Putování s párou - Série 1 (2020) (séria)

Kolem Slavkovského lesa (S01E06)

(epizóda)

Podivuhodná krajina nejzápadnější výspy Čech doslova vře nejen vývěry minerálních vod, ale i neklidnou historií 20. století... Karlovarská vřídla vítají Pepu Poláška horkou párou. Ještě je čas prozkoumat místní podzemí, dříve než zahvízdá lokomotiva. A už je tu povel k odjezdu a začíná další výletnické putování plné nádherných výhledů a zajímavých setkání. Lokomotiva tentokrát není parní, ale na trať mezi Karlovými Vary a Mariánskými lázněmi se skvěle hodí, neboť právě tady se už ve 20. letech minulého století testovaly motoráčky. První zastávkou na trati bude slavný Bečov nad Teplou, kde se skrývá jeden z nejvzácnějších zlatých pokladů světa: relikviář sv. Maura. Pepa pokračuje pěším výletem do nitra Slavkovského lesa, zdánlivě opuštěné končiny, kde to pod povrchem vře neklidnými dějinami 20. století. Vysídlení Němců a následný vznik vojenského újezdu tady srovnal se zemí celá města. Dnes je ovšem Slavkovský les jedním z nejcennějších chráněných území u nás. V Mariánských lázních by bylo škoda neokusit místní rašelinové koupele. A koleje nakonec Pepu dovedou až do Chebu, jehož památky jsou opět jedinečné. A když už dnes nebublala voda v kotli parní lokomotivy, podíváme se i do rezervace Soos, kde voda zdánlivě vaří v tzv. mofetách. Je to ovšem jen zdání: za klokotem se skrývají vývěry oxidu uhličitého, který bublá ve zcela studené vodě. Přijměte pozvání do čarokrásné a tak trochu jinak vypadající krajiny! (Česká televize)

zdeny99

Šestý díl nás zavádí do Slavkovského lesa, tedy území mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. Oproti předchozím slabým dílům je tento turisticky lepším a zajímavějším. Hodně se povedla reportáž o pramenech Karlových Varů, ovšem nejzajímavější reportáž byla ohledně odsunu českých obyvatel před válkou a německých po válce. A samozřejmě, jak zanikaly tyto vesnice v době komunistické totality. Reportáž ohledně ostatků svatého Maura byla taková průměrná. To dřevo bylo děsivé, ale originál překrásný. Co ale hodně zamrzí, že se tentokrát nejezdilo parní lokomotivou, nýbrž elektrickou. Nejvíce mi ovšem stále vadí samotný moderátor. Opět je to z jeho strany trapnost nad trapnost. Převážně, když ve vlaku počítal, kdy se z bodů X sjedou v bodu Y vlaky... [42. hodnocení, 1. komentář, 77%] ()