Útek z Pretórie

• Česko Útěk z Pretorie (viac)

V 80. rokoch 20. storočia ešte stále vládla v Južnej Afrike politika apartheidu. Represívny systém rasovej segregácie však už dostáva prvé trhliny a  dvíhajú sa mohutné vlny odporu. Belošskí študenti sociológie Tim Jenkin a Stephen Lee sa angažujú v zakázanom Africkom národnom kongrese, ilegálnej politickej strane, ktorá obhajuje záujmy utláčaného černošského obyvateľstva. Zúčastňujú sa na jej akciách a bojujú  za slobodu a rovnosť všetkých rás. V roku 1978 ich obvinia z výroby a distribúcie letákov zakázaných organizácií a uväznia v ústrednej belošskej väznici v Pretórii. Dvaja inteligentní a vynaliezaví mladíci, ktorí bojovali za slobodu národa, musia teraz bojovať sami za seba. Snažia sa vymyslieť spôsob, ako sa dostať späť na slobodu. Na svoj útek potrebujú vyrobiť kľúče k deviatim dverám, ktoré vedú za väzenské múry. Vhodná chvíľa na akciu nastane počas väzenskej vzbury v decembri 1979. (TV JOJ)

DK197

Zajímavý počin i slušné herecké výkony. Nejslabší tady na tom je dialog. Slov je v celém filmu tak málo, že ho skoro můžete sledovat ztlumený a vážně o nic nepřijdete. Chápu, že důležitá je tu jiná rovina filmu, i tak se ale nemůžu zbavit dojmu, že to filmu trochu ubralo. A když ticho hlavní hrdina vyplňuje alespoň funěním a hekáním (nikoli v sexuálním slova smyslu), říkáte si, že to musela slyšet celá věznice.... Ale jinak jo, za mrknutí se ten film stojí. ()

VsetkoVsade

Rokfortskú školu kúziel Radcliffe úspešne absolvoval už pred necelou dekádou, nič sa však nezmenilo na tom, že každodenné zázraky na počkanie má v popise práce aj naďalej. Dlhé roky strávené vo vojne s Tým-Koho-Netreba-Menovať síce s jeho osobnosťou urobili svoje, povahu má o poznanie výbušnejšiu, do vzduchu okolo neho vyletujú nielen sovy, draky či teta Marge, ale aj neživé predmety a miesto domobrany proti čiernym mágom, ktorých sú v jeho okolí kvantá, aktívne bojuje za ich občiansku rovnoprávnosť. Keď si však činnosťou v spomínanom odbore vyslúži dovolenkový pobyt v Pretorii, kde jej osadenstvo dozorcovia pripravujú o posledné zvyšky nádeje tak dôkladne, že by z toho aj nejeden dementor bledol závisťou, rozhodne sa neostať tam nečinne čakať na prílet najbližšieho hipogrifa a po vlastných sa vydá na spiatočnú cestu, ktorá odštartovala najväčšie celoštátne pátranie v histórii Juhoafrickej republiky. Milostných príbehov pri spoločnom sprchovaní, na aké sme my romantické duše zvyknuté z ďalších filmov z podobného prostredia, je síce v tomto prípade pomenej, konieckoncov, tie jeho hlavnou tematikou ani nie sú, o napätie však rozhodne nie je núdza a hlavným hrdinom som pri úteku držal zaťaté päste tak kŕčovito, že som si ešte tri hodiny po skončení nevedel trafiť žilu. Po dlhšom čase ma celovečerný film s Radcliffom v hlavnej úlohe opäť nesklamal. ()

mdf

I když člověk ví o co go a jak to dopadne,tak to bylo i k mému překvapení,i trochu napínavé,takže na jedno kouknutí úplně v pohodě. ()

Zaks

Pár dobrých nápadov tu bolo, ale celkovo to bolo doť zdĺhavé. Prípravu s drevenými hračkami trochu mohli skrátiť a radšej predĺžiť záver. ()

Andrew88cz

Slušně natočený film o útěku z vězení inspirováno skutečnými událostmi. Radcliffe zahrál svoji roli opravdu slušně, až mě to mile překvapilo. Film má spád, neřeší se zde nějaká větší šikana kriminalistu od dozorců apod, spíše jde o pojetí film čistě skrz útěk. (7/10) ()

McGuffin

Útěk z Pretorie, Escape from Pretoria se zdařil. Sledovat prostý příběh o věžních pod zámkem, kteří zdrhnou tak, že zámky prostě odemknou, příběh bez dalších explodujících nebo hořících steroidů, je pozitivní. Dostat od režírujícího scénáristy Francis Annana úkol otevřít desítky ocelových vrat a mříží a splnit ho desítkami dřevěných na koleni tajně vyrobených klíčů lze. Riziko není absolutní překážka a beznaděj je špatně vyhodnocené riziko. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

jethrotull

Pre mna ten jeho ksicht bude Harry Potter aj ked som nikdy nevidel ani jeden diel,ale tie jeho blbeckovske pohlady a hranie uplakanka na to sa hodi. Myslim ze je to velmi prifarbena skutocnost aby taky hnup urobil tolko roznych klucov len od pohladu.A uplne hlupe je,ze z dielne pasuje kusky dreva v termoske,ale pilniky si asi doniesol vo vreckach nohavic. Nezazivne,dlhe a nerealne. ()