Projekt Orwell aneb 2+2=4?

• Česko Projekt Orwell aneb 2+2=4? (viac)
Dokumentárny / Poetický
Česko, 2020, 52 min

Český dokument, věnovaný autorovi „Farmy zvířat“ a "1984“, poukazuje na aktuálnost Orwellova literárního i myšlenkového odkazu v kontextu dnešní doby „informačního chaosu a alternativních pravd“... Režisér a průvodce dokumentem, Václav Müller, se ve svém putování za Orwellem vydal z Prahy do Londýna setkat se se spisovatelovou životopiskyní, i na místa, kde Orwell žil a psal – do Wallingtonu poblíž Londýna a na skotský ostrov Jura. Spisovatelovo dílo nahlíží specificky z perspektivy současných společenských a politických událostí, ovšem zároveň pro diváka rozkrývá Orwellův životní příběh. Dokumentární cestu po stopách britského spisovatele doprovází řada citací z díla, namluvených Petrem Pochopem, ilustrovaných originálními animacemi z dílny výtvarnice Moniky Pavlovičové. (Česká televize)

Awer

Dokument je skutečně plytký, pokud chtěl odpovídat na otázku, co by říkal Orwell na dnešek. Nicméně skutečným problémem Orwella dnes je, že si ho, jak si dokument všímá už na době před téměř 70 lety, každý přivlastňuje, falzifikuje - a vyvlastňováním minulosti se paradoxně přesně po vzoru orwellovského varování snaží uzmout budoucnost; pro sebe, ne pro Orwella. Bylo by proto snad pošetilé učinit víc, než se zde činí. Orwell a jeho svět ožívají v animacích, to, co skutečně říkal, se, poměrně celistvě a autenticky, nechává zaznít. Co by Orwell říkal na dnešek, totiž popravdě nemůžeme vědět. Mnohé by zaujalo tvrzení, že by bojoval proti woke culture, nebo naopak třeba Trumpovi. V té pokoře nedolhávat si detaily, kde nejsou, je ale pravdy nejvíce. ()

ghatos

U Orwella je vynikající to, že má kritické myšlení a nutí čtenáře myslet samostatně. Velmi dobře pochopil (post)moderní svět. Evropa 2023 musí čelit hrozbám z východu i západu. Rusko jako civilizace v dlouhodobém totálním úpadku, kde lež (jak ji definoval Orwell) se stala pravdou a narazila fatálně sama na sebe. Západ zase touží po dokonalé (ideové) společnosti, kde takzvaná idea vyššího dobra, ale plodí ještě větší zlo. Autocenzura a otevřená podpora nesmyslu, kdy 2+2=5. Já bych Orwella rozvinul dále a to je individualita - vnitřně svobodný člověk - ten ovšem musí umět balancovat a vyvažovat informace, což je největší výzva současné neurotické rozdělené společnosti. 75%. PS: Co prezentují média a to co je "dobro"...asi by byli někteří překvapení, jak studenti vnímají některé ideové otázky třeba v EU. Ve společnosti jsou hlubší, skryté proudy a ty čekají na svůj čas. ()

Chřástal

Jako dokument o Orwellovi a jeho zásadních životních zkušenostech, které se promítly i do Farmy zvířat a 1984, je to dobré. Ale to, že v oficiálním obsahu k filmu, který tolik souvisí s pojmenováním lži, se píší nepravdivé věci, je zarážející a zároveň smutně vtipné. Že film „spisovatelovo dílo nahlíží specificky z perspektivy současných společenských a politických událostí“? A že „poukazuje na aktuálnost Orwellova literárního i myšlenkového odkazu v kontextu dnešní doby „informačního chaosu a alternativních pravd“? To nahlížení a poukazování se děje asi tak dvě minuty, když si dokumentarista náhle povšimne cílené reklamy na londýnském náměstí a zeptá se na aktuálnost díla 1984 dvou kolemjdoucích. A to je všechno. ()

Aljak

George Orwell patrí medzi mojich obľúbencov a jeho diela sú skutočne úžasné a nadčasové. Takže som sa vcelku potešil, že o ňom Česi natočili dokument. Václav Müller sa vydáva po Orwellových stopách priamo do Británie a snaží sa nám priblížiť nielen jeho životný príbeh, ale aj miesta, na ktorých sa zdržoval. O mnohých veciach by sa dalo porozprávať aj oveľa viac, ale aj takýto prehľad bol v podstate vydarený (cením si, že vôbec takýto dokument vznikol). Tie animácie sa mi moc nepáčili, a aj niektoré "odbočky" tu boli trochu zbytočné. Ale máme tu aj kopu zaujímavých informácií a poznatkov, ktoré ovplyvnili Orwellove myslenie a písanie. Je však zaujímavé, že zatiaľ čo u nás poduje Animal Farm a 1984, tak v Británii sú to skôr jeho eseje. Orwell bol skutočný vizionár a je to Pán spisovateľ! Jediné čo ma mrzí, že sa stal v súčasnosti modlou rôznych dezolátov a paranoidných "obetí systému". ()

Jara.Cimrman.jr

"Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla." Orwellovy myšlenky mám rád. Beru je jako varování a se znepokojením sleduju, jak si je mocní tohoto světa berou jako návod k ovládnutí myšlení plebsu. Proto jsem se těšil na intelektuální hodokvas při adaptaci původních myšlenek na dnešní dobu a místo toho jsem sledoval Orwellův životopis, plácání nezajímavejch lidí a rozbor oka ropuchy. Na konci byl učiněn alespoň amatérskej pokus o naplnění původního záměru dokumentu, ale to mě fakt nemohlo uspokojit. Já vím, že dneska mě šmíruje počítač, mobil i robotickej vysavač, ale moje analogová podstata s tím stále bojuje. ()