Putování s párou - Série 1 (2020) (séria)

Krajinou Berounska (S01E09)

(epizóda)
Česko, 2020, 26 min

Réžia:

Petr Lokaj

Josef Polášek

Lokomotiva Šlechtična supí prastarou krajinou Českého krasu a Křivoklátska. Pepa Polášek zavítá na místa, kde lidé žili od nepaměti, a která po staletí inspirují umělce... Výletnická pohádka s nádhernou lokomotivou začíná symbolicky na Smíchovském nádraží, které zvěčnil Pavel Nauman v knížce Pohádky o mašinkách. Hned za Prahou začíná prastará krajina Českého krasu. Josef Polášek nejprve obdivuje staré statky ve vesnici Mořinka, z okna vlaku zamává slavnému Karlštejnu a vyráží do místa zvaného Sv. Ivan pod Skalou. Kostel s klášterem je ukrytý v malebné krasové kotlině, jejíž kouzlo výletník nejvíce ocení z nadhledu okolních skalních vyhlídek. Pepa pokračuje do blízkého hornického skanzenu Solvayovy lomy, jehož expozice o dolování v Českém krasu stojí za pozornou prohlídku. A zase dál, vláčkem až za Beroun, hluboko od pravěku: hradiště ve Stradonicích patří k největším keltským sídlištím na území středních Čech. Při putování krajinou Berounska nelze vynechat místa, která inspirovala slavného spisovatele Otu Pavla: Pepa si alespoň na chvíli vyzkouší roli převozníka V Luhu. Pak údolí Berounky opouští, lokomotiva Šlechtična pozdraví hvízdáním siluetu majestátního Křivoklátu, trať se stáčí do prudkých údolí a hlubokých lesů. Z hvozdů se vynoří u Rakovníku. Cíl je však ještě o kus dál, v Lužné, kde se nachází monumentální expozice lokomotiv, kterou žádný obdivovatel starých strojů nesmí vynechat. (Česká televize)

Una111

Asi jsem trochu neobjektivní, ale kdo by se nezaradoval při chvále svého kraje, komu by neposkočilo srdce radostí, když vidí v pěkném dokumentu milovaná místa, která má mnohokrát prošlapaná a která uchovává hluboko ve svém srdci? Díky za tento krásný dokument! (1) ()

zdeny99

Devátý díl nás zavádí na Berounsko, tedy do míst Českého krasu a Křivoklátska, kde se nachází samozřejmě Křivoklát, Karlštejn, spousta kostelů, skál a krásná příroda. Zajímavým místem je i keltské hradiště u Nižboru. Opominut nezůstal ani Ota Pavel, kde vyrůstal a chytal ryby. Jen to bidlování na loďce si mohl Polášek odpustit. Opět ze sebe udělal trotla. Jakžtakž ucházející reportáž byla se Saljavoných lomů a k seriálu samozřejmě patří železniční muzeum v Lužné. Podle mě tohle byl zatím nejlepší díl. [23. hodnocení, 2. komentář, 81%] ()

Marze

Pro mě srdeční záležitost, na Berounce v trampské osadě jsem vyrůstal a v Dobřichovicích mám chatu.V Solvayových lomech jsem byl týden na dobrovolnickém táboře a pak ještě na terénní ekologické praxi. Ty hluboké lesy, rozervaná údolí a daleké výhledy na Křivoklátě jednou snad budou další CHKO oblastí. Dlouho se o tom uvažuje. Citáty Otty Pavla byly moudré. Jako vodák jsme jezdili Berounku i na týden z Chrástu u Plzně do Prahy. ()