Putování s párou - Série 1 (2020) (séria)

Posázavský Pacifik (S01E05)

(epizóda)

Po legendární železniční trati, která pamatuje rozmach českého trampingu, cestuje Pepa Polášek za poznáním a romantikou... Těžko bychom u nás hledali jinou železniční trať, která v sobě zosobňuje tolik klukovské romantiky připomínající zašlé časy drsných pistolníků, zkrátka fenoménu meziválečného tuzemského trampování. Trampování a vodáctví je na Sázavě pochopitelně živé dodnes, ale právě éra Boba Hurikána a jiných legendárních postav dala Sázavě název Zlatá řeka. A za vším tím stála vlastně železnice, která zpřístupnila divoký kaňon lidem z města. Pepa Polášek vyráží z pražského nádraží Braník, souprava je tažena nezaměnitelnou parní lokomotivou s přezdívkou Papoušek. Když vlak přejíždí přes slavný, 120 let starý Žampašský viadukt, evokuje záběr z dronu atmosféru klasických Verneovek. Pepa si jako vždy vybírá několik zajímavých míst podél trati, kam vyráží na podrobnější průzkum – a to nejen do trampských osad, ale i za prvorepublikovými vilami v Senohrabech, či na historickou říční plovárnu. Obdivuje místa, která inspirovala malíře Josefa Ladu k vytvoření jeho ikonických obrázků. A hlavně se na své pouti setkává s neutuchajícím nadšením místních patriotů, kteří opravují staré stavby a vdechují druhý život dědictví po našich předcích. Řeka, železnice, kulturní a technické památky tvoří zde na Sázavě jiskřící kaleidoskop. Tak neváhejte a vydejte se s Posázavským Pacifikem na vlastní objevitelskou výpravu. (Česká televize)

zdeny99

Pátý díl je dozajista značně lepší než dva předchozí. Je to i tím, že se točilo v krásné posázavské přírodě, ve kterém se nachází Žampašský viadukt, což byla podle mě zatím nejhezčí zastávka celého tohoto dokumentárního cyklu. Nádhernou až pitoreskní zastávkou byl hrad Zlenice, kde kreslíval Josef Lada. Vodárna pro lokomotivy v Čerčanech do tohoto dokumentu naprosto sedí. Ale zase nechápu, proč se tak dlouho věnovali trampům. Ti sice k Posázaví patří. Ale proč v dokumentu o železnici? [43. hodnocení, 3. komentář, 76%] ()

Brtniik

Docela príma pořad i přesto, že o páře se, až na jméno lokomotivy, obvykle nic nedozvíme. Ke „klukovi“ mám jistou averzi (za pořad Na houby), ale zde to docela jde, ale nesmí zpívat a hrát viz tento díl. Co tedy herec vlastně umí?! ()

Cheeter

Beru všechno, co se točí kolem a v mém rodném kraji. A tenhle dokument jsem moc rád. Ačkoliv pro mě žádný větší přínos, tak všechno je zpracováno dobře, srozumitelně a zábavně. ()

Marze

Jako trampa mě díl potěšil. Posázavskou stezkou jsem chodil jako většina Pražáků mockrát. Naposledy v červenci v době pandemie covidu-19 na velký folkový festival na Třebsíně u Medníku. V Sázavském klášteře jsem pak byl na dobrovolnické víkendovce na podzim také v době pandemie. Teď ve čtvrté vlně je vyloženě válečný stav a nesmí se skoro ani vycházet z domu a konec v nedohlednu. O to lépe se dokument dívalo. ()