Belsen - vzpomínky na peklo

(TV film)
  • Veľká Británia Belsen: Our Story
Veľká Británia, 2020, 60 min

Burcující filmový příběh plný emocí o belsenském koncentračním táboře na základě vzpomínek těch, kteří z něho vyvázli živí. 15. dubna 2020 je den 75. výročí osvobození vězňů zpoza drátů snad nejhrůznějšího nacistického koncentračního tábora, fungujícího za druhé světové války v Bergen-Belsenu. V tomto táboře našlo za strašných podmínek smrt přibližně 52 000 lidí, mezi nimi Anna Franková a její sestra Margot. V otřesném dokumentárním snímku se přeživší vracejí do Německa, do míst, kde tábor neblahé pověsti kdysi stál. Někdejší vězňové, kteří do něho byli odvlečeni jako děti, vzpomínají na svoje tehdejší zážitky a vyprávějí, jak se jim jeden z nejhorších vyhlazovacích táborů druhé světové války podařilo přežít. Upřímně se vyznávají z nočních můr, které je od té doby neopouštějí, a uvažují, zdali se jim někdy podaří dojít klidu. (TV Spektrum)

Volodimir2

V roku 1935 na území Lüneburského vresu zahájil nemecký Wehrmacht výstavbu vojenského výcvikového priestoru v Bergene, ktoré bolo určené pre výcvik tankistov. Obyvatelia 24 dedín boli presídlení na iné miesta. 17. júna 1940 bolo do tohto priestoru predsunutých 400 francúzskych a 160 belgických vojnových zajatcov, ktorí začali budovať zajatecký tábor Stalag XI Fallingbostel. Postupne tu vznikalo viac ako 200 hlavných táborov stal sa najväčším zajateckým táborom Wehrmachtu, kde bolo väznených až 95 000 väzňov. Od júna 1941, keď sa Nemecko pripravovalo na vpád do Sovietskeho zväzu sa tábor Bergen-Belsen výrazne rozšíril. Išlo o tábor Stalag XI C, ktorý mal zachytiť naraz až 20 000 sovietskych zajatcov. Neďaleko od tohto boli zriadené ešte 2 tzv, ruské tábory Stalag XI D v Oerbke a Stalag X D vo Wietzendorfe. Do konca marca 1942 zomrelo v týchto táboroch vyhladovaním, od vyčerpania a chorôb okolo 41 000 sovietskych zajatcov a do konca vojny tam zomrelo celkom 50 000 sovietskych zajatcov. Tieto tábory boli ďalej používané na likvidáciu talianskych vojenských zajatcov od augusta 1944 a po potlačení Varšavského povstania v októbri 1944 taktiež na likvidáciu poľských vojnových zajatcov. 15.4.1945 keď oslobodili vojaci 11. obrnenej britskej divízie koncentračný tábor Bergen Belsen naskytol sa im otrasný pohľad na zbedačených 60 000 žijúcich a na desiatky tisíc mŕtvych väzňov. Bergen-Belsen je miestom, kde sa Wehrmacht a SS dopustili zločinov gigantických rozmerov. ()

Marze

Souhlasím, že dokument není vůbec divácky vstřícný ve smyslu, že se na něj emočně nedívá snadno. Vzpomeňme na slavný Milgramův experiment. 4/5 z nás není schopno nepodlehnout autoritě a Belsen se může krásně opakovat. Proto je důležité výchova dětí už ve škole. Kdo by se jako jediný ve třídě postavil za všemi šikovaného spolužáka, když vzepření se autoritě je nebezpečné? ()

buchannon

Tento dokument o koncentračním taboře v Belsenu se nesledoval vůbec snadno, mj. i kvůli hudbě, která vyjadřovala toto tíživé období. Hlavně ke konci hodně drsné. ()

agassi68

Dokumentov svedčiacich o zverstvách fašistov a komunistov je veľa. Napriek tomu pohrobkovia týchto hajzlov budú stále tvrdiť, že to nie je pravda. A naša internetom a hoaxami vychovávaná mládež má tendenciu veriť práve týmto vymývačom mozgov. Možno keby natočili viac svedectiev mimo židovskej komunity.. ()