Aleš Brabec (Luděk Sobota) je roztržitý, nesmelý, nie veľmi bystrý, ale zato talentovaný hudobný skladateľ žijúci v malom českom mestečku. Pracuje v miestnej Ľudovej škole umenia a chystá sa oženiť s priateľkou Alenkou. Jeho život však zmení víťazstvo na hudobnom festivale, kde jeho pieseň získa hlavnú cenu. Zoznámi sa s pôvabnou speváčkou Marcelou Malou (Helena Vondráčková), ktorá o neho prejaví záujem ako o muža, tak aj o umelca. Keď jeho Alenka zruší svadbu, Aleš sa rozhodne odísť s Marcelou do Prahy, kde dostane ponuku pracovať pre Divadlo v suteréne na novom hudobnom predstavení. Riaditeľ Soukup (Miloslav Šimek) potrebuje zložiť niekoľko pesničiek pre nový muzikál, a tak je ochotný vytvoriť Alešovi vhodnú atmosféru na skladanie piesní. V rozhodujúcej chvíli však Aleš zlyhá a stratí múzu. Soukupova manželka Jitka (Jaroslava Brousková) tvrdí, že Alešovou inšpiráciou je šok, čo aj dokáže na jeho predchádzajúcej tvorbe. Soukup s divadelným majstrom Čermákom (Vladimír Menšík) sa preto rozhodnú realizovať bizarný nápad, ako mu prinavrátiť inšpiráciu. Vytvoria mu správnu tvorivú atmosféru metódou inšpiratívnych šokov, ktoré mu všetci spoločne vymýšľajú a pripravujú. Nech sa však snažia akokoľvek, finálna pieseň stále chýba, a tak sa rozhodnú pre drsný tvorivý implus - snažia sa Aleša presvedčiť, že sa stal vrahom... (TV JOJ)

Lewaso

Trochu milé, trochu přiblblé, trochu legrační a několik veselých písniček. Ideální film na vyčištění stresu z mozku. Velký přínos legrace ve filmu bylo semaforovské podhoubí tvůrců. ()

Blackadder

Ve filmu je spousta vvtipných momentů... ale na druhou stranu, ten těžký socialismus z toho tak čiší, že je mi z toho blivno. Mnohem více si toho filmu cením pro nenásilný humor Miloslava Šimka, který jsme na filmovém plátně bohužel moc obdivovat nemohli. ()

jakoby

Ceska hudebni komedie rezisera L.Rychmana, vypravejici o mladem nesmelem a neprubojnem hudebnim skladateli a o trampotach na ceste za pisnickami.Hrdina se nahodnymi a pak i zamerne organizovanymi zapletkami dostava do situace , ze sve pisnicky sklada vzdy po proziti nejakeho soku. Ale jednou se toto "sokovani " prezenea pak maji vsichni kolem co delat, aby vyvazli se zdravou kuzi. Filmovy tyden ! 1977. Nelibilo se mi. ()

Nonna

Scénáristický nápad vytvořit příběh o hudebním skladateli, který píše hity jen v okamžiku, kdy je k smrti vyděšen, je zábavný a netradiční. Obsazení Luďka Soboty a Heleny Vondráčkové do hlavních rolí působí na první dojem dost nesourodě, ale nakonec nevadí, i proto, že Vondráčková je docela slušná herečka a Sobotovu sterilně koktavou nesmělost vyvažuje drsnost a vtipnost tria Nárožný, Šimek, Menšík. Co je však na hranici snesitelnosti, to jsou samotné písně, které hudebník pod nátlakem skládá. To se fakt nedá poslouchat a úsměv pobavený se rychle mění v útrpný. Samohrajková primitivní hudba je navíc doplněna ještě tupějšími texty (nejstrašnější je asi ta, v níž hnije chmel, či co). Scéna, která pobavila: Mydloch (Nárožný) si sype z okna uhlí do svého kabrioletu, poté, co ho strčil cvičící Sobota:-) ()

pafka

Naprostej pruvar vsech zucastnenych. Tohle mohl byt kultovni film tvurcu,bkteri udelali tolik humoru v Semaforu. Bohuzel to napsal nekdo jiny a tak se to na place nepodarilo zachranit. A ty priserny postsynchrony! Naprosto promarnena sance, kterou dvema hvezdama hodnotim jen jako milovnik Semaforu te doby. ()

miza

Dvojice tedy trojice Šimek,Nárožný a Sobota se ve filmové tvorbě vůbec neměla ukazovat.lepší jim byla prkna divadel a jejich vystoupení na těchto prknech.Snad jen z úcty je to jedna hvězdička. Jinak nic....... ()

Miyamoto

Slabší odvar z ostatních komedií se Sobotou. Fóry nejsou nic extra (až na pár výjimek) a vůbec je to celé takové... umělé:-D. Mnohem radši mám Jáchyma;-) ()

Kindernay

Mám rád Luďka Sobotu a i když tento film není zdaleka tak zábavný jako třeba Jáchyme, hoď ho do stroje, tak i tady jsem se několikrát zasmál, docela se mi to líbilo, i když Sobota natočil i lepší filmy. ()

Salvator

Snaha vytěžit co nejvíce z popularity trojice Sobota, Šimek, Nárožný je místy hodně těžkopádná. Když se k tomu připočte toporné herectví Heleny Vondráčkové, je film chvílemi doslova utrpením. ()

Dawe2

50%, pár vtipných momentů se našlo, jako muzikál a hudba je to propadák a dost věcí je i trapných spíš než směšných. Vondráčková neumí hrát. Pro nenáročné pobavení a zavzpomínání může být. ()