. Pepa ale chvátá na daleko příjemnější místo: k rybníkům nedaleko Opatova, kde má schůzku s Marianem Polákem, režisérem slavného přírodovědného filmu Planeta Česko. Pepa zjišťuje, jak nesnadné je natáčení vodního ptactva v bažinách. Také další zastávky na cestě budou plné překvapivých souvislostí a zajímavostí, které se schovávají nejen v přírodních zákoutích, ale i na zdech a za zdmi historických budov. (Česká televize)

zdeny99

Osmý díl nás zavádí do oblasti mezi Brnem a Českou Třebovou. Tudy vede železnice se spoustou tunelů a nachází se na ní městečka či vesnice, která vypadají jako by se v nich zastavil čas. První republika či dokonce období habsburské monarchie z nich jen dýchá. Jsou to především Bílovice, pak spousta starých fabrik v čele té textilky ze Schindlerova seznamu. Z přírody je tu Macocha, Punkevní jeskyně. Jen mimo význam tohoto cyklu mi přišla ta reportáž o natáčení zvěře v přírodě. Proč tohle sem dávají, ačkoliv je to zajímavé? V Sezamíně byla krásná opevněná zvonice a v Třebové kromě nádraží i rotunda. [26. hodnocení, 2. komentář, 76%] ()

klukluka

Má to příjemnou atmosféru, Josef Polášek je milý průvodce, působí zasvěceně a jako divák mu věřím, že má k vlakům a cestování po česko-moravském venkově vztah. Nápad ale není dotažený. Pořad by měl obsahovat informace o turistických trasách pro pěší. Jedu vlakem a vystoupím v Opatově. Pořad mi dal tip na rybníky. V Semoníně na kapli, v Bílovicích na dům Rudolfa Těsnohlídka a památník S.K.Neumanna a tak podobně. Jeden, dva, tři cíle v každé zastávce jsou málo. Chtěl bych vědět, jak tady mám strávit půlden. Tvůrci mohou oponovat, že je pořad zejména o cestování vlakem. Není to pravda. Některé zastávky se z hlediska stopáže tak protáhly, že jsem na vlak úplně zapomněl. Každopádně příjemná oddechovka. ()